Kaslara Bağlı Boyun Ağrısı (müsküler tip) nedir ? Omuz Kavşağı Ağrısı Nedir ?

Boyun Ağrısı Nedenleri

 

 

Boyun Ağrısının ağrısının kaç tipi vardır ?

Boyun ağrısının sık olarak 3 tipte görülür:

1-) Kaslara ( Kas spazmına ) bağlı boyun ağrıları

2-) Boyunda bulunan sinir kök basısına bağlı boyun ağrıları ( Boyunda sinir sıkışması ) ! Tıklayın !

3-) Ani boyun hareketine bağlı zedelenme ( Kırbaç hareketi zedelenmesi ) ! Tıklayın !

 

Kaslara bağlı ( Müsküler tip ) boyun ağrısı nedir? Nasıl Oluşur ? Omuz Kavşağı Ağrısı Nedir ?

Tek taraflı veya çift taraflı kas spazmına ( kas gerginliğine ) bağlı boyun ağrısı yaygındır ve belirli bir bölgede yerleşir. Uygun olmayan pozisyonda uyumak, uzun süre bilgisayar başında çalışmak, uzun süre masa başı işi yapmak, boyun kaslarını zorlayacak pozisyonlarda uzun süre kalmayı takiben boyun ağrısı gerçekleşir.

Sürekli olan ve yanma tarzında gerçekleşen boyun ağrısı, stresten ve aşırı yorulmaktan kaynaklanan kas gerginliği sonucu oluşur. Kas spazmı ( kas gerginliği ) dokununca hissedilebilir ve ağrılıdır. Eğer aşırı gerginlik varsa kişi o taraftaki kas grubunu çalıştırmak istemez ve boyunun duruşu kas spazmı ( kas gerginliği) geçene kadar bozulur.

Omuz Kavşağı diye belirttiğimiz ağrı ise omuz kavşağı diye belirttiğimiz ağrı ise halk arasında kürek kemiği diye nitelenen ( skapula ) kemiğin üzerinde bulunan kasların ve boyunun arka kısmında bulunan kasların tutulmasıyla karakterize bir ağrıdır. Bu ağrı başın arka kısmına doğru yayılır ve beraberinde sıklıkla baş ağrısı görülür. Başta görülen ağrı, başın hemen üzerinde,yanlarında ve gözlere doğru yayılır. Ağrı sanki başa bir başın uygulanıyormuş veya bir kuşakla başın bir kısmı sıkılıyormuş gibi tanımlanır ağrı kuşak tarzındadır.

 

 

Müsküler Boyun Ağrısının ( Kaslara bağlı boyun ağrısının ) Tedavisi nedir ?

Hastalar kısa süreli ağrı kesici ve kas gevşetici tedavi uygulanır. Fizyoterapi spazmın çözülmesinde ve ağrının azaltılmasında yardımcı olabilir. Gevşeme teknikleri,boyun egzersizleri ve doğru oturma için hasta eğitilir. Eğer sorun iş ve işle alakalı durumlar ise, iş yerinde gerekli düzenlemeler yapılır ve daha rahat çalışabileceği bir ortam sağlanarak gelecekte oluşabilecek boyun ağrılarına karşı kişi korunur.

Sağlıklı ve Mutlu Günler Dileğiyle… Diğer Boyun Ağrısı tiplerini yazının başındaki linklere tıklayarak bulabilirsiniz…

 

 

 

Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…


facebook-paylas

Etiketler

4 Yorum

 1. Artun dedi ki:

  Merhabalar, ortopedik yastıktan bahsetmemişsiniz.Ben de boyun ağrılarım için dormeo anatomik yastık aldım.Boyun tutulmalarım yok denecek kadar seyrekleşti.Ancak fizik tedaviyi ihmal etmemem gerekirmi?Yoksa şikayetimin azalmış olması yeterlimi? Teşekkürler.

  • bahadir dedi ki:

   Fizik tedaviye devam etmenizi öneririm çünkü kaslarınızı bu yolla güçlendiriyorsunuz ve ileride ağrının tekrarlanma riskini azaltacaktır.

 2. kaan dedi ki:

  geçen sene üniversite sınavına hazırlanıyordum ve boynumda bir ağrı hissettim ilk başlarda basit bir şey gibiyken zamanla boyunumdaki ağrı arttı ve yaklaşık 10 aydır boynumdaki ağrı devam etmekte ve sadece boynumun sol tarafında , sabah kalktığımda çok ağrımazken akşama doğru ağrım artıyor. ve boynumu hareket ettirdiğimde çıt çıt diye sesler geliyor.doktora gittiğimde boynumda kas spazmı olduğunu söyledi ve kas gevşetici yazdı ama ağrılarm geçmedi ne yapabilirim ? yardımcı olursanız çok sevinirim

  • memet dedi ki:

   ayy kardeşim benimde bu sene oldu üniversite sınavlarına hazırlanıyodum dediklerinin aynısı bendede var lütfen bi çare

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam