İdrar yolu enfeksiyonuyla ‘’erken doğum’’riski!

İdrar yolu enfeksiyonuyla ‘’erken doğum’’riski!

Kadın vücudunun en hassas organı olarak öne çıkan uterus (rahim) her türlü fiziki ve psikolojik şartlardan etkilenebilmekte. Bir diğer etken ise idrar yolunda meydana gelebilecek herhangi bir iltihabi durumdur. Bu tarz hastalıkların baş gösterdiğini anladığınız anda bir uzmana görünüp sorunu kökten çözmek için adım atmalısınız. Özellikle de gebe kadınların idrar yolu enfeksiyonlarına büyük öenem vermeleri ve tedavilerini aksatmamaları gerekmektedir zira tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonu bebek ölümleriyle bilinmekteyken şimdi de erken doğumun nedeni olarak gösterildi.

Erken doğumla kastedilen dilimin otuz yedi hafta öncesinde gerçekleşen tüm doğumlar olarak nitelendiren Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Başak Yıldırım, bebek ölümlerinde esas sebebinde çoğunlukla erken doğumlar olduğuna dikkat çekerek,“Erken doğum bebeklerinde gelişme ve zeka geriliği yaşanabiliyor. Bunun yanı sıra bağırsaklar gelişmediği için bebekler beslenemiyor ve bağırsaklarda kopmalar, yırtılmalar meydana gelebiliyor. Bir de akciğerin tam gelişememesi durumu var ki bu durum erken doğumlarda görülen ölümlerin en büyük nedenlerinden biri” dedi.

Bebek ölümleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olan erken doğumların azami seviyeye indirilmesi için önlemler alınması gerektiğini belirten Yıldırım, erken doğuma neden olan birçok faktörün bulunduğunu ve bunlardan birinin de birçok kadında görülen idrar yolu enfeksiyonu olduğunu belirterek, “İdrar yolu enfeksiyonları nedeniyle salgılanan bazı maddeler, erken doğuma neden olabiliyor. Onun için idrar yolu enfeksiyonlarını hemen tedavi ediyoruz. Böylelikle erken doğumu engellemiş oluyoruz. Erken doğum tehdidine neden olan bir diğer faktör de çoğul gebeliklerdir. Burada rahim fazla miktarda gerildiğinden sancılar erken başlayabilir. Rahim suyunun fazla olduğu vakalarda da benzer mekanizma ile doğum vaktinden önce gerçekleşebilir.” dedi.

Önemli bir sorun olan erken doğum riski için birçok deney yapılmakta ve etkin çözümler aranmakta ancak henüz bu anlamda çokta umut verici sonuçlara ulaşılmamış durumda diyen Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti: “Halen kadın doğum dünyasının en önemli sorunlarından birisi, erken doğumlar. Bunun çözümlenmesi için çok büyük bir camia çalışıyor, ama çok başarılı olunmuş değil. Çünkü doğum eylemi başladıktan sonra durdurmak elimizde bulunan ilaçlarla mümkün değil. Doğum eylemini elimizdeki ilaçlarla 3 güne kadar erteleyebiliyoruz.”

Sevilay Gürsoy

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam