Multi-Vitamin Haplarının Kullanımının Zararları

Multi-Vitamin Haplarının Kullanımının Zararları

 

Multi-Vitamin Yalanı ve İlaç Sektörünün Şarlatanları:

Özellikle son günlerde sağlıklı insanların çoğunun multi-vitamin ilaç kullandığını görüyorum. Çeşitli isimlerde ve çok popüler olan ve sağlıklı olduğuna inanilan bu zehir makineleri insan hayatıyla resmen oyun oynuyor. Bizim hekim ve bilinçli insanlar olarak insanları bu konuda uyarmamız ve bu hapların normal sağlıklı ve vitamin eksikliği bulunmayan insanlarda sağlıktan çok zarar getirdikleri konusunda hastaları bilinçlendirmemiz gerekiyor.

Bu sektör tam bir pazar haline gelmiş durumda. İnsanları vitamin eksiklikleri olduğuna inandırarak, belirli bir vitaminden değil, bütün vitaminleri vererek sorunu çözebileceklerini idda eden şarlatanlardan halkımızı korumak biz hekimlerin en önemli görevi. Düşünün ki şu an ilaç firmaları Dünya’nın ihtiyacı olan vitamin miktarının tam 1 MİLYON katı kadar vitamin satıyor. Ne 3 katı nede 5 katı tam 1 MİLYON katı !!! İlaç firmaları bu aldatmaca ile her yıl milyarlarca dolar kazanıyor  halkımızda cebindeki son parayıda sıhhat bulmak amacıyla şarlatanlara kaptırıyor. Normal beslenen bir insanda çeşitli nadir hastalıkların dışında vitamin eksikliğinin görülmesi çok enderdir. Sağlıklı beslenen taze meyve ve sebze tüketen insanlarda ender hastalıklar harici VİTAMİN EKSİKLİĞİNİN GÖRÜLMESİ NEREDEYSE İMKANSIZDIR !!!

Multi-Vitamin İlaçlarının vücuttaki zararları nelerdir ?

Sadece bu kandırmaca para vermekle (maddiyatla ) çözülse yine iyi !! Bu ilaçlar ( haplar ) çeşitli hastalıklara davetiye çıkarıyor. Aşırı doz vitamin  yüklenmesine bağlı olarak karaciğer yağlanması ( hepatostetoz ) ( A vitamini ) ,kemiklerde aşırı kırılgan yapı oluşması ve kemiğin elastikiyetini kaybeymesi ( D vitamini zehirlenmesi ( intoksikasyonu ) ), saç dökülmesi, çift görme,mide bulantısı,baş ağrısı,gebeliklerde a vitaminine bağlı teratojenite ( bebekte anormallikler),  polinörapati gibi sayısız hastalığa yakalanmak içten bile değil !!! Bazılarının içindeki maddeleri okuduğumuzda adeta dehşete kapılıyoruz çünkü bu maddeler kalp hastalarında ve bazı metabolik hastalığı olan insanlarda kullanılması ciddi anlamda zararlı. Anlamadığımız taraf ise bu hapların NEDEN SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN reçeteyle sattırılmadığı ve insanların bu ilaçlara elini kolunu sallayarak nasıl bu kadar rahat ulaşabildiği?

Vitamin kullanmak her zaman faydalı ve iyi bir şey olarak düşünülmemelidir. Sadece eksikliği olduğunda, doktor kontrolünde kullanılması ve bazı vitaminlerin doz aşımından sakınılması gerekir. Lütfen bu tuzağa düşmeyin ve paranızı o beş para etmez multi-vitamin yalanına harcamayın. Bu multi-vitamin haplarına vereceğiniz parayla taze meyve ve sebze alarak doğal yönden vitamin sağlayabilirsiniz HEMDE %75 daha ucuza.

Umarım bu yazıdan sonra ilaç sektöründe dönen bazı yalanları anlama fırsatınız olmuştur ve bu çarkın önüne geçerek, çarkı durdurup insanları doğru bilgiye ulaştırırsınız. İnsanlarımızı bu çarktan çıkaralım ki daha mutlu, sağlıklı ve rahat günler bizi olsun.

 

Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle…

 

 

Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…

 


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam