Rotator Cuff Tendiniti (Omuz Manşet Kaslarının İltihabı)

Rotator Cuff Tendiniti ( Omuz Manşet Kaslarının iltihabı ) nedir?

 

Kliniğimize omuz ağrısı nedeni ile olan başvuran hastalarda genellikle sebep rotator cuff kaslarının iltihabı sebebiyle oluşur. Peki neden böyle bir hastalık oluşur ve tedavisi nasıldır bu yazımızda bu konuyu inceleyeceğiz.

 

Hastalık nasıl oluşur?

Kolun tekrarlayan kaldırma hareketi ve kolu vücuttan paralel eksende uzaklaştırma hareketi sonucunda bu bölgede damarlanma azalır ve iltihab ile tendon iltihabı meydana gelir. Tendon dokusu, kendi kendini iyileştirmeye çalıştığında, üzerine kanda bulunan kalsiyum minerallerini çekerek “kireçlenmeye” neden olabilir.7

 

Hastaların şikayetleri nelerdir?

Omuz ön ve/veya üst kısmında künt bir ağrı şikayeti ile gelirler. Bu bölgenin şişlikleri de diğer şikayetlerdendir.

Bu manşet kaslarından birinin (m. Supraspinatus) tendonunun maksimum aktivitede olduğu düzeyde ağrı saptanır. Tanı bu yöntemin kullanımıyla konulur.

Tekrarlayan iskemik(kan gitmemesi durumu) ve iltihabi ataklar sonucunda rotator cuffta(omuz manşet kasları) meydana gelen dejenerasyona(hasara) bağlı olarak rotator cuff(omuz manşet kasları) yırtığı oluşabilir.

 

Rotator cuff (omuz manşet kasları) tendiniti (tendon iltihabı) kimlerde sık görülür?

Bu hastalık tekrarlamalı omuz hareketi yapanlarda görülür.bu durum sporcularda sıktır.atletik aktiviteler, raket sporları, yüzme, fırlatma sporları, halter ve büyükbaş hayvanları at ve kementle yakalama sporları ile uğraşan sporcularda sık görülür

 

Rotator cuff (omuz manşet kasları) tendiniti (tendon iltihabı) tanısı nasıl konur?

Tanı için doktor fizik muayenesi,direkt röntgenografi gibi görüntüleme yöntemleri,çok gerekliyse MR kullanılır. Rotator cuff’ın yanındaki bursa kısmına xylocaine enjekte edildiğinde ağrının azalması kontrol yöntemiyle konulan tanı seçeneğimizdir.

 

Rotator cuff (omuz manşet kasları) tendiniti (tendon iltihabı) tedavisi nasıldır?

Tedavi programının amacı ilk aşamada tendonlarda oluşan şişmeyi normale döndürmek, sonra da rotator cuff kaslarını gerip kuvvetlendirmektir. Erken dönem tedavisinde istirahat ve aktivite düzenlemesi yapılır.Yani hastamıza genel anlamda istirahatte bulunmasını bu bölge kaslarını fazla kullanmamasını ve gerektiğinde nasıl kullanacağını anlatırız.

İkinci adım olarak ağrı kesiciler ve NSAİİ(nonsteroid anti inflamatuar) ilaçlar veririz.

Fizik tedavi(germe kuvvetlendirme egzersizleri ),eklem içi enjeksiyon ve cerrahide diğer tedavi seçeneklerimizdir.

Kuvvetlendirme programının ilk günlerinde çalışmalardan sonra omuzunuza buz koymanın faydası olabilir.

Tedavi genelde ameliyatsız olmaktadır.

Sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle..

 

 

Not:Ayrıntılı bilgi için uzman hekiminize danışınız.

 

Stj. Dr. Emre ARIKAN

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…

 


facebook-paylas

Etiketler

2 Yorum

 1. CİGDEM YILMAZ dedi ki:

  iyi günler
  7-8 aydır bilek ve omuz agrısı çekmekteyim. gittigim ortopedistlerin verdigi ağrı kesici, kas gevşetici ilaç ve parmak atel uygulaması tedavilerinden sonuç alamadım. yazınızda anlattığınız rotator cuff kaslarının iltihabı bana daha uyar şekilde geldi.
  bana nasıl yardımcı olabilirsiniz. agrılar yuzunden ne sınavlarımı yapabilmekteyim ne de derslerime konsantre olabilmekteyim.
  saygılarımla

 2. cem dedi ki:

  herkeze selamlar benim bir sorum olucakti restouranda calismaktayim ve sol kolumu sik kullaniyorum tabak getirip goturme isinde bu yuzden sol omuzumun uzerudeki kaslarda intiha olusmus fazla agirlik kaldirmaktan dola ve yaklasik 1 , 5 senedir bu agriyla yasiyorum ilaclar aldim ama fayda etmedi bana verebileceginiz en iyi tavsiye ne olabilir egeryardimci olursanin cok sevinirim saygilarimla

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam