Lökore Nedir? Belirti ve Tedavisi Nedir?

Lökore Nedir? Belirti ve Tedavisi Nedir?

Kadın Üreme Organlarında Rahatsızlıklar

Kadınlarda en sık şikayet sebebi iç ve dış üreme organlarındaki rahatsızlıklar nedeniyle olmaktadır. Bu rahatsızlıkların tanı ve tedavileri için alt üreme organlarının oluşumlarını eksiksiz kavramak gerekir. Birçok kadının cinsel anatomisi ve fizyolojisi hakkında pek az bilgisi vardır. Örneğin; genç kızların genital hijyeni hakkında bilgileri pek yoktur. Buluğ çağdaki kızlar ise kendilerine yarardan çok zarar getirecek olan hijyenik ürünler ya da vajinal duş hakkında yanlış bilgilendirilmektedir.

Kadının doğurgan olduğu yıllarda vajinal doku olgunlaşır. Ancak cinsel ilişki, doğum kontrolü için kullanılan ilaçlar, hijyenik uygulamalar ve sıkı, emici olmayan, ısıyı tutan giysiler iç ve dış cinsel organlarda enfeksiyona neden olmaktadır.

Dış cinsel organlar hormonal uyarılara duyarlı olup; idrar ve gaitayla karşı karşıya kalan sıcak ve nemli bir ortam oluşturur.  Vajinal enflemasyonun ilk belirtisi vulvada kaşıntıdır. Vulva rahatsızlığı genelde ısıyı ve nemi tutan sentetik iç çamaşırlarına da bulaşan vajinal akıntının ciltle temas etmesi sonucu ortaya çıkar.

Vulva rahatsızlığıyla başvuran bir hastayı değerlendirirken, detaylı bir öykünün yanında, tüm mukozada ve cilt yüzeylerini enfeksiyonlarını da içeren fizik inceleme de gereklidir.

Lökore

Lökore terim olarak beyaz akıntı anlamına gelse de, akıntının rengi nedene bağlı olarak değişebilir. Lökorenin en sık nedeni vajinal enfeksiyondur.  Menarşa yakın kızlarda süt gibi vajinal akıntı, vajen ya da serviks kanserlerinde olduğu gibi kanla lekelenmiş olarak da görülebilir.  Menarşdan önce, anormal olarak kabul edilmeyecek belli belirsiz bir vajinal akıntı olabilir. Ergenlik çağındaki bir kızın muayenesi sırasında vajen kubbesinde, vajen dokusunun dökülmesi ve birikmesi sonucu meydana gelen beyaz, sümüksü bir materyal görülebilir. Cinsel gelişimini tamamlamış kadınlarda vajinal akıntı, kötü kokulu, çamaşırları kirletici ve kadının işlevlerini bozacak vasıflardaysa anormal olarak kabul edilir.

Yaşlanma, overlerin çıkartılmasına ya da pelvise radyasyon uygulanması sonucu meydana gelen östrojen hormonu eksikliği, vajen dokusunda küçülmelere, glikojen miktarında ve vajen sıvısının asit oranında azalmaya neden olur. İnce bir vajinal mukoza yaralanmaya oldukça açıktır.

Lökore Nedenleri

  • Yabancı Cisimler; yabancı cisimler ergenlik çağındaki bir kızda sıklıkla vajinal akıntı ve enfeksiyona neden olur. Kağıt, pamuk ve materyallerin vajene konulmasına bağlı olarak ikincil enfeksiyonlar gelişebilir.
  • Bakteriyel Enfeksiyon
  • Viral Enfeksiyonlar
  • Vajenin İltihaplanması
  • Diğer nedenler

Lökorenin Önlenmesi

Önleme aslında bir hasta eğitim sorunudur. Ergenlik çağındaki genç kıza kadın hijyeni ve vajinal duş, hijyen spreyleri hakkında bilgiler verilmesi lazımdır.  Tüm ergenler için, cinsel hastalıklarla karşılaşmanın kısa ve uzun dönemdeki etkileri eğitim programının bir parçası olmalıdır. Cinsel eş seçiminde dikkatli davranmalıdır.

Lökore Tedavisi

İyileşme olana kadar cinsel ilişkide kaçınılmalıdır veya özellikle sık tekrarlayan enfeksiyon olduğu durumlarda kondom kullanılmalıdır. Enfeksiyon tekrarlarsa eş tedavisi de gerekebilir.

Özel tedavi sırasında dış cinsel organ yüzeyleri bir spançla silinerek temiz tutulmalıdır. Bölgenin kuru kalmasına dikkat edilmelidir. Bu amaçla saç kurutma makinalarında yararlanılabilir. Sık giysiler ve sentetik çamaşırlar kullanılmamalıdır. Ara ara vajinal duşlar yapılmalıdır.

Cerrahi tedavi şekli ise  enfeksiyonu ortadan kaldırmak için serviksin koterle yakılması gerebilir.

Diğer bir tedavi şeklide ilaçlar mümkündür. Antibiyotikler ve spreyler hastaya verilebilir.


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam