İzmir’de ilk omurga kısaltma ameliyatı yapıldı!

İzmir’de ilk omurga kısaltma ameliyatı yapıldı!

Tıptaki gelişmeleri gıptayla izlerken her yeni tedavi yöntemiyle de biraz daha umutlanıyoruz. Sağlığımız için yapılan her ilk heyecan verici bekleyişlere gebedir. Bu ilklerden biri de Egenin İncisi İzmir’den geldi.

Ülkemizde ilk defa yapılan omurga kısaltma ameliyatı birçok kişi için umut kapılarını araladı. İzmir’de yaşayan Nagehan Yeter 2007 yılında merdivenlerden düşerek rahatsızlandı. Nagehan Yeter’e gergin omurilik rahatsızlığı olduğu söylendi. Bu rahatsızlığın ardından genç kızın yaşam kalitesi düşmüş, ağrıları artmıştı. Bunun üzerine İzmir Kent Hastanesi’ne giden Nagehan Yeter, Beyin Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Erşahin’in yaptığı ameliyatla ağrılarından kurtuldu. Lise öğrencisi olan genç kızın boyu1.5 cmkadar kısaldı ve ameliyattan önce 1.66,5 olan Nagehan Yeter ameliyatın ardından1.65 santimetreoldu.

Genç kızın merdivenlerden düştükten sonra gittiği ilk hastane olan İzmir Kent Hastanesi onu tekrar sağlığına kavuşturdu. Beyin Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Erşahin, Nagehan Yeter’in MR çekilmesi sonucu ona gergin omurilik teşhisi koymuştu. Bu teşhisin ardından Nagehan üç ameliyat geçirmişti ve son ameliyatında sinirlerinin birbirine ve zarlara yapışık olduğu görülmüştü. Bunun üzerine omurilik zarı içindeki yapışıklığı tedavi etmesi için ilaçlar kullanmaya başlayan Nagehan’da iyileşme görülmedi. Aksine ağrıları artan genç kız sürekli acile gelip morfinlerle sakinleştirilince belindeki omurilik zarı üzerine omurilik simülatörü (omurilik uyarıcısı-pil) takılması uygun görüldü. Bu işlemin ardından genç kız ancak bir aylık bir rahatlama yaşadı ve yine aynı ağrıları yaşamaya başladı. Beyin Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Erşahin bunun üzerine Nagehan’ı ameliyat etti ve ameliyatla omurilikteki gerginlik %85 oranında iyileşti. Bu ameliyatın ülkemizde ilk defa yapılmasına vesile olan Beyin Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Erşahin ameliyatla ilgili şunları söyledi: ” Operasyon başarılı geçti. Nagehan bundan sonra ameliyat olmak zorunda kalmayacak. Aynı zamanda da kendisi ile aynı hastalığı taşıyanlara da örnek olacak.

Yaklaşık 2 ay önce omurilik zarı üzerine uyarıcı pil yerleştirdik. Ancak hastanın boyu uzadığı için gerginlik arttı ve ameliyatı yapmak zorunda kaldık. Nagehan’ın sırtındaki 12’nci omurunun üst ve 11’inci omurun alt kısmından1,5 santimetrealdık. Çıkarılan kemiklerin tam ortasında normal bir omurilik bulunuyor. Küçük bir hatada hastanın belden aşağısının felç olma riski vardı. Bu riski azaltmak için ameliyat sırasında nöro-monitorizasyon (sinir sisteminin izlenmesi) denen testler yapıldı. Ameliyat güvenle ve başarıyla gerçekleşti. Operasyonla hastanın 1.66,5 santimetre’den 1.65 santimetreye geriledi. Omuriliğin son kısmındaki gerilmeden yüzde 85’lik bir azalma oldu. Riskli bir ameliyatı başarıyla bitirdik. Nagehan artık daha rahat ve mutlu bir biçimde yaşamına devam edecek.”

Ameliyatın ardında Nagehan Yeter’de ameliyatıyla ilgili şu sözleri sarf etti: “Doktorum omurgamı kısaltmayı önerdiğinde daha öncede ameliyatlara girdiğim için hiç tedirgin olmamıştım; ancak bunun Türkiye’de ilk kez yapıldığını öğrenince korktum. Ameliyatın sonuçlarından endişelendim; ama şuan çok mutluyum.” Kendisiyle aynı hastalıktan muzdarip olan kişilere seslenen Nagehan, “Bu hastalığı yaşayanlar bir çözüm yolu olduğunu bilsin. Rahatsızlığım sebebiyle lise öğrenimimi yarıda bıraktım. Şimdi en büyük isteğim okuluma kaldığım yerden devam edebilmek” dedi.

Nagehan ile birlikte bu hastalığın çilesini çeken annesi Sibel Yeter yaşanan süreci şu şekilde ifade etti: “Nagehan küçükken çok düşerdi ve biz bunu sakarlığına verirdik. Rahatsızlığı olabileceği aklımıza gelmemişti. Dershanede düşmesinin ardından ağrıları ortaya çıktı. İlk duyduğumda çok korktum. Doktorumuz bu süreçte bize çok yardımcı oldu. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.”   

Sevilay Gürsoy

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam