Özel hastanelere sezaryen uyarısı!

Özel hastanelere sezaryen uyarısı!

Gündemin sıcak başlıklarından biri olan kürtaj konusuna büyük önem veren Sağlık Bakanlığı bu anlamda araştırmalar yapıyor. Özellikle mercek altına alınanlar özel hastaneler çünkü doğum oranının neredeyse tamamını sezaryen olarak gerçekleştiren özel hastanelerin çoğunlukta bulunduğu dikkat çekti.
Özel hastanelerin gerekirse incelenmeye alınacağını Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın şu sözleri kanıtlıyor: ”Gereksiz yere sezaryen oranlarını çok yükseltmiş olan özel hastanelerle ilgili yaptırımlarımız olacak. Bunu da önümüzdeki aylardan itibaren bütün Türkiye’de yaşayacağız.”
Ülkemiz genelinde sezaryen oranının yüksek oluşuna dikkat çekilirken sezaryenin normal doğumla eş değermiş gibi düşünülmesinin de manidar olduğu vurgulanmakta. Normal doğumla bebeğin daha sağlıklı olabileceği ve ciğerlerinin esas gelişim sürecini bu yolla tamamlayabileceğini birçok uzmandan duyuyor olmamıza karşın sezaryene yönlendirmenin de fazla olduğu bilinmekte. Sağlık anlamında bir engel yoksa sezaryenin düşünülmemesi gerekirken doktorların hastalarını sezaryene yönlendirmesi sağlık bakanlığının dikkatini çekmiş durumda.
Sezaryen konusunda halkın bilinçli olmadığı kanısında olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerini destekleyen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ”Bakanlık olarak 3 yıldır bu konuyla ilgili yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Hastanelerimizle, ebelerimizle, konuya ilgili doktorlarımızla ve uzman derneklerimizle birlikte. Vatandaşlarımızın şunu bilmesini isterim, sezaryen bir ameliyattır ve sezaryen yalnız gerekli olan durumlarda, anne ve bebek sağlığını tehdit eden durumlarda başvurulması gereken bir yöntemdir. Sezaryen ‘Ben sezaryen istiyorum’ diye asla yapılmaması gereken bir iştir” dedi.
Bazı doktorların sezaryen konusunda ısrarlı tutumlarını sürdürmeleri halinde bakanlıkça uyarıya tabi tutulabilecekleri hatta gerekirse yeniden eğitime alınabilecekleri belirtilirken bakan Akdağ sözlerini şöyle sürdürdü: ”Tabiri caizse uyarıları da yaptık. Şunu açıkça ifade ediyorum, gereksiz yere ihtiyaç olmadığı halde sezaryen oranı çok yüksek olan uzman hekimleri bu husustaki doğum eksikliklerini tamamlamak üzere eğitime alacağız. Bunun ilk uygulamasına haziran ayında başlıyoruz. Ayrıca gereksiz yere sezaryen oranlarını çok yükseltmiş olan özel hastanelerle ilgili yaptırımlarımız olacak. Bunu da önümüzdeki aylardan itibaren bütün Türkiye’de yaşayacağız. Bütün paydaşlara bunu anlatıyoruz.”
Bakan Akdağ, sezaryenle ilgili tek taraflı çalışmadansa vatandaşla ele ele verilerek gerçekleştirilecek bir çalışmanın daha verimli olacağı kanısında olduğunu şu sözlerle ifade etti: ”Vatandaşımız kendisi sezaryenle doğum yapma isteği bir yana, sezaryen teklif edilse bile bunun gerekçesini tam olarak sorgulamalıdır ve mutlaka bilgilendirilmiş, ‘rıza formu’ dediğimiz yani ‘benim rızam var bu sezaryene’ formlarını dikkatlice okumalıdır. O formlarda görecektir ki sezaryen çok da masum bir tıbbi işlem değildir. Sezaryen sonuçta hamile bir kadının karnının, daha sonra da rahminin yarılması ve çocuğun oradan çıkarılmasıdır. Bunun doğal bir yol olmadığı açıktır. Tekrar ediyorum, gerçek anlamda ihtiyaç varsa, annenin, bebeğin sağlığı riske giriyorsa elbette ki sezaryen yapılacaktır ama bu oranları yüzde 15’i geçmemesi gerektiği bugün Dünya Sağlık Örgütü tarafından bildiriliyor, bilimsel olarak da bu biliniyor. Sezaryen oranı bir hastanede yüzde 70 oluyorsa bunun anlamı nedir? Bunun anlamı ‘gereksiz sezaryen yapılıyor’ demektir. Buna bu ülkede müsamaha etmeyeceğiz. Yani sorumlularla ilgili yaptırımlarımız olacak ama vatandaşlarımız da bu talebi asla kendisi yapmamalıdır.”

Sevilay Gürsoy

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam