MİYOM KİMLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜR?

MİYOM KİMLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜR?

            Miyom nedir önce onu hatırlamakta fayda vardır. Miyomlar rahim kaslarında üreyen ve burada gelişen iyi huylu kitlelerdir. Yaşadığımız dünyada kadın nüfus oranı erkeklere bakarak daha fazladır. Bunun sonucu olarak miyomlar bayan popülasyonunda çok sık rastlanan bir patolojidir. Gelişebilme ve azalma gibi durumlar gözlenebilir miyomlarda.

Miyomlar genel olarak çocuklar da ve genç yaştaki bayanlarda sık görülen bir olay değildir. Doğurganlığın sağlıklı bir şekilde başladığı yaş aralıklarında daha sık görülür. Bu yaş aralığı ise 25 ila 40 yaş arasıdır. 40 ila 45 yaşları arasında ise menopoz dönemine girildiği için bayanlarda miyom belirtileri çok sık rastlanan olaylardan değildir. Menopoz evresinde ve bu evreyi tamamlamış bayanların çok fazla tedirgin olmalarına gerek yoktur dediğimiz neredeyse yok denecek kadar az bir şekilde bu durum görülmektedir.

Genetik faktörler ve hormonsal değişiklikler miyom patojeninizde rol almaktadır. Yumurtalıklarda salgılanan östrojen hormonu yine miyomları etkilemektedir.

            Hiç doğum yapmayan ve daha az doğum yapan bayanlarda daha sık görülen bir hastalıktır miyom. Doğum yapıldıktan sonra içeride ki miyom atılır veya küçülür. Irklara göre değişiklik gösterebilir miyomlar. Siyah ırklarda daha fazla görülmektedir beyaz ırklara nazaran. Adet dönemine normalin altında yaşlarda girdiyseniz eğer miyomlar daha fazla görülebilir. Buna erken menarş adı verilir. Obezite hastalığı da risk faktörleri arasındadır. Eğer şişmansanız zayıf olan insanlara nazaran daha çok miyom ürer vücudunuzda ve daha çok miyom hastalığı taşıma riskiniz vardır. Genetik ve kalıtsal yapıda bunu etkilemektedir. Örneğin anneniz ve ya kız kardeşinizde de miyom varsa sizde görülme olasılığı kaçınılmazdır.

            Eğer daha önce çocuk sahibi olduysanız ve doğurganlık oranınız fazla ise miyom oluşma riski daha azdır. Sigara ve alkol tüketimi yapmıyorsanız bu da miyom olma riskinizi azaltan faktörlerdendir. Düzenli egzersiz yapıyorsanız sağlığınıza dikkat ediyorsanız hem miyom olma riskiniz azalır hem de var olan miyomlar küçülmeye başlar. Doğum kontrol haplarının kullanım yaşlarına göre de etkileri vardır. Eğer 13 ila 16 yaşları arasında bu hapları kullanmaya başlamadıysanız eğer, aldığınız doğum kontrol hapları miyom gelişimini azaltmaktadır. 


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam