Kist Hidatik Nedir ? Nasıl Bulaşır ?

Kist Hidatik Nedir ? Nasıl Bulaşır ?

Hidatik kist Echinococcus granulosus paraziti tarafından oluşturulan ve en sık karaciğeri tutan hayvan kökenli bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyon köpek gibi ev hayvanlarının dışkılarıyla ve bu hastalıkla enfekte hayvanların etlerinin yenmesiyle insana geçer. Özellikle parazitten arındırılmamış hayvanların dışkıları çok büyük risk faktörüdür. Bu hastalık hayvancılıkla uğraşan insanlarda normal popülasyona göre daha sık görülür.

Hidatik kist Karaciğerde 1-15 cm arasında değişen kistlere yol açar. Genelde alt sağ lobda lokalize olan bu kitlerin büyümesiyle çevre organlara bası yapar. Buna bağlı olarak karın ağrısı,sağ alt kadranda şişlik, safra yolu tıkanması, karaciğer fonksiyon testlerinde yükselme ve nadiren portal hipertansiyon yapabilir. Akciğer,dalak,kemik,böbrekler ve beyin daha az ihtimalle tutulabilir. Kist hidatiğin en önemli ve en sık görülen komplikasyonu ( tehlikesi ) kistin paylayıp safra yollarına açılmasıdır. Bu şekilde kistin içindeki parazit diğer dokulara yayılabilir. Eğer kist patlarsa ERCP yöntemi ile safra yollarının temizlenmesi gerekir.

Kist Hidatiğe Tanı Nasıl Konur ?

Ultrason ve Bilgisayarlı Tomografi ( BT ) ile kist hidatiği rahatça tanı konulur. Aynı zamanda serolojik olarak kanda elisa ve indirek hemaglutinasyon testleri ile ekinokokal antikorlar saptanabilir ( Kanda testler çalışılarak hastalık saptanabilir ) .

Kist Hidatiğin Tedavisi Nedir ?

Bütünlüğü bozulmamış kistlerin önce alkol, tuzlu su veya setrimid ile içi temizlenir sonra cerrahi olarak kistin olduğu parça çikartılır. Tıbbi tedavi olarak ( Medikal Tedavi ) Albendazol kullanılır ve büyük kistlerin boyutlarında azalma sağlanır.

Kist Hidatikten Korunma Yollar Nelerdir ?

1-) Ev hayvanlarını parazitten arındırmak.

2-) İnfekte hayvanın etlerinin yenilmemesi.

3-) Açık alanlarda hayvan dışkısıyla temasta bulunabilecek meyve-sebzelerin yenmemesi.

4-) Hayvancılıkla uğraşan insanlarda el hijyenin sağlanması.

5-) Meyve ve sebzelerin iyi yıkanması.

6-) Küçük yaşta çocukların hayvan dışkılarına temasının engellenmesi.

Kist Hidatik Ataklarla devam eden ve çoğu zaman uzun süreler boyunca insanın vücudunda kalan ve nüks( Tekrarlayabilen) edebilen  bir hastalıktır.

Mutlu ve Sağlıklı Günler Dilerim…

 

 

 

Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…

 


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam