Kulak çınlamasını arıyla tedavi ettiler!

Kulak çınlamasını arıyla tedavi ettiler!


Ülkemizin dört bir yanı yaratıcı fikirler, üreten , tasarlayan genç zihniyetlerle dolup taşıyor. Öyle ki sınırları aşarak ülkemizin adını gururla taşıyorlar. Edirne’nin Keşan İlçesi’nde Sağlık Meslek Lisesi öğrencisi olan iki genç deha, hazırladıkları ‘Manyetik Rezonans Arı Kulaklığı’ projeleri ile ülkemizi Amerika’da temsil etti. Tedavisi olmayan kulak çınlaması için, bal arısının yaydığı frekansı bir kulaklıkta topladılar. Bu şekilde çınlamayı önleyen genç dehalar, 576 grubun katıldığı yarışmada 4. olarak ülkemizi gururlandırdı.
İnepo Proje olimpiyatları katılmak için 1 yıl önce, Betül BÜDÜN, Melek DANACI; proje danışmanı Hasan AVCU ile çalışmalara başladılar. Öncelikli olarak işitme zorluğu çeken hastalara bakan ekip,daha sonrasında hastaların genelinde kulak çınlamasının daha baskın olduğunu fark edince bu yöne eğildiler.
Arıcılık yapan bir ailenin kızı olan Betül BÜDÜN, çalışmalarında arıların yaydıkları frekanslardan yararlandıklarını söyledi. Özel geliştirdikleri kulaklıklara yerleştirdikleri bu frekanslarla kulak çınlamasını tedavi ettiler.
Dünya da ve ülkemizde henüz tedavi edilemeyen kulak çınlamasını tedavi ettiklerini dile getiren genç mucitler projelerine patent alacaklarını da sözlerine eklediler. Büdün sözlerine şöyle devam etti:”Bizler, öncelikle insanlardaki duyma bozukluğundan yola çıktık. Araştırma yaptığımız 30 hastamızdan, duyum bozukluğundan daha çok kulak çınlaması rahatsızlığı şikayetleri aldık. Kulak çınlamasının Türkiye’de ve dünyada kesin bir tedavisi yok. Hastalara yalnızca bazı yan etkisi bulunan ilaçların önerildiğini öğrendik. Biz buna karşılık arı sesi frekansıyla, belirli modüller geliştirdik. 30 hastamızdan 26’sında tam sonuç aldık. Kulak çınlama desibellerini oldukça düşürdük. Sonuç alamadığımız 4 hastamızdan ise 3’ü arı sesini bile algılamayacak kadar ileri çınlama durumundaydı. Bir hastamızın da arı fobisi vardı. Dünyada ve Türkiye’de olmayan bir tedavi yöntemi geliştirdiğimize inanıyorum.”
Betül BÜDÜN geliştirdikleri proje ile kulak çınlamasının yanı sıra antidepresan hastaları içinde umut dolu sözler söyledi. Antidepresan hastalarına da uyguladıklarını ve hastalara rahatlatıcı bir etki bıraktığını sözlerine ekleyen Büdün,”Kulaklık içerisinde demir saç bilişimi glasörler var. Kulaklıklara modülleri göre ayarladığımız bal arılarımızı koyuyoruz. Kulaklık içindeki arı kulak çınlamasının yaydığı sesleri algıladıktan sonra ona karşı onu baskılayacak kadar ses frekansları yollamaya başlıyor. Bir süre sonra arı sesleri beyindeki o sinirlerin pozisyonunu değiştirdiği için sinirleri tamamen uyuşturuyor ve baskılıyor. Böylece kulak çınlaması sesleri kesiliyor. Bir sene önce başladığımız projenin son 2 ayı deneylerle geçti. En son deneyi 7 ay önce yapmıştık. Bu süreden sonra hastalarımızdan olumsuz bir dönüş almadık. Hatta antidepresan kullanan bazı hastalarımızın bal arılarının sesleriyle ilaç kullanmayı bıraktıklarını biliyoruz.”dedi.
Projelerinin dünya çapında nam saldığını, inanılmaz ilgi gördüğünü anlatan Büdün, Bu konuda uzman olan doktor ve çok sayıda kişi patent için bizimle görüşmek istediler. Bizimle temasa geçenler projeyi Harvard Üniversitesi’nde bir sunumla tanıtmamızı istediler. Ayrıca Apple’nin kurucusu ve ortaklarından biri de patent konusunda bizimle görüşmek için teklifte bulundu” dedi.
Genç mucitler katıldıkları önemli yarışmalarda önemli dereceler ve özel ödüller de kazanmışlar. İnepo Çevre Projesi Türkiye seçmelerine katılan proje fizik ve kimya dalında Türkiye birincisi, kimya dalında ise jüri özel ödülü kazandı. Sınır tanımayan mucitlerin son durağı Amerika oldu. Amerika’nın Pennsylvania eyaletindeki 13- 18 Mayıs 2012 tarihleri arasında 68 ülkeden bin 576 projenin katıldığı Uluslararası Bilim ve Mühendislik proje Olimpiyatları Çevre ve Fizik dalında dünya 4’ncüsü oldu.
Birbirinden güzel başarılara imza atan genç mucitler bir taraftan okullarının ismini diğer taraftan ülkemizin ismini gururla temsil etmesini bildiler. Ülkemizde elde ettikleri birincilikler ve Amerika’da elde ettikleri 4.lük üzerine Edirne valisi Gökhan Sözer tarafından kabul edildi. Gökhan Sözer başarılarından dolayı mutluluk ve gurur duyduğunu şu sözlerle dile getirdi:
“Öğrencilerimiz, ülke çapında daha çok özel okulların katıldığı bir yarışmada başarı kazandılar. Demek ki meslek liselerinde de, devlet okullarında da üstün bir başarı yakalanabiliyormuş. Bu öğrencilerimiz Türkiye’de toplanan birinciler arasında birinci oldu. Daha sonra Amerika’da dünya dördüncüsü oldular. Kendilerini tebrik ediyorum.” Öğrencileri çeyrek altın ile ödüllendiren Vali Sözer, projenin Amerika’da büyük ilgi gördüğünü ve patent almak için çok sayıda kişinin iletişime geçtiğini kaydetti.

Sevilay Gürsoy

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam