Paranız yoksa acile gidemeyeceksiniz!

Paranız yoksa acile gidemeyeceksiniz!

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yayımladığı Sağlık Uygulama Tebliği’nde yer alan bir bilgi kafaları karıştırdı. Bu haber sağlık anlamında yapılan birçok düzenlemenin iyi yönleriyle birlikte hoşnut olunamayacak yönlerini de ortaya koydu.

Sağlık Uygulama Tebliği’nde yer alan bilgiye göre, bundan sonra vakıf üniversitelerinin acilleri ve özel hastanelerin acillerine başvurunca para verilmesinin önü açılıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) özel sağlık kuruluşuna acil olarak başvuranların bile hastalık durumu ortadan kalkınca ücret alınmasına karar verildi.

Acile giden kişinin durumunun ciddi olduğuna dair belge imzalaması gerekecek. Bunun ardından tedavi için alınacak olan kişinin her türlü tahlili ve muayene ücretleri faturaya yansıtılacak. Böyle bir durumda da hastanın durumu ne kadar acil olsa dahi eğer maddi imkanı bulunmuyorsa devlet hastanelerine kadar dayanacak.

Yapılan uygulamayla özel hastanelerin ve vakıf üniversitelerinin aciline gidecek olan hastaların acile gitme sebepleri ortadan kalkınca hastaya taahhütname imzalatılacak. Taahhütnamenin içeri şu şekilde olacak: “Acil hal nedeniyle başvurduğum kurumda yapılan tedavim sonrası acil halimin sona erdiği ve bundan sonra sunulacak sağlık hizmetleri için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen usul ve esaslara göre ilave ücret ödemeyi ve ödediğim ilave ücreti Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan talep etmeyeceğimi kabul ve taahhüt ediyorum.”

Söz konusu taahhütnameyi hastanın yerine hasta yakınının da imzalayabileceği belirtildi. Belirtilen ibarenin yanında bir hastanın acil hastası olduğunu kabul edebilmek için belli şartlar mevcut. Yani acil hastası olabilmek için; kaza yapmanız, ani gelişen ciddi bir hastalık, ciddi yaralanmalar ve müdahale edilmemesi durumunda başka bir yere naklinin yapılamayacağına karar verilen hastalar acilde tedavi edilebilecek hastalar olacaktır. Ancak bu hastalar için de yine aynı şekilde geçerli şu taahhütnameyi, “Acil hal nedeniyle başvurduğum kurumda yapılan tedavim sonrası acil halimin sona erdiği ve bundan sonra sunulacak sağlık hizmetleri için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen usul ve esaslara göre ilave ücret ödemeyi ve ödediğim ilave ücreti Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan talep etmeyeceğimi kabul ve taahhüt ediyorum.” İmzalamaları gerekecek. Yapılan bu düzenlemeye ileriki günlerde tepki olur mu olmaz mı bilinmez ve tabi kararın haklılığı da tartışılır bir durumdur.

Sevilay Gürsoy

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam