Kanserli köye TOKİ desteği

Kanserli köye TOKİ desteği

Günümüz hastalıklarından en azılısı ve çaresiz bırakanı Kanser desek hemfikir oluruz sanırım. Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Karain köyü bu amansız hastalıktan nasibini alan bir yerleşim merkezidir.
Kanser, Nevşehir’in Karain köyünün ömründen ömür aldı. Ürgüp ilçesine bağlı Karain köyünün sakinleri, 33 yılda yaşadıkları kanserle mücadele sonucu köyde 280 kişinin hayatını kaybettiği haberi verildi. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) kurumunun el uzattığı köy başka bir bölgeye taşınıyor. Kanserden ölümlerin gerçekleştiği köy için 126 konuttan oluşan köy yapacağı belirtildi. Aynı zamanda köyün alt yapı ve çevre düzenlemeleri de aynı grup tarafından düzenlenecek.
Köyün ev ve bahçe duvarlarında kullanılan ‘eriyonit’ taşının kansere neden olduğu anlaşıldı. 33 yılda 280 cana mal olan kanser değim yerindeyse köyü helak etmiş durumda. Kanserin sebep olduğu onca ölümden dolayı köye ‘kanserli köy’ denilmektedir. Köyün inşasında kullanılan taşların kolay ufalanabilmesi ve solunum yolu ile köylüye kanseri bulaştırdığı anlaşılmıştır.
TOKi’nin yeniden inşasında yardımcı olacağı köy Ürgüp yakınlarında kurulacaktır. Karain köyü, akciğer kanserinden verdiği ölümlerden dolayı Bakanlar Kurulu tarafından afet bölgesi olarak ilan edildi.
Köylüye yardım elini uzatan TOKİ, Tarım Köy Projesi kapsamında 180 metrekarelik 126 adet konut yapacağı sözünü verdi. İhale yapılacak yeni konutların bitimi ile köylü ‘eryonit taşının neden olduğu kanserli köyden kurtulmuş olacak. Köylünün yaşadığı dramatik olay yeni köylerine taşınarak son bulacak. İnşası TOKİ tarafından üstlenen köyün alt yapısını çevre düzenlemesini de bizzat TOKİ üstlenecek.
Ülkemizin en önemli sorunlarından birisi olan çarpık kentleşmeyle mücadele halinde olan TOKİ, ortak bir şekilde yürütülen projelerle bir nebze olsun bunun önüne geçmeyi hedefliyor. Bunun yanı sıra, kırsal kesimlerde yaşayan insanlarımız içinde ortak yaşam alanı adı altında tarım köy projelerini yürüttüğü bildirildi. Yerleşimi dağınık bir şekilde olan kırsal kesimdeki haneler bir araya toplanarak özünü kaybettirmeden yenileniyor. Şehir yaşamındaki mimari yapıları aratmayan yapılara imza atan TOKİ, diğer taraftan köylüye verimli topraklar tahsis ederek köylünün hem sağlığını hem de geçim kaynağını düşündüğünü gösteriyor. Amaç, sosyal tesisleriyle, alt yapısıyla gerçek bir yaşam mimarisi inşa etmektir.
Önemli işlere imza atan TOKİ, çarpık yerleşme ve risk altında yaşanılan yaşam alanlarından, vatandaşlarımızın elini tutarak yaşanır ve verimli alanlara sürüklüyor. TOKİ ilgili makamlarla ortaklaşa yürüttüğü proje ile yaşam alanları inşa etmeye devam ediyor. Bu bağlamda 23 ilde 4 bin 253 konut inşa eden TOKİ, Adana’da 210, Afyonkarahisar’da 249, Aydın’da 142, Batman’da 196, Bayburt’ta 80, Bilecik’te 122, Bingöl’de 89, Çankırı’da 222, Erzincan’da 420, Erzurum’da 119, Gümüşhane’de 60, Isparta’da 105, Kahramanmaraş’ta 119, Karaman’da 187, Kayseri’de 140, Kırşehir’de 116, Konya’da 212, Muğla’da 127, Siirt’te 225, Sivas’ta 40, Şanlıurfa’da 935, Van’da 78 ve Yozgat’ta 60 Tarım Köy konutu inşa edildiği belirtildi.

Sevilay Gürsoy

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam