MİYOM İLE İLGİLİ BELİRTİLER VE ŞİKÂYETLER

MİYOM İLE İLGİLİ BELİRTİLER VE ŞİKÂYETLER

            Miyomların genel olarak belirtileri doktor kontrollerinden sonra ortaya çıkmaktadır. Belirli bir şikâyet dâhilinde belirti göstermemektedirler. Miyomlar ultrason ve muayene esnasında yapılan kontrollerde görülebilmektedir. Küçük olan miyomlar herhangi bir belirti ve şikâyete sebep olmazlar. Miyomların cisimleri büyüdükçe sıkıntılar artmaya başlar. Yeteri kadar büyümediyse eğer miyomlar tedavi edilemezler.

Miyomların en belirgin belirtilerinden bir tanesi uzun süreli olan adet dönemidir. Bu dönemin uzun olması ve şiddetli ağrılar ile geçmesidir. Miyomlar mutlaka sık olan adet dönemlerinde görülür seyrek adet dönemlerinizde böyle bir sıkıntı söz konusu değildir. Kanama miktarında ki artış bunun en büyük belirtisidir. Bazı durumlarda yine miyomlara bağlı kanamalar meydana gelebilir ama çok fazla olmaz ve kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Örneğin cinsel ilişki esnasında veya sonrasında kanamalar görülebilir.

  Miyomların en çok rastlanan şikâyetleri arasında kasık ve bel ağrısı yer almaktadır. Bunlara ek olarak çok sık idrara çıkma ve çıkamama durumlarıdır. Bu şikâyetlerin görülebilmesi için miyomların en az 2 ila 3 santim arasında olması gerekmektedir. Eğer 2 ila 3 santimi geçmiyorsa bu belirtiler gözlenmemektedir. Bu belirtiler varsa eğer sebepleri başka şeylere bağlıdır. Doktorunuz bu durum için gerekli tetkikleri size yapacaktır. Eğer miyomlarınız 5 ila 10 santim arasında ise bu belirtiler rahat bir şekilde gözlenebilir. Bu büyük miyomlar bağırsağa baskı yapabilmektedirler. Bağırsağa yaptığı baskı sonucunda ise size kabızlık ve zor tuvalete çıkma şikâyetleri olabilir. Aşırı derecede büyük olan miyomları sizde fark edebilirsiniz. Yaklaşık olarak 9-10 santim civarındadırlar ve karın bölgenizde şişliğe neden olurlar.

Miyomlar eğer uterusun iç kısımlarında ve bu kısımlardaki boşluğa yakın durabilecek bir şekildelerse kısırlık ve düşük doğuma sebebiyet vermektedirler. Summüköz miyomlar olarak da adlandırılır bu miyomlar. Eğer büyük bir miyom varsa doğum esnasında kanama çok daha fazla artabilir.  

Miyomun en belirgin şikayetlerinden biri kısırlıktır. Kısırlık ciddi manada çiftler için problem teşkil eder. Eğer cerrahi müdahale ile rahminizde ki miyomu aldırma imkanınız varsa bunu kesinlikle göz ardı etmeyiniz. Zaten miyom tedavisi belirtiler iyice ortaya çıktıktan sonra başlamaktadır. İçerideki miyomun boyutu küçük ise genelde bunun fark etmeniz mümkün değildir. Kısırlığa yol açtığı gibi miyomlar aynı zamanda gebelik döneminde de ortaya çıkabilmektedir. Yaklaşık olarak gebeliğin ilk 3 ayından sonra küçülme eylemi gösterirler. Kişiden kişiye göre değişen bu durum bazı bayanlarda farklılık göstererek boyutunun aynı kalmasını sağlar. Çok ender durumlarda ise büyüme gösterirler. Sadece yetişkinlerde mi miyom gözlenir diye soracak olursanız eğer cevabımız hayırdır. Ergenlik dönemimde de az da olsa miyom belirtilerine rastlanmaktadır.

          Belirtiler yukarıda belirttiğimiz şekildedir ve bu belirtilerin çeşitlilikleri kişilere göre ve yaşadığı coğrafyaya göre farklılık gösterebilmektedir. Gözden geçirecek olursak bunlar kanamada yoğunluk, bel ağrısı, sırt ağrısı, idrar da yanma, sık idrara çıkma, idrara hiç çıkamama durumlarıdır. Bu belirtiler sadece miyom varken mi ortaya çıkar derseniz cevabımız yine hayır olacaktır. En doğru teşhis ve kanıyı koymak için yılda en az bir defa doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir. İleride rahim kanserine ve daha ciddi olaylara sebebiyet vermemek için bunlara dikkat etmelisiniz.

 


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam