Özel hastane müdürüne 2 bin TL ceza!

Özel hastane müdürüne 2 bin TL ceza!

 

Sağlık Bakanlığı daha iyi hizmet amacıyla tüm kurumlarında teftişler sağlıyor ve bulunan eksiklikler tamamlanmaya, yapılan yanlışların hesabı sorulmaya çalışılıyor. Sağlık Bakanlığı müfettişlerince yapılan teftişlerin daha kaliteli bir sağlık hizmeti için ciddi adımların sağlam şekilde atılacağını görüyoruz.

Geçtiğimiz günlerde vuku bulan bir olayda bu durumun açıkça ispatı gibi. Kayseri’de bulunan Özel Avrupa Hastanesi bakanlık müfettişlerince teftiş edildi ve hastanenin ameliyathanesinde çekildiği iddia edilen görüntülerin buraya ait olduğu ispat edilince Özel Avrupa Hastanesi müdürü 2 bin TL’lik bir para cezasında çarptırıldı.

Özel Avrupa Hastanesi hakkında ortaya atılan iddiaya göre; temizlik işlerinde çalışan personelden bazı kişilerin cerrahi müdahalelerde yardımcı oldukları ve ameliyathanede çiğ köfte yapılıyordu. Bu durumla ilgili duyumları alan bakanlık anında bir müfettiş gönderdiği hastane hakkında detaylı rapor istedi. Teftişte bulunan kurulun bakanlığa sunduğu rapor şu şekilde:

“Ameliyathaneden sorumlu hekimlerin; Ameliyatı bitmiş hastanın açık yarasına temizlik personeli tarafından cerrahi müdahale yapılmasına; yine cerrahi müdahale sırasında hekim veya yardımcı sağlık personeli tarafından yapılması gereken aspiratörle kan ve mayi temizleme işleminin temizlik personeli tarafından yapılmasına sebebiyet verildiği ayrıca ameliyathane servisinin yarı steril alanında çiğköfte yapılmasına izin verildiği (ameliyathane koşulları açısından olumsuz bir durumun oluşmasına ve enfeksiyon riskinin artmasına neden olduğu) tespit edilmiştir. Bu çerçevede, ilgili hekimlerin gerekli dikkati ve özeni göstermedikleri sonucuna ulaşılmış ve işlem tesisini teminden suç duyurusu raporu düzenlenmiştir.”

Raporda yer alan şu ibareye dayanarak hastane müdürüne para cezası verildi: “tıp mesleğini icraya yetkili olmayan kişilerin ameliyatlarda hekimlere cerrahi asistanı gibi yardımda bulunmaları” Yapılan incelemede cerrahi operasyonlara giren doktorlardan başka kimsenin kaydının bulunmaması olayı doğrulayıcı olarak görüldü. Doktora yardımcı olacak olan personelin adının da kayıtlarda bulunması gerekmektedir.

 

Son dönemlerde bu tarz iddialarla sık sık karşılaşıyor olmamız teftişlerin daha sıkı olması gerektiğini düşündürüyor. Geçtiğimiz günlerde medyada büyük yankı bulan diğer bir vaka da dört yaşındaki Pusat Kaya’ydı. Pusat Kaya ameliyata güle oynaya gitti ve öldü, denilirken sebepleri araştırılmaya başladı. Bakanlık müfettişlerinin incelemeye aldığı ameliyat ekibinin ardından yine sağlık kuruluşunun müdürü uyarılmıştı ve kurumun otuz gün boyunca kapalı kalması kararı alınmıştı. Bu olayla ilgili sunulan raporda da şu ibareler geçiyordu: “Uzman Heyeti tarafından hazırlanan raporda, tıbbi tanı ile ameliyatın uyumlu olduğu, ameliyat sırasında bir problemle karşılaşılmadığı belirtilmekle birlikte kesin bir kanaate ulaşılabilmesinin ancak ayrıntılı otopsi ile mümkün olabileceği yönünde görüş bildirilmesi, ayrıca anestezi yönünden, hastanın takibinin yanı sıra, anestezi ve cerrahi hazırlığa yönelik süreç ile operasyon sürecindeki incelemenin yetersiz olduğunun belirtilmesi üzerine Bursa Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmiştir”

 

Bu anlamda göz önünde bulundurulan bir diğer vaka da İstanbul’da gerçekleşti. Böbrek nakli için gelen Ahmet Emin Bilgin isimli hasta naklin ardından HIV virüsü kaparak öldü. Hastanede kaptığı bu hastalığın ardından vefat eden A.E.Bilgin’in durumu sonrasında bakanlık bir araştırma yaptı ve; “Uzman heyetince hazırlanan raporda, hastaya renaltransplantasyon gerçekleştiren ve HIV enfeksiyonu tanısı konularak başka bir merkeze nakledilene kadar izleyen Özel Göztepe Medikal Park Hastanesi ile HIV enfeksiyonu tanısıyla nakledildiği ve ölümüne kadar izleyen İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nde hastaya yapılan tüm tıbbi girişimlerin yerinde ve zamanında uygulandığı tespit edilmiş olup Ahmet Emin Bilgin’in ölümü konusunda her iki hastane de kusurlu bulunmamıştır” denildi.

 

Sevilay Gürsoy

Tibbiyardim.com Yazarı

 


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam