İdrar Tutmak Böbreklere Zarar Verirmi

Bir Okurumdan Gelen Soru Üzerine Verdiğim Cevap:

Orjinalden Alıntı: Kenan Bey;

Sayın Dr Bahadır Bey;
geçenlerde tuvalete gidemedim(uygunsuz bi zamandı).idrarımı biraz fazla tuttum.tuvelete ulaşınca idarın bir kısmını yaptıktan sonra(yaparken)karnımın sol tarafına beni yere çömeltecek kadar bi ağrı girdi.çokta dayanılmaz değildi gerçi.şimdi mesanenin spazmı sonucu ağrı oluşabileceğini biliyorum ancak karnımın sol tarafta ağrı oldu.mesanin yeri değil yani.sırt tarafımdan da değil sanki bana bağırsakalrımdan kaynaklanmış gibi geldi.gerçi geçti hiç bir problemim yok ama aklımda şüpe kaldı biraz.böbreklere kalıcı zarar vermiş olabilirmi diye.

Cevap:

Sn Kenan Bey;

Böbrekler Kanı süzerel üreterler aracılığı ile mesaneye yollarlar. Mesanede biriken idrar duvarda basıncı artırdığı zaman önce sempatik uyarıyla beyne sinyal gider. Daha sonra idrar çıkışı ürethra yoluyla olur. Mesanede biriken idrar ancak bi kaç yolla geri üreterlere kaçıp böbreklere zarar verebilir. Çünkü normal şartlar altında burda bir kapak bulunmaktadır ve mesane dolduğu zaman bu kapak kapalı kalarak idrarın üreterler aracılığıyla mesaneye kaçmasını önler. Anatomik olarak bu kapağın bozukluklarında ancak ve ancak idrar böbreklere kaçabilir. Buna VUR ( Vezikoüreteral Reflü ) denir. Bu patolojik bir durumdur ve kapağın bozukluğu sonucu değişir. Normal olan kapakta siz ne kadar idrarınızı tutarsanız tutun böbreklere idrar kaçışı olmaz.

Sizin duyduğunuz ağrı büyük ihtimalle yansıyan ağrıdır. Mesanenin sinirle innervasyonu Mezenterik Gagliyon tarafından sağlanır ve bu gagliyon mesaneden başka rektumu ve bağırsaklarınzın bir kısmını perinenin alt bölhelerini inerve eder. Yani mesaneyi inerve eden sinirlerin geçtiği bu bölgelerde ağrı duyabilirsiniz mesanenizdeli aşırı basınç sonucu oluşan inervasyona bağlı olarak. Bu geçici bir durumdur ve tekrarlama yapmaz idrarınızı boşalttığınızda bu ağrılarda beraberinde bir müddet sonra geçer. Yani eğer kapak mesane fonksiyonlarınız normalse ( ki eğer bozuk olsaydı bu bundan farklı olarak çeşitli belirtiler verirdi) durumunuzda bir ciddiyet görünmüyor. Eğer ağrı devam ediyorsa bir nefroloji uzmanına görünmenizi tavsiye ederim. Sağlıklı günler dilerim. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR…

Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…


facebook-paylas

Etiketler

7 Yorum

 1. sevgi dedi ki:

  merhabalar gecenlerde idrarımı tuttum son anda yetiştim o günden beri karnımda bi sancı var gelip gidiyo sebebi nedir saygılar..

 2. Halil dedi ki:

  merhabalar. bugun idrarımı fazlaca tuttum ve karın ağrısı başladı eve geldim ve hayalarıma dokunduğumda ağrıyordu ne yapmam gerek herhangi bir zarar gelmiş midir? geçici midir tekrarlar mı?

 3. zeynep dedi ki:

  İdrarımı tuttuktan sonra karnım bir anda çok fena ağrıdı ve üstünden 6 saat geçti ama hala ağrıyo ne yapmaplıyım

 4. Seyna dedi ki:

  Merhaba, ben okulumdaki tuvalet pis oldugu icin idrar yapmadim fakat sıkışma durumu da olmadı. Eve gelip idar yaptığımda karnıma ağrı girdi ve yaklaşık 2 saat oldu hala kramplar giriyor. Bir problem var mıdır? Teşekkürler.

 5. sude dedi ki:

  Merhabalar ben idrarımı belli bir süre tuttum daha o sonrada idrarımı yaptıktan sonra bi ağrı midemi ve bütün karnımı kapladı belli bir süre doğrulamadım sizcebu aağrı devam eder mı

 6. Ersin dedi ki:

  Arkadaşlar sa 1 gün önce futbol oynamak için dışarı çıktım maça başlamadan önce küçük lavabom geldi bende tuttum maç bittikten sonra gidip yaptım akşamına sağ böbrek tarafında bir ağrı başladı neden bilen varsa yardımcı olabilir mi . Teşekkürler

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam