MULTİPL SKLEROZ NEDİR?

MULTİPL SKLEROZ NEDİR?


Beyin ve omuriliğin (merkezi sinir sisteminin) bir hastalığıdır.

MS beynin görme, konuşma, yürüme gibi fonksiyonlar üzerindeki kontrol kabiliyetini bozan bir hastalıktır. Merkezi sinir sistemi yapısını etkileyen ve genelde 20-40 yaşlarında görülen MS hastalığı hiçbir zaman yok olmuyor ve 1-2 yıl içinde tekrarlıyor ya da 10 yıl sonra yeni bir atakla kendisini hatırlatabiliyor. Gençleri etkileyen bu hastalık, hiçbir zaman tamamen yok edilemiyor ancak etkileri azaltılabiliyor.

BU HASTALIĞIN NEDENLERİ NELERDİR?


MS’ni kesin nedeni bilinmese de, birçok araştırmacı miyelin hasarının vücudun immün sisteminin (bağışıklık sisteminin) anormal bir yanıtından kaynaklandığına inanır. Normal koşullarda, immün sistem virüsler veya bakteriler gibi yabancı “istilacılara” karşı vücudu korur. Otoimmün hastalıklarda vücut istemeyerek kendi dokularına saldırır.
MS’de ise, saldırılan madde miyelindir.

Bilim adamları miyeline saldırması için immün sistemi tetikleyenin ne olduğunu henüz bilmiyor. Birçoğu çok sayıda faktörün devreye girdiğini düşünüyor. Her ne kadar immün sistemi etkilediği düşünülsede bu hastalık bulaşıcı değildir.

MS BELİRTİLERİ (SEMPTOMLARI) NELERDİR?


Belirtiler merkezi sinir sisteminin hangi bölgelerinin etkilendiğine bağlı olarak ortaya çıkar. Herkes aynı şekilde etkilenmez tabi ki. Belirtiler sadece kişiden kişiye değişiklik göstermekle kalmayıp, aynı kişide zaman içinde de değişiklik gösterebilir. Bu belirtiler ciddiyet ve süre açısından da çeşitlilik gösterir.
MS’ olan bir kişi genellikle birden fazla belirti yaşar ancak bu belirtilerin hepsi herkeste görülmez.
Belirtiler,  halsizlik, karıncalanma, hissizlik  , koordinasyon zayıflığı, yorgunluk, denge problemleri, görme bozuklukları, istemsiz hızlı göz hareketi (nistagmus da denir), titremeler, spastisite veya kas sertleşmesi, bozuk konuşma, bağırsak veya mesane problemleri, yalpalayarak yürüme (ataksı), cinsel işlev sorunları, ısıya hassasiyet ve kısa süreli bellek sorunları, hüküm veya muhakeme problemlerinden (kognitif problemler) oluşur. Ciddi durumlarda MS kısmi veya tam felce neden olabilir.
MS’ olan kişilerin çoğunda bu belirtilerin tamamı görülmez.

 

MS GENETİK BİR HASTALIK MIDIR?

Hayır kalıtsal bir hastalık değildir ama ailede ms bulunanlarda ms in görülme oranı biraz daha fazladır. Kısacası genetik geçiş yok ancak bir genetik yatkınlık vardır. Ailesinde ms olan bir birey ms  olacak diye bir kaide yok. Sadece görülme sıklığı daha fazla olur. Erişkin diyabeti (şeker hastalığı) gibi.

Cinsel fonksiyonlarda problemlere yol açabilir mi?

Ms cinsel yaşantıyı olumsuz etkileyebilir. Direk etki edebileceği gibi psikolojik de olabilmektedir. Cinsel yaşantı sorunların çözümü için belli düzeyde bazı tedavi yöntemleri vardır bu tedavi yöntemleri doktor konrolün de düzenlenir.

TEDAVİSİ VARMIDIR ?

Kesin birtedavisi yoktur ancak semptomlarayönelik tedavi yapılabilmektedir. Ms hastası olup hayatını sürdüren bir çok ünlü vardır. Tedavide öncelikle psikojik olarak dik durabilinmeli moral olarak iyi olunduğunda hastalığın üstesinden gelinebilir en azından daha fazla ilerlememesine hastalığın gidişatını olumlu etkiler.

 

 

Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…

 


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam