Kalp nakli oldu derneğini kurdu!

Kalp nakli oldu derneğini kurdu!

Tıbbın mucizevi ellerinin dokunduğu iki kalp kendisi gibi kalplere dokunmak adına dernek kurdu. Organ nakillerinin hayat verdiği insanların bir araya gelerek oluşturdukları bu dernek yeni umutlara açılan kapı olacak.
Bundan iki yıl önce İzmir’de kalp nakli yapılan gazeteci Çağatay Çağlar ve gazeteci Nesrin Coşkun kendilerini hayata bağlayan bu olayı hayat biçimi yaptılar ve Kalp Hastaları ve Kalp Nakillileri Derneği’ni kurdular.
Kurulan dernekte esas amaç kalp nakli bekleyen hastalara destek olmak ve onların yaşadıkları sıkıntıları paylaşabilmek. Derneğin kuruluşunu İzmir Gazeteciler Cemiyeti Lokali’nde duyuran Çağlar, ülkemizde beş bine yakın kalp nakli bekleyen hastanın bulunduğunu belirtti.Eldeki verilere dikkat çeken Çağlar beş bin kalp bekleyen hastaya karşılık ülkemizde geçtiğimiz sene yüz elli kalp bağışının olduğunu ifade etti.Bu hastalığa yakalanmadan yada bu hastalığa yakalanmış birilerine tanık olmadan içinde bulunulan durumun kavranamayacağını anlatan Çağlar, kendisinin de bir zamanlar bu dertten muzdarip olduğunu anlatırken derneğin asıl kuruluş amacının da aynı derdi yaşayan insanlara destek vermek olduğunu anlattı. Çağlar daha sonra da sözlerine şöyle devam etti:“Kalp hastalarına ve nakil adaylarına destek vermeyi amaçlıyoruz. Nakil olmadan önce yaşadıklarımızı, başvurduğumuz onlarca doktordan daha iyi anlayan birileri vardı. Onlar da bizden önce bizim yaşadıklarımızı yaşayıp kalp nakli olarak bu süreci geride bırakanlardı. Biz de onların dertlerini tecrübelerimizle paylaşabilirdik. Bu yolda dernek kurarak bir adım attık.
Derneğimiz, kalp hastalarına ve kalp nakli adaylarına, tedavi süreci boyunca ve sonrasında gönüllü danışmanlık yaparak psikolojik destek verecek. Ayrıca o kişinin sürecini her bakımdan kolaylaştırmak için çalışmalar yapacağız. En önemli amacımız ise organ bağışını her ortamda sürekli gündemde tutarak geniş kitlelerin bu konuda daha duyarlı davranmalarını sağlamak.”
Ülkemizde organ bağışı konusundaki hurafelerin yıkılması gerektiğini gösteren birçok veri mevcut bulunmakta. Özellikle de tıbbın bu denli geliştiği bu altın çağda daha duyarlı bir toplum olmamızın zamanı geldi de geçiyor bile. Sağlıklı bir toplum için bilinçli vatandaşalara ihtiyacımız var.

Sevilay Gürsoy

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam