Metpamid ( Bulantı İçin İlaç ) ve Metpamid Reaksiyonları

Metpamid ( Bulantı İçin İlaç ) ve Metpamid Reaksiyonları

İnt. Dr. Çağatay NUHOĞLU (1) ,  İnt Dr. Ahmet Bahadır UÇAR (2)

Metpamid ( Antiemetik )Nedir ?

Metpamid: Yani Metoklopramid HCl genellikle tibbi olarak bulantının engellenmesi ve kişinin kusmasını engellemek için kullanılan bir ilaçtır. Metpamid güçlü bir antiemetiktir ( bulantı, kusma  önleyici ilaç ).

Metpamid Nasıl Kullanılır ?

Metpamid’in 3 Şekil de kullanılabilir. Ampul formları IM ( Kas’a iğne ile ), IV ( Damar Yolundan ), Tablet Formları ise ağızdan kullanılabilir. Bulantı ve kusma kontrol altına alınamadığın da 2-3 Saat sonra doz tekrarlanabilir. IV ( Damar Yolu ) olarak verildiğinde enjeksiyon süresi 1-2 Dk’dan uzun olmalıdır.

 

Metpamid Reaksiyonları Nedir ? Metpamid kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?

Metpamid her ne kadar masum bir ilaç gibi görünse de kullanılırken çok dikkatli olunması gerekir.  Ağız’dan kahve telvesi şeklinde kan gelmesi ( Hemoptizi ), taze kanlı dışkılama veya siyah renkte dışkılama ( melena ) gibi sindirim sistemi kanamaların da kullanılması SAKINCALIDIR. Aynı zaman da metpamid Alkolle reaksiyon verebilen bir ilaç türü olduğundan, ALKOL SEBEPLİ mide bulantıları veya kusmaların da kullanılmamalıdır, %0.1-0.5 Şiddetli reaksiyon gösterdiği bildirilmiştir .

Ek Parentez ( Alkol’lü Hastalarda Tedavi ) :

Alkol alan hastaların tedavisin de serum takviyesi ve B vitaminleri desteği verilmelidir. Bu şekil de alkol’ün yaratacağı dehidratasyon ve baş ağrısı gibi belirtilerin önüne geçilmiş olunur.

Konunun Devamı:

Metpamid midenin boşalma zamanını değiştirdiği için, mideden kana karışan bazı maddelerin ( digoksin, simetidin gibi ) azaltırken, ince barsak sisteminden emilen bazı ilaçların ( etanol, levodopa, tetrasklin… ) kana karışma süresini hızlandırarak bazı ilaçların zararlı dozlara ulaşmasına neden olabilir.

Metpamid ayrıca Sara Hastalığında ( Epilepsi ) ve Metpamid’e duyarlı olanlar da kesinlikle kullanılmamalıdır ( Kontraendikasyon ) . Gebeliğe bağlı kusmalarda sindirim sisteminin hareketlerini hızlandıracağından ve bebeğe geçeceğinden ( plesantal bariyerden fetus’a ) , GEBELERDE METPAMİD KULLANILMAMALIDIR ( Kontraendikasyon ).

Metpamid Nedir? Metpamid Kullanım Şekilleri.

 

Çok Önemli !!!

Metpamid en çok reçete edilen anti-emetik ilaçların başında gelmesine rağmen çok düşük bir riskle de olsa ( %0.2-0.25 ) Akut Distonik Reaksiyon gösterebilir. Bu reaksiyon kasların istemsiz bir şekilde kasılması, bükülmesi ve kontrol edilememesi ile karakterizedir. Şiddetli açısıyla göz korkutucu olan bu reaksiyon, sonuçları açısıyla geçici olduğundan genelde yüz güldürücüdür. Kendiliğinden geçmeyen Ciddi Akut Distonik Reaksiyon görüldüğü durumlar da

1-) Anti Kolinerjik
2-) Anti Parkinson    3-) Anti Histaminik ( Anti Kolinerjik etkisi olan ).

İlaçlarla kontrol altına alınabilir.

İnt. Dr. Çağatay NUHOĞLU

İnt Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

 

 


facebook-paylas

Etiketler

3 Yorum

 1. Ezgi Gürses dedi ki:

  Her alkolü fazla kaçırdığımda bu ilaçtan kullanıyorum. Geçen gün antibiyotik ile birlikte kullandım bir zararı olur mu?

  • bahadir dedi ki:

   Sn Ezgin Hanım;
   Alkolle şiddetli reaksiyon verebilecek bir ilaç metpamid. Ancak bu oran %0.1 – %0.5 arasın da konu da, alkolü fazla kaçırdığınız da uygulamanız gereken yöntemler konuda belirtildi. Antibiyotiklerden Tetrasiklin grubuyla etkileşimi olan bir ilaç metpamid. Bunun dışın da ki antibiyotiklerle ilgi bilgi prospektusta bulunmuyor. Mutlu ve Sağlıklı Günler Dilerim.

   İnt. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

 2. mustafa bergama dedi ki:

  metamit ampul arı kesiçi ampülle karıştırılıp iğne yapılır mı??

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam