Kabakulak Hastalığı ve Tedavisi

Kabakulak Hastalığı ve Tedavisi

 

Kabakulak Hastalığı Nedir?

       Kabakulak; tükürük bezlerinde gelişen enfeksiyona bağlı olarak bu bezlerin şişmesiyle seyreden bir hastalıktır. Kulağın alt tarafında gelişir, adını da buradan alır. Çocukluk döneminin hastalığıdır. En sık 2-6 yaş arasında görülür. Fakat çocukluk döneminde geçirilmediğinde yetişkin dönemde de görülebilir ve yetişkin dönemde tablo daha ağırdır. Tüm yaşam boyunca sadece bir kere geçirilir. Hastalığın etkeni paramyxovirüstür. Yani viral bir enfeksiyondur. Kış sonu ve bahar aylarında daha sık görülür.

     Kabakulak bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaşmanın en yüksek olduğu dönem bezlerin şişmesinden 24 saat sonrasından üç güne kadar süredir. Ancak şişlik başlamadan önce bulaşıcılık başlar ve şişlik bitene kadar sürer. Direk temas, tükürük damlacıkları yolu ve hastanın tükürüğü bulaşmış eşyalar yoluyla bulaşır. Hastalık hakkında bu özet bilginin ardından şimdi de kliniğine, tanının nasıl konulduğuna ve tedavisine bakalım.

 

Kabakulak Hastalığı Nasıl Seyreder?

       Kabakulak %30 – 40 asemptomatik (bulgu vermeden, gizli) geçer. Bunun dışında genelde diğer birçok hastalık gibi ateş, baş ağrısı, iştahsızlık ve halsizlikle başlar. Ateş 1-6 gün sürer.  Bu genel belirtilerden sonra kabakulağa özgü bulgu olan kulak altı tükürük bezi şişer ve ağrılıdır. Şişlik saatler içinde artar. 1-3 günde maksimuma ulaşır. 3-7 gün sürer ve en geç 10. günde kaybolur. Önce bir tarafta başlar sonra diğer taraftaki bez de şişer. Daha çok çift taraflı şişlikle seyrederken tek taraflı şişlik de olabilir. Ağız içinde yanakta bezlerin açıldığı yer kırmızı ve ödemlidir. 

 

Kabakulak Hastalığı Nelere Neden Olabilir?

       Kabakulak tanısı öykü, klinik ve fizik muayenede bezlerin şiş görüntüsü ile konulur. Laboratuar bulguları destekleyicidir. Hastalığın bulgusu çok tipik olduğu için anneler doktora başvurmadan önce de tanıyı koyarlar. Komplikasyon gelişmediği sürece de evde iyi bir bakımla hastalık tedavisiz atlatılır. Ancak bazı durumlarda doktora başvurmayı gerektirir. Önce doktora başvurmayı gerektirecek komplikasyonlardan (komplikasyon: hastalığın gidişi sırasında ortaya çıkabilen ve hastalığı ağırlaştıran tablo) biraz bahsedelim sonra da evde yapacaklarımızı anlatalım.

       Kabakulak komplikasyonları erkeklerde daha sık görülür. En sık ateş, baş ağrısı, kusma ve ense sertliğiyle giden meningoensefalit gelişebilir.  Çocuk başını arkaya doğru hareketsiz bir şekilde tutar. Hemen doktora başvurulması gereken bir tablodur.  Bunun dışında erkek çocukta epididimorşit denilen durum gelişebilir. Genellikle şişliğin 8. gününde ateş, karın ağrısı, titreme, kusma şikâyetleriyle birlikte testisler şiş, ağrılı ve üzeri kırmızıdır. Bu iki komplikasyonun dışında Nadiren de pankreatit, artrit, hepatit, myokardit gelişebilir. Tüm komplikasyonlar doktora başvurmayı ve kesinlikle tedavi edilmeyi gerektirir.

 

Kabakulak Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

       Kabakulağın tedavisinin evde yapıldığını söylemiştik. En etkili tedavi yatak istirahatidir. Beslenmede de kolay çiğnenen ve ekşi olmayan gıdalar tercih edilmelidir. Gerektiğinde yine doktorun önereceği ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir. Gereğinde sözüne vurgu yapmak istiyorum. Çünkü başta antibiyotikler olmak üzere birçok ilaç bilinçsizce kullanılmaktadır. Bu nedenle birçok antibiyotiğe direnç gelişmiştir ve bu antibiyotikler etkisini yitirmiştir. Antibiyotiklerin bakterilere etkili olduğunu, kabakulak ise virüs kaynaklı olduğu için hiçbir etkisinin olmayacağı için kullanılmaması gerektiğini ayrıca belirtmek isterim.

       Günümüzde aşılanma ile kabakulaktan etkin bir şekilde korunma sağlanmıştır. 12. Ayda KKK ( kızamık-kızamıkçık-kabakulak) aşısı tüm çocuklara uygulanır. Ayrıca ilköğretim birinci ve sekizinci sınıflarda ek dozları yapılır.

                                                                                  

 Dr. Faruk YAZICI

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…


facebook-paylas

Etiketler

12 Yorum

 1. elif tezcan dedi ki:

  merhaba. benim kabakulak aşım yapılmamış galiba. şu an 25 yaşındayım ve kabakulak geçiriyorum. doktora gitmedim kendim internetten araştırmaya koyuldum hastalığımı. sizin de bu yazınızı okudum. anlatım tarzınızı çok beğendim. kabakulakla ilgili her şeyi basamak basamak anlatmışsınız. benim için faydalı oldu. yetişkinlerde daha ağır olabileceğinden bahsetmişsiniz. ben de bir haftaya yakındır kendime gelemedim yazınızı okuduktan sonra doktora gitmeye karar verdim. çok teşekkür ederim.
  bir de sitedeki doktorların diğer yazılarına kolay ulaşabileceğimiz linkler koyarsanız yazıların altına çok iyi olur. faruk yazıcı ve emre arıkan beylerin birkaç yazısını daha okudum diğer yazılarını da toplu bir şekilde görüp okumak isterim. iyi akşamlar

  • bahadir dedi ki:

   Sn Elif Tezcan;

   Öncelikle Arkadaşlarım ve kendim adına çok teşekkür ederim. Sizden olumlu yorumlar aldıkça, insanlığa daha faydalı olabilmek için ilham buluyoruz. Bir insanın hayatını bile değiştirebilmek bizi inanılmaz derecede mutlu ediyor. Mutlu ve Sağlıklı Yıllar dilerim…

   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR
   tibbiyardim.com editörü…

 2. remziye dedi ki:

  Sayın hocam dokuz yaşında oğlum var,dokuz yıllık hayatında dördüncü kez kabakulak tanısı kondu ogluma,gercekten bir insan dört kez gecirirmi bu hastalığı bir bucuk yılda bir aynı kabakulaga benzeyen bu durumu yaşamamız nekadar normal,cevaplarsanız sevinirim,teşekkür ederim

  • bahadir dedi ki:

   Remziye hanım, kabakulağın bu kadar sık tekrarlanması kişinin immün ( bağışıklık ) sisteminin zayıf olduğuna işaret ediyor. 4 Defa kabakulak geçiren hastam olmadı ancak yapmanız gereken şeylerden bir tanesi taze sebze ve meyve ile oğlunuzun düzgün beslenmesine biraz daha dikkat etmeniz. Yaş ilerledikçe bağışıklık sistemi daha da güçlenecektir ancak lütfen yüksek ateşe dikkat edin çünkü bazen bu yaşlarda yüksek ateşle seyreden kabakulak hastalığı steriliteye ( kısırlığa ) sebeb olabiliyor.

 3. Şebnem dedi ki:

  Slm hocam çok teşekkür ederim Bu bilgilerin için ben 24 yaşındayım şimdi kabakulak hastalığını geçiriyorum sizden sorum bu hastalık kaç gün sürer ve şişlik ne kadar devam eder

  • bahadir dedi ki:

   1 hafta kadar sürer şişliklerin inmesi 3 haftayı bulabilir. Sağlıklı ve Mutlu günler dilerim.

 4. memocan dedi ki:

  cooooooooooooooook fazla iyi

 5. Muhammed yasar ayyildiz dedi ki:

  Hamilelerde 1.trimesterde kabakulak niye oldurur peki

 6. Mehmett dedi ki:

  2 yasinda oğlum 17 gündür kabakulak.iyileşti gibi oluyor kulakalti tekrar şişiyor. Bu normal mi.Ve aciyor diye ağlıyor bazen.

  • bahadir dedi ki:

   1 ay kadar sürebilir hatta muhtemelen bu yazıyı size cevap olarak yazdığım tarihte çocuğunuz doğru tedaviyi alarak sağlığına kavuşmuştur. Geçmiş olsun dileklerimle.

 7. Ömer Aydın dedi ki:

  Küçükken kabakulak olmuştum ve sol kulağım duyma yetkisini kaybetti tedavisi varmı diye soracaktım

  • bahadir dedi ki:

   Malesef Ömer Bey bu konu bilgim dışında. Zor bir ihtimal olduğunu düşünmek ile beraber ayrıntılı bilgi için KBB uzmanınıza muayene olabilirsiniz.

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam