Kilo Almak için Pratik Tavsiyeler

Bir Okurumdan Gelen Soru Üzerine Verdiğim Cevap:

Soru Soran : Klasör X;

Öncelikle insanla uğraşmak en zor meslekler arasındadır.ama bi okadar da güzeldir.insana hizmet yani manevi açıdan obez yapar insanı 🙂
benim sorunum biraz zayıfım ve biraz fazla uyuyorum sanırım.şöyle kesin bi 10 saat uyumam gerekiyor.6 saat uyuyunca o yorgunluk günümün içine ediyor.arkadaşlarım 4-5 saat uyuyor.sınavları uyumadan çalışıyor.ben ise uyumadan sınava girsem hiç bişe yapamıyorum.bilinç durumum 0lanıyor.asalak gibi oluyorum xD.
YANİ SORUNUM :
1-) Kilo nasıl alırım ?
2-) Uyku süresini nasıl kısaltırım.

Ek olarak:
merak ettiğim bir şey var.negatif iyon yüklü bileklikler satılıyor.tanıtıcı reklama göre takıldığında anında etki yaparak vücudun denge yeteneğini artırıyor.mesela ben tek ayak üstünde ayakkabımı bile giyemiyorum.yolda giderken dümdüz gidemiyorum.çok zorlarsam o zman belki dümdüz gidebiliyorum.bu bilekliklerden alsam işe yararmı.denge bilekliği diyeyim yani reklam olmasın.:)

 

1. Sorunuzun Cevabı:

Boy kilo endeksinizi (Body-Mass İndex ( BMİ) ) hesapladım 18.38 çıktı. Normal Sınırları 20-25 arasındadır. Zayıf Sınırı 18-20 arasındadır. Zayıf grubuna giriyorsunuz. Kilo aldırmak için tıbbi yöntemler var fakat metabolizma üzerinde oynandığı için pek tavsiye etmiyorum, örneğin bundan 20 yıl önce kilo almayan çocuklara insulin enjekte ederek kilo aldırırlarmış, insulin vurulan bi insan hipoglisemiye girmememek için önüne ne gelirse yer bitirir bu şekilde çocuklara kilo aldırtılıyormuş fakat günümüzde bu yöntem artık kullanılmamakta çünkü hormon replasmanı her ne şartta olursa olsun gerekmedikçe kullanılmamalı. Size kilo almanız için bir kaç doğal tavsiyede bulunacağım:
1- ) Porsiyonlarınızı daha çok karbonhidrat ile doldurun. Yağlı besinlerden çok karbonhidrat içeren besinler tüketin, çünkü yağda bulunan leptin hormonu tokluk hissi yaratarak doymanızı sağlayacak bizim amacımız ise sizi doyurmak değil daha çok glukoz almanızı ve bu yolla glukojen metabolizmasını aktive edip bunun vucutta yağ’a ve proteine dönüşmesini sağlamaktır. Yağı minumum seviyede tüketin.
2- ) Bazı besinlerin glisemik indexleri çok yüksektir (çikolata, rafine şekerleri , şekerlemeler , pilav ) bu tip besinlerden uzak durun çünkü bu tip besinler kan şekerini birden yükselttikleri için beyni uyararak açlığınızı baskılıyacaktır. Özellikle öğün aralarında bu tip besinlerden uzak durun. Örneğin yemekten 1 saat önce içtiğiniz çok şekerli çay, kola ,kahve gibi besinler istahınızı baskılayacak ve kilo almanızı engelleyecektir. Glisemik indexsi yüksek olan besinleri internette araştırarak bulabilrsiniz bunlardan uzak durun.
3- ) Glisemik indexi düşük besinlerle beslenin (bulgur,makarna, bazı tahıl ürünleri vs. ) bunlar kan şekerinizi kademeli olarak yükselteceği için daha fazla yemenize olanak sağlayacak ve siz tam doygunluğa ulaşana kadar ihtiyacınızdan çok daha fazla kalori almış olacaksınız.
4- ) Düzenli egzersiz yapın. Bazı insanlar egzersizi sadece kilo vermek için gerektiğini zanneder bu bilgikesinlikle yanlıştır. Kilo almak içinde egzersiz yapmanız gerekiyor burada koşmak gibi ağır egzersizlerden bahsetmiyoruz yürümek gibi yada kısa süreli yüzmek gibi egzersizlerle vücudunuzdaki kasları harekete geçirerek onların güçlenmesine ve böylece bu dokularda daha çok glikojen toplanmasına sahip olacaksınız. Bu glikojen kapasitenizi artırdığı gibi iştahınızı da önemli ölçüde açacaktır. Vurgulamak istiyorum ağır egzersizler değil normal ve normalin altında egzersizler.
5- ) Protein alımına dikkat edin kuruyemiş gibi esansiyel amino asitlerin bol olduğu hububatları yemeklerden sonra yemeye çalışın yemekten önce yemeyin çünkü bunların içindede bir miktar yağ olduğundan tokluk hissi verirler. Burdaki amaç bu esansiyel aminoasitlerle fazla miktarda aldığınız glukozun birleşip vucudunuz için protein metabolizmasını aktiflemesidir.
6-) Sabah kahvaltısı yapın, sabah kahvaltısı alışkanlığı kilo almadan çok önemlidir eğer bu öğünü atlarsanız büyük ihtimalle kilo alamazsınız çünkü 700 ila 1000 kalorilik bir öğünü atlamış olursunuz.
7- ) Su tüketiminizi artırın.
8- ) Öğün atlamayın eğer öğün atlarsanız kilo alamazsınız.

Şuan aklıma gelecek tavsiyeler bunlardır. Geçmiş olsun size bol kilolu günler dilerim.

Ek sorunuza gelecek olursak: Tıpta böyle bir bileklik yada böyle bir cihaz kullanılmamaktadır. Böyle bir bilekliğin faydası olduğu bilinse tıpın her alanında kullanılırdı, kişisel görüşüm para tuzağından başka bir şey olduğunu düşünmüyorum bunu sanatçıların ünlülerin takması pek bişey ifade etmedi benim için çünkü ortada çalışma yok kanıt yok bence uzak durun derim…

 

 

Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…

 


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam