‘Oğlunuzda tümör yok’ dedi dövüldü!

‘Oğlunuzda tümör yok’ dedi dövüldü!

Artık insanların verdikleri tepkileri ayırt edemeyecek duruma geldik. Sağlık personellerine yapılan saldırılar artık çığırdan çıktı. Hastalarına karşı nasıl yaklaşacaklarını bilemeyen doktorlar artık mesleklerini idame ettirmekte zorlanıyorlar.

Her gün farklı bir şiddet haberiyle güne merhaba demek maalesef ki alışkanlığımız oldu. Bu kez bir şiddet haberi Tokat Medikal Park Hastanesi’nden geldi. Hastanede görev yapan uzman doktor Mehmet Cengiz Çepoğlu muayene ettiği hastanın iddia edilen hastalığının bulunmadığını söyledi. Hastanın ebeveynlerine ‘oğlunuzda tümör yok’ diye müjde verdi ama karşılığında dayak yedi.Doktor Çepoğlu’nun bir ay mesleğini icra edemeyeceği söylendi.

Tokat’ın Turhal ilçesinde ikamet eden Aslan Gani A. on üç yaşındaki oğlu T.A’nın beyninde tömör olduğunu biliyordu. Daha önce gitmiş oldukları sağlık kuruluşlarında bu yönde bilgi verilen baba Aslan Gani A. çare bulmak için bir de doktor Mehmet Cengiz Çepoğlu’na danışmak üzere hastaneye geldiler.  Beyin cerrahi uzmanı Mehmet Cengiz Çepoğlu muayene ettiği T.A’nın beynindeki kitlenin tümör değil gliozis olduğu müjdesini aileye verdi. Aile ilk önce haberi büyük bir mutlulukla karşıladılar ve evlerine gittiler. Olayın ardından kısa bir süre sonra hastaneye gelen aile doktora saldırdı.

İki yıldır beyninde tümör olduğu zannedilen T.A’nın beyninde gliozis olduğunu ve ilaçla tedavi edilebileceğini müjdeleyen uzman doktor Mehmet Cengiz Çepoğlu’nun burnu lırıldı kendini korumak istediği anda da elini kıran saldırganların elinden meslektaşlarının yardımıyla kurtulan doktorun bir ay çalışamayacağı belirtildi. Olayın ardından konuşan Çepoğlu, “Şimdi ben bir aileye müjde verdim. Pek çok hekimi gezmişler, dolaşmışlar beyninde tümör olduğunu söylemişler. Ben gözünüz aydın beyinde tümör yok, gliozis var. İlaçlarını düzenleyeceğiz dedim ve mutlu şekilde çıktılar. Yarım saat sonra tekrar geldiler, ’Bırak bu gliozis işlerini biz sizi şikayet edeceğiz’ dediler. Sonrada saldırdılar. Başka diyeceğim bir şey yok. Gliozis kelimesine internetten bakmaları için eğildim not yazarken babası burnuma vurdu. Kendimi korurken de elime vurdu” dedi.

Doktor Çepoğlu’nun birçok hastasının tedavi için beklediğini ifade edilirken, doktor elindeki kırıklardan dolayı ameliyat edildi. Çepoğlu, “Acil beyin ameliyatı olması gereken hastalarıma müdahale edemeyeceğim. Yoğun bakımda bir hastam var.İstanbul’dan ameliyat olmaya geldi. Bir omurilik tümörü var. Sivas’tan, ayağı kötü bir hastam var, Amasya’dan geldi. Bunların ameliyatını gidip hastalara bu olaydan dolayı yapamayacağımı söyleyeceğim. Çok üzgünüm. En çok yoğun bakımdaki hastama üzülüyorum. 1 ay meslektaşlarım hekimlik yapamayacağımı söyledi. Ben cerrahım. Müjdenin karşılığında böyle bir şey oldu. Kimsenin inanacağını zannetmiyorum ama inşallah inanırlar” dedi.

Ne üzücü bir haberdir ki sağlık personellerine şiddetin boyutundaki artış günden güne artıyor. Bu haberin ardından mutluluk veren bir olay için bile öncelikle bir insan olan sonrada bir doktorun şiddete maruz kalması ne kadar hazindir.

Hastane Genel Müdürü Doktor Dursun Bulut, gerçekleşen bu olayın ardından kınamada bulundu ve bu şiddetin hazin sonuyla ilgili kararı kamuoyunun takdirine bıraktığını bildirdi.

 

Sevilay Gürsoy

 

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam