Rapor vermeyince dövüldü

Rapor vermeyince dövüldü!


 Sağlık personellerine karşı şiddetin çığ gibi büyüdüğü ülkemizde alınan tedbirler pekte caydırıcı gelmemiş olacak ki her güne yeni bir şiddet haberiyle merhaba diyoruz. Doktorlar, hemşireler ve acil servis personelleri tek tek bütün sağlık personellerinin nasibini aldığı şiddetin boyutuyla birlikte gerekçeleri de gündeme bomba gibi düşüyor.
Bu kez şiddet haberini Trabzon’dan alıyoruz. Trabzon’un merkezi hastanelerinden biri olan Fatih Devlet Hastanesi’nde vuku bulan olayda pratisyen hekim olan Duygu Doğdu (25) ile çocuğuna rapor almaya gelen G.U’nun tartışması yer alıyor.
Kızım hasta değil ancak ona bir günlük rapor vermelisin diyen baba G.U’ya olumsuz cevap veren doktor Doğdu yumruklandı! Acil servisteki hasta yakınlarının yardımıyla kurtarılan doktora saldıran G.U hastane polisi tarafından göz altına alındı.
Henüz çiçeği burnunda doktorlardan biri olan Doğdu, olayla ilgili şöyle konuştu:“Vatandaşın biri çocuğunu bugün okula götürmediği için acil servise geldi ve rapor istedi. Çocukta herhangi bir rahatsızlık olmadığını öğrenince rapor veremeyeceğimi söyledim. Başka hastalara yöneldiğim sırada arkamdan gelerek yüzüme yumruk attı.”
Maçka’da acil serviste bulunduğunu ifade eden Doğdu göreve başlayalı henüz yedi ay olmuştu. Doğdu,“7 aylık hekimim ve geçici görevle Maçka’dan buraya görevlendirildim. Özellikle son dönemlerde bu tür olaylar çok sıklaştı. Bu tür saldırılara karşı gerekli önlemler alınmadığı sürece yapabileceğimiz fazla bir şey yok” dedi.
Görevini yapmaya çalışan tüm sağlık personelleri gibi hayat kurtarma çabasına girmek yerine hayatını kurtarabilme çabası veren Doğdu’nun başına gelen bu üzücü olayı kınıyoruz. Henüz göreve yeni başlamış olan bir doktorun böyle bir davranışla karşılaması onun mesleğine karşı korkuyla yaklaşmasının sebebi olacaktır. Bir çok sağlık personelinin şiddet haberlerine basında yer veriliyor ancak şiddet kadar dikkat çeken bir diğer hususta saldırganların gerekçeleri oluyor. Öne sürülen gerekçelerin elle tutulur somut bir yanları yokken sağlıkları için yanı başlarında yer alan sağlık personellerine karşı şiddetin somut bir şekilde vuku bulması da bir o kadar vahimdir.

Sevilay Gürsoy

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam