Kalp krizine acil müdahale yolda!

Kalp krizine acil müdahale yolda!

Son günlerde genç yaşta birçok kişinin arka arkaya kalp krizine bağlı ölümleri bakanlığı da harekete geçirmiş. Kalp krizi birçok sebebe bağlanabilirken çağımızda her insanın yaşam koşuşturmacasına bağlı olarak hayat bulan stres en büyük etkenlerden biri olmakta.

Kalp krizine bağlı ölümleri durdurmak adına Sağlık Bakanlığının somut adımları mevcut. Sağlık Bakanı Recep Akdağ bu konuda yapılan çalışmalar değindi. Kalp krizi geçiren hastaya dört saat içinde müdahale edilebileceğini ifade eden Recep Akdağ, eğer gerek duyulursa hastanın o an kalp ve kalp damarlarına doğrudan müdahale edilecek ancak bu müdahale gelişmiş bir merkezde uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilecek, dedi.

Karaman’a giden Sağlık Bakanı Recep Akdağ, çeşitli ziyaretlerde bulundu ve Karaman’da şehit olan polis memuru için Allahtan rahmet diledi. Bakan Akdağ; “Bu sabah bir Polis memuru kardeşimizin şehit olması, Karaman’a bizim de üzüntüyle gelmemize neden oldu. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine de başsağlığı diliyorum. Bildiğim kadarıyla Savcılık soruşturmasına devam ediyor. Cenab-ı Hakk rahmet eylesin” dedi.

Ayrıca Karaman’daki sağlık hizmetlerini değerlendiren Sağlık Bakanı sözlerine şu şekilde devam etti: “Daha yapılması gereken sağlıkla ilgili çok şey var. Sayın Valimiz anjio ünitesi talebinde bulundu ancak bizim bu konuda temel bir yaklaşımımız var.” Bu sırada Bakan Akdağ’dan sağlığımız için değerli bir adımın daha atıldığını öğrendik. Sayın Recep Akdağ, kalp krizi geçiren hastalar için müdahaleyle ilgili farklı çalışmalarda bulunduklarını ifade etti. Bu konuda görüşlerini dile getiren Bakan Akdağ; “Kalp krizi geçiren, geçirme şüphesi olan vatandaşa ilk 4 saat içinde müdahale edip bunu çok gelişmiş bir merkezde inceleyip, değerlendirip kalbine kalp damarlarına doğrudan müdahale etmek lazımsa bunu gerçekleştireceğiz. Bunu tüm Türkiye için planlıyoruz. Hasta naklini, bulunulan yere göre helikopter ve uçak ambulansla gerçekleştireceğiz. Bu uygulama için, 2012’nin sonunu kendimize hedef aldık, belki bir kaç ay sarkabilir. Bütün vatandaşlarımızı kalp kriziyle ilgili en uygun merkeze kavuşturacak şekilde planlamalarımızı yapmış durumdayız. Anjio, kalp damarla ilgili meselenin en önemli kısmı kalp krizi geçiren hastalara erken müdahale kısmıdır. Yoksa vatandaş anjioyu, herhangi bir biçimde, bunu kendi şehrinde olmasa bile yakın bir şehirde yaptırabilir. Bunu önemli bir hedef olarak koymuş durumdayız.”dedi.

Sağlığımıza verilen değerin yıldan yıla artacağının sinyallerinden birini daha dile getiren Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 2015 yılına kadar Sağlık Bakanlığı’na ait binaların tamamında yenileme yapılacağını ve 2015 yılı sonunda dünyada sayılı ülkelerden biri haline gelebileceğimizi ifade etti. Bakan Akdağ dünyada kamuya ait en iyi hastaneleri olan nadir devletlerden bir olacağız diyerek yeni planlarını açıklamış bulundu.

Bilindiği üzere Karaman henüz yeni yaşanan bir şehit olayıyla sarsılmış durumdayken Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın ziyaretine tanık olunmuştu. Sayın bakan Recep Akdağ, şehit haberinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Ayrıca Karaman Adliyesi önündeki, silahlı saldırının ardından şehit olan Ali Karakış bir polis memuruydu. Karaman Devlet Hastanesi’nde şehit polis Ali Karakış’ın otopsisi yapıldı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ da otopsinin ardından Karaman Devlet Hastanesi’ne gitti ve morg kapısında bekleyen şehit polisin meslektaşına baş sağlığı diledi. Şehidin ağlayan arkadaşını sakinleştirmeye çalışan Bakan Akdağ morga girerek yetkililerden şehit hakkında bilgiler aldı.

 

Sevilay Gürsoy

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam