Sağlık Bakanı uyardı ‘’Mucize Ürünlere Dikkat!’’

Sağlık Bakanı uyardı ‘’Mucize Ürünlere Dikkat!’’

Günümüz insanları eğitimli olmasına rağmen ne yazık ki adı sanı belli olmayan ilaçlarda merhem aramaktadırlar. Kimisi bilgi kirliliğinin oluşturduğu ortam sayesinde, kimi kolay ve tez vakitte çözüm olacağı düşüncesiyle böyle bir gaflete düşmektedirler. Bununla birlikte geri dönüşü olmayan sonuçlara maruz kalmaktadırlar.
Yetkili birimler gıda tarım ve hayvancılık bakanlığından izin alınarak tesislerde üretilen ürünlerin ilaç olmadığını kesin bir dille belirterek halkı uyardı. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Ercan Şimşek, özellikle medyada mucize olarak lanse edilen ürünlere insanlarımızın tamah etmemesini, bunu bir ilaç olarak algılamamasını söyledi. Şimşek, üretilen bu ürünlerin gıda takviyeli olduğunu dile getirerek vatandaşlara uyarılarda bulundu.
Şimşek, İlgili makamlardan izinler alınarak üretilen ürünlerin insanlığa hiçbir fayda getirmeyeceğini söyledi. Edilen vaatler, reklamlar tamamen insanların gözlerini boyamak için yapılan oyunlardan ibarettir. Şimşek sözlerine şöyle devam etti:
“Çünkü bunlar ancak bir ilaçtan elde edilebilen etkilerdir. İnsanlarımız Tarım Bakanlığımızın izin verdiği tesislerde üretilen ürünleri ancak bir gıda takviyesi olarak alabilir. Sağlık Bakanlığımızın da ilaç olarak ruhsatlandırdığı bitkilerden elde edilen şu anda 160 ilaç var. Farkı ise, bir ilaç fabrikası, uluslararası standartlarda üretim yapar, fabrikaya uzmanlarımız ruhsat verir, daha sonra da üretilecek her bir ilaç için de ayrı ayrı ilaç ruhsatı veririz. Ve bun ların süreçleri gıda takviyelerinin üretiminden çok farklıdır. Bilimsel laboratuvarlarda testler yapılır. Hayvan deneyleri yapılır, daha sonra seçilmiş olan bazı insanlar üzerinde klinik testleri yapıldıktan sonra piyasaya ilaç olarak sunulurlar. En basit üretim tarzındaki ilaç için bile bu süreç 2-3 yılı bulmaktadır. Dolayısıyla, vatandaşlarımızın bu ayrımı iyi yapmaları gerekiyor. Tarım Bakanlığından izin alınmış bir tesiste üretilen ürünler, ilaç değildir. Bunun gerisindeki her şey gıda takviyesidir. Bakanlığımızın izni ile üretilen ve eczanelerde satılan ürünleri kullanmalarını tavsiye ediyoruz.”
Ardı arkası kesilmeyen yeni ürün hevesi sonun başlangıcını hazırlamaktan ileri gitmeyecektir. Son birkaç yıl içinde bahsi geçen sözde ilaçlardan dolayı hayatını kaybedenler olmuştur. Tamamen bitkisel olarak adlandırılan ürünler piyasaya sürülerek insanları tuzağına çekmektedir. Bakan Şimşek, “Tarım Bakanlığından gıda takviyesi üretim izni olan bir tesiste üretiliyor. Orada da Tarım Bakanlığı bürokratlarımıza haksızlık yapılıyor. Onu da kullanıyorlar, halkımızı yanıltıyorlar. Tarım Bakanlığı ürünlere tek tek ruhsat vermiyor. Bir üretim tesisine ruhsat veriyor ve siz, fabrikanız olmasa bile o üretim tesisine gıda takviyesi ürettiriyorsunuz. Ama bunu piyasaya sürerken, halkımıza ‘hastalıklarınızı tedavi ediyoruz’ diye piyasaya sürüyorlar. Sorun da burada başlıyor. Vatandaşlarımızın buna çok dikkat etmelerini istiyoruz” dedi.
Bakan, bahsi geçen ürünlerin cezbedilmesi için reklamlarında sanatçıları oynattıkları bu bakımdan sanatçılarımızın da daha duyarlı olması gerektiğini dile getirdi. Şimşek, sanatçıların konu hakkında tam anlamıyla bilgi sahibi olmadıklarını buna bilerek alet olduklarını inanmadığını söyledi. Sanatçıların ilgili birimlerimizden konu ile ilgi daha detaylı bilgi sahibi olabileceğini de sözlerine ekledi.
Topluma mal olmuş sanatçılarımızın daha faydalı işlerde yardımcı olmak istemeleri durumunda, çeşitli sağlık programlarında rol alabileceklerini daha yakışık alacağını söyleyen şimşek, “Bu tür fırsatçı firmaların ürün reklamlarında rol alıp kendi kişisel değerlerini yıpratmasınlar. Gelsinler seve seve birlikte çalışırız” diye konuştu.
Şimşek, bir medya kuruluşunun giderlerini karşılamak için reklam gelirine ihtiyacı olduğunu, ancak ‘sağlık programı’ adı altında, bir üründen mucize formül olarak bahsediliyorsa ve isim belirtilmiyorsa bunun gizli reklama girdiğini de belirterek, RTÜK’ün yaptığı yeni düzenlemelerin bu programların hepsini kapsadığını anlattı.
Giderek sayısı artan ürünlerin bir kısmını açıkladıklarını dile getiren bakan, ürünlerin kozmetik adı altında bildirimi yapıldığı ancak ilaç sektörüne sokulmaya çalışıldığını anlatan Şimşek sözlerini şöyle tamamladı:
“Bunların ilaç etken maddesi koydukları müfettişlerimiz kanalıyla tespit edildi. İşletmelerimize gerekli idari yaptırımlar uygulandı. Ayrıca tıbbi cihazlar konusunda da benzer aldatmalar yapılmakta. Korseler, dizlikler, başa, bileğe takılan birtakım ürünler var. Herhangi bir televizyon kanalında, internet sayfasında veya gazetede, evinize telefon açıp, ‘bu kuşağı belinize takın bel fıtığı diye bir şey kalmaz’ deniliyor. Hatta bazı ünlülerimizi de kullanarak bu reklamlar yapılıyor. Bunlarla ilgili işlemler başlatıldı. Bu tür ürünlere inanmayın. Aile hekimlerinize danışabilirsiniz. Birkaç gün içinde bu tür sağlık beyanıyla satılan ürünler, her ne olursa olsun, gerek gıda takviyesi, kozmetik ürün gerekse tıbbi cihaz diye tanımladığımız herhangi bir ürün bunların tanıtımına yönelik bir mevzuat hazırladık. Bunu paylaşacağız.”
Sağlık, ancak kaybedildiği zaman kıymeti anlaşılabilecek bir şeydir. O kadar da ucuz olmamalı yaşamımız.
 

Sevilay Gürsoy
 

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam