Kamu Hastaneler Birliği’yle her şey değişiyor!

Kamu Hastaneler Birliği’yle her şey değişiyor!

Art arda yapılan köklü değişikliklere bir tanesi daha ekleniyor. Türkiye’nin on dört şehrinde kurulacak olan Kamu Hastaneler Birliği alışılagelen birçok şeyde değişiklik yapıyor. Bu değişiklik akımına kapılan başhekimlikler ve başhemşirelikler de artık tarih oluyor!

Türkiye’nin bazı illeri pilot uygulama için seçildi. Bu uygulama bilindik hastane yönetimi kavramının tamamen değiştiriyor. En çok dikkat çeken hususta başhekimlik ve başhemşirelik konularında yapılan değişiklik oldu.

Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu değişiklikler içerisinde belki de en önemlisi diyebileceğimiz Kamu Hastane Birlikleri İstanbul, Ankara, İzmir ve Kayseri gibi büyük iller dahil olmak üzere on dört ilde kurulacak. Sağlık hizmetlerinin kökünden değiştirecek olan bu yapılanma da amaç halka daha iyi hizmet sunabilmek. Verimli hizmet, kaliteli hizmet ve beklentilere uygun cevap verebilmek uygulamanın temel ilkelerinden bazıları.

İllerdeki hastanelerin birleşimi sonucu oluşturulacak olan Kamu Hastaneler Birliği, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu (TKHK) tarafından idare edilip hastanelerin oluşturduğu birliklerin büyüklüğüne göre yada hastanelerin büyüklüğüne göre yönetim tek kişiye bile verilebilir. Ayrıca hastane müdürlükleri dört tane olabilecek. İlin büyüklüğüne göre Kamu Hastaneler Birliği’nin genel sekreteri, idari ve mali hizmetler başkanlığı da bir kişi de toplanabilecek. Ve ilin büyüklüğü göz önünde bulundurularak hastane yöneticiliği ve hastanenin başhekimlik görevi de bir kişiye verilebilecek.

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu (TKHK)’nun belirlediği standarda uygun olarak ihtiyacı karşılayacak kadar Kamu Hastaneler Birliği (KHB) genel sekreterinin belirleyebileceği sayıda başhekim yardımcısı ve müdür yardımcısı görev başına çağırılacak.

 

 Yeni yapılacak olan uygulamada Kamu Hastaneler Birliği (KHB) iki ayrı birimden oluşacak. Bu birimler; Genel Sekreterlik ve Hastane Yöneticiliği şeklinde olacak. Birliğin başındaysa yürütme ve karar organı olarak Genel Sekreterlik yer alacak. Yani birliğin yönetiminde sorumlu olan kişi Genel Sekreter olacak. Personellerin değişimi ve yerleştirilmesi gibi personel hareketlerinden de yine genel sekreter sorumlu olacak.

Pilot uygulamadaki illerde başlayan bu değişikliğe göre Kamu Hastaneler Birliği (KHB) içinde yer alan tüm hastanelerin yönetimi hastane yöneticisinin yetkisi dahilinde olacak. Bazı kadroların tarihe karıştığı yeni uygulamada başhemşireler artık Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü olacak. Ayrıca hastane yöneticisine bağlı olmak koşuluyla başhekimlik, idari ve mali işler müdürlüğü ve sağlık bakım hizmetleri müdürlüğü de hayata geçirilecek değişiklikler içerisinde göze çarpanlardan.

 

Sevilay Gürsoy

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam