Meme Başı Estetik Operasyonu Bilgi

MEME BAŞI REKONSTRÜKSİYONU AMELİYATI HAKKINDA İZİN VE BİLGİLENDİRME FORMU

Meme başı rekonstrüksiyonu, meme başı ve areolanın meme kanseri ve diğer durumlardan sonra yeniden oluşturulması anlamına gelir. Meme başı ve çevresindeki areola adı verilen kahverengi bölgenin yeniden oluşturulması için farklı yöntemler vardır. Bunlar içerisinde vücudun diğer bölgelerinden alınan deri yamaları, meme derisinden meme başına doku kaydırma ya da diğer meme başından alınmış dokunun paylaşılması tekniği kullanılabilir. Diğer teknikler, örneğin tatuaj dokuya renk vermek amacı için uygulanabilir.

Meme başı rekonstrüksiyonu tek cerrahi girişim olarak planlanabileceği gibi diğer meme ameliyatları ile birlikte de yapılabilir.

Alternatif Tedavi:

Meme başı rekonstrüksiyonu cerrahisi, isteğe bağlı bir cerrahi işlemdir. Alternatifi ameliyat olmamak ya da protez kullanmaktır.

Meme başı Rekonstrüksiyonu Cerrahisinin Riskleri:

Her cerrahi işlemin belli miktarda riski mevcuttur ve önemli olan sizin meme başı rekonstrüksiyon cerrahisi ile ilgili olanları anlamanızdır. Kişinin cerrahi bir girişimi tercih etmesinde girişimin risk ve faydalarının karşılaştırılması esastır. Pek çok hasta aşağıdaki komplikasyonlarla karşılaşmasa bile, siz hepsini plastik cerrahınızla riskleri, olası komplikasyonları ve sonuçlarını anladığınızdan emin olana kadar tartışın.

Kanama: Nadir de olsa cerrahi sırasında ya da sonrasında bir kanama ile karşılaşmak olasıdır. Ameliyat sonrasında kanama olduğunda, biriken kanın (hematom) acil boşaltılması gerekebilir. Ameliyattan on gün öncesinden başlayarak aspirin ya da ağrı kesici ilaçlar almayınız, çünkü bu kanama riskini arttırabilir.

Enfeksiyon: Bu tip cerrahiden sonra enfeksiyon olağan değildir. Enfeksiyon gelişirse, antibiyotikleri içeren tedavi ya da ek cerrahi girişim gerekebilir. Meme başı rekonstrüksiyon cerrahisini takiben enfeksiyon nedeni ile deri yaması kaybı ya da meme başının kaybı olasıdır.

Ciltte Bırakacağı İz: Aşırı nedbeleşme olağan değildir. Nadir vakalarda anormal izler oluşabilir. İzler çirkin ve çevre deriden farklı renkte olabilir. Bu izler hem meme başı rekonstrüksiyonu alanında hem de bu işlem için doku alınan bölgede gelişebilir. Anormal nedbeleşme için ameliyat sonrasında ek cerrahi girişim gerekebilir.

Deri grefti (yama): Deri greftleri bazı meme başı rekonstrüksiyon tekniklerinde kullanılır. Greftin alındığı lokalizasyonda nedbeleşme kötü iyileşme ya da anormal renk değişimi izlenebilir. Kronik kaşınma hissi rapor edilmiştir. Enfeksiyon ya da başka nedenlerle greft kaybedilebilir, ek deri greftlerine ihtiyaç olabilir.

Kıl Gelişimi: Meme başı rekonstrüksiyonunda kullanılan deri greftleri kıl kökleri içerebilir. Hoş olmayan bir biçimde yeniden oluşturulan meme başında kıl gelişimi olabilir. Kıl köklerinin ortadan kaldırılması için ek işlem gerekebilir.

Uzun Dönem Etkiler: Zamanla yeni yapılan meme başı areola yapısında şekil, genişlik, renk, çıkıntı ve görüntü açısından değişiklikler oluşabilir. Meme başı çıkıntısının azalması söz konusu olabilir.

Tatuaj: Eğer ek bir girişim olarak tatuaj gerekirse, diğer meme başı areola yapısı ile tam bir uyum olmayabilir.

Meme başı duyusu: Meme başı rekonstrüksiyonu, meme ya da meme başının normal duyusunu geri döndüremez.

Meme Protezine Hasarı: Meme başı rekonstrüksiyonu cerrahisi sırasında, eğer kullanılmış ise meme protezi hasar görebilir. Hasar görmüş bir protez yenisi ile değiştirilmeli ya da çıkarılmalıdır.

Hamilelik ve Emzirme: Eğer bir kadının memesi alınmışsa etkilenmiş tarafla emzirmesi mümkün değildir. Yeni yapılmış bir meme başı emzirme için kullanılamaz.

Allerjik Tepkiler: Nadir olarak kullanılan bantlara, dikiş malzemesine ya da kullanılan ilaçlara allerji bildirilmiştir. Daha ciddi sistemik tepkiler cerrahi işlem sırasında kullanılan ya da sonrasında reçete edilen ilaçlarla gelişebilir. Allerjik tepkiler ek tedavi gerektirebilir.

Gecikmiş İyileşme: Gecikmiş yara iyileşmesi hem meme başında hem de doku alınan bölgelerde oluşabilir. Bu bölgelerin bir kısmında yavaş ya da kötü iyileşme izlenebilir. Bazı deri alanları sık pansumanlar ya da ileri cerrahi işlem gerektirmek üzere yaşamsal özelliğini yitirebilir.

Cerrahi Anestezi: Hem lokal hem genel anestezi risk taşır. Tüm cerrahi anestezi ve sedasyon işlemlerinde en basitten ölüme kadar istenmeyen durumların görülme olasılığı vardır.

Diğer Meme başının Etkilenmesi: Bazı meme başı rekonstrüksiyonu girişimlerinde diğer meme başından doku alınır. Verici meme başının hasara uğraması ya da duyumunu kaybetmesi söz konusu olabilir.

Tatmin Edici Olmayan Sonuçlar: Geçirdiğiniz cerrahi işlemin sonuçları ile ilgili olarak hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Cerrahi sonrası meme başının yerleşimi, şekli, çıkıntısı ve görüntüsünde asimetri olabilir. Diğer meme başı ile tam bir uyum mümkün olmayabilir. Sonuçları iyileştirmek için ek cerrahi girişim gerekebilir.

 

 


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam