İlk yüz nakli ‘Uğur Acar’ çok mutlu

İlk yüz nakli ‘Uğur Acar’ çok mutlu

 

 

Birkaç ay öncesinde ülkemizde ilk defa gerçekleştirilmiş olan yüz naklinin ardından nakil yapılan Uğur Acar yeni yüzüyle umut dolu konuştu. Eski yüzüyle kıyaslama yapan hasta çok mutlu olduğunu ifade etti.

Bildiğimiz gibi 21 Ocak’ta Türkiye’de bir ilk gerçekleştirildi ve 19 yaşındaki Uğur Acar’a, Ahmet Kaya’nın yüzü nakledildi. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Ömer Özkan’ın gerçekleştirdiği operasyonun üstünden tam doksan beş gün geçti. Uğur Acar ile aynı zamanda çift kol nakli yapılan 34 yaşındaki Atilla Kavdır’ın da naklin ardından  fizik tedavisi devam ediyor. Operasyon geçiren Uğur Acar ve Atilla Kavdır için planlanan günlük iki seanslık fizik tedaviden olumlu sonuçlar alındığı belirtilmekte. Akdeniz Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi fizyoterapistlerinin gerçekleştirdiği fizik tedavi sürecini Uğur Acar şöyle anlattı: “İlk tedavi günlerimde fizyoterapistlerim, mimiklerimin ve yüz hatlarımın oturmasının zaman alacağını söylüyordu. Onların tahmininden daha hızlı gelişmeler oldu ve mimik yanında yüz hatlarımın da oluştuğu görüldü. Şimdi fizyoterapistlerin verdiği çalışma şekillerini kendim uyguluyorum. Gelişmenin hızlı olduğunu söylüyorlar. Bu beni çok mutlu ediyor.”

 

Önceki görünümünden insanların korktuğunu ifade eden Uğur Acar, şimdi ise insanlar benimle konuşmak istiyorlar dedi. Uğur Acar, “Şimdi ise insanlar bana yaklaşmak, benimle sohbet etmek istiyor. Yeni yüzümle çok ilgi görüyorum. Yakışıklı olduğumu herkesten duymak benim de hoşuma gidiyor” dedi.

Eskiyi hatırlamak bile istemediğini söyleyen Acar, o günleri yaşanmamış sayıyorum on dokuz yıl ömrümde olmamış gibi düşünüyorum dedi. Sözlerine devam eden Uğur Acar şöyle dedi: “Bugün köyüme gittiğimde herkesin hiç değişmeyen ilgisi ve sevgisi ile karşılaşmak beni fazlasıyla mutlu ediyor. Gebece’deki arkadaşlarım beni çocukluğumdan beri yalnız bırakmadı. Daha sonraki ziyaretlerimde de beni hiç yalnız bırakmayıp ilgilendiler. Dostluğumuz, arkadaşlığımız devam etti. Köyümün dışında da insanların bana ilgisi oldukça fazla. Yakışıklı olduğumu söyleyenler hemen evlenme konusunu açıyor. İnşallah zamanı gelince o da olacak, ancak benim istediğim evlilik tek taraflı sevgi ile değil, karşılıklı severek, aşk evliliği yapmak istiyorum.”

 

 

Sevilay Gürsoy

 

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam