Öksürük Nedenleri Nelerdir?

Öksürük Nedenleri Nelerdir?

 

Öksürük Nedir?

Akciğer hastalıklarının en sık görülen semptomlarından ( belirtilerinden ) biri olan öksürük vücudun havayollarından kaynaklanan patolojileri yenmek için meydana getirdiği refleks hareketidir. Vücut havayollarında meydana gelen problemleri öksürme refleksini uyararak yenmeye çalışır. Bu yüzden öksürük, insanoğlunun hayatta kalabilmesi ve solunumunu devam ettirebilmesi için meydana getirdiği en önemli reflekslerden bir tanesidir.

 

Öksürük Nedenleri Nelerdir ?

Öksürüğün en sık nedenleri; astım, reflü, sigara kullanımı, alerjen maddelerin solunum yolarıyla teması,  astım, koah, tüberküloz …’dur. Kalp yetersiziliğinde ve hipertansiyon ilacı olarak kullanılan ACE inhibitörleri’de vücutta bradikinin birikimyle öksürüğe sebep olabilmektedir. Öksürüğün 200’den fazla sebebi bulunmaktadır.

 

Öksürük giderici ilaçlar, yöntemler ne kadar doğru?

Hekimlerin genel görüşü olarak; öksürüğün nedenini bulmadan öksürüğü kesici bir girişimde bulunmanın doğru olmayacağıdır. Bunun nedeni hakkında konuşacak olursak, örneğin yoğun sigara içen bir insan sürekli olarak öksürmektedir, bunun nedeni sigarada dumanında bulunan zehirli partiküllerin vücudun havayolunda daha fazla ilerlemesini engellemek için vücudun verdiği bir reflekstir. Yani vücut bu tip partiküllere karşı mukus ( sero-mukoid tipte salgı ) dediğimiz ve halk arasında balgam diye nitelendiren maddeyi salgılar. Zehirli, antijenik maddeyi mukusun içine hapseder ve bunu öksürük ve solunum yollarında bulunan sillerle yukarı doğru ağıza ve mideye doğru taşır. Bu salgı ya öksürülerek refleks yoluyla dışarı atılır, yada kişi boğazını temizlemek için öksürür ve içerik mideye inerek elemine edilir.

Şimdi biz diyelim ki öksürüğü verdiğimiz tedaviyle kestik, şimdi bu yönden düşünelim, sigarayı içtiniz vücut mukus ( balgam ) üretti öksüremediğiniz için bu içeriği bronşlardan ( altsolunum yollarından ) atamadınız. Sonuç ? İçerik Akciğerlerinizin içerisinde birikti ve alt hava yollarında tıkanmaya ( obsturiksiyona ) neden oldu.

 

Örnek 2: Bakteriyel bir solunum hastalığı geçiriyorsunuz ve sürekli öksürüyorsunuz. Vücudunuz yeniden mukus salgıladı ve hem fiziksel hem de mukus içinde bulunan enzimler sayesinde bakterileri akciğerlerden ( bronşlardan) uzaklaştırmanıza yardımcı oldu. Hadi şimdi bunu tersini düşünelim.

Öksürüğü engelleyici bir şurup içtiniz, mukus yine salgılandı fakat yukarı doğru çıkamadığı için bakteriyle beraber akciğerlerde birikti, bu durumda kişi ciddi bir hava yolu darlığına ve ciddi bir pnomoniye doğru ilerler. Bu yüzden kesinlikle hekiminize danışmadan bu tür şurupları kullanmayın kullandırmayın.

 

BAZEN ÖKSÜRÜKTEN KURTULMAYA ÇALIŞMAK CİDDİ SORUNLARIDA BERABERİNDE GETİREBİLECEĞİNİ UNUTMAYINIZ.

 

Halkı bilinçlendirmek için yazdığımız yazıların sayısı 250 ye ulaştı siz değerli okurlarımıza yardımcı olmak için yazmaya devam ediyoruz, devam edeceğiz….

 

Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle

Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

Tibbiyardim.com ediyörü.


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam