Sağlık Bakanın’dan Sağlıklı Yaşam Tüyoları

Sağlık Bakanından Sağlıklı Yaşam Tüyoları

 

Sağlıklı yaşamın gizlerini paylaşarak daha yaşanılası bir dünya için fikirler beyan ediyoruz. Sağlık Bakanımız sayın Recep Akdağ bizler için sağlık önerileri sunuyor. İlk olarak dile getirilen öneri hepimizin de onaylayacağı gibi egzersiz konusu.

Vatandaşlarımızın hareketlilikten çok uzak olduklarını bilmekteyiz, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’da da egzersiz yapmadığımızı vurguladı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Dünya Sağlık Örgütü’nün bile yeni sloganının ”Sağlıklı Yaşa, Sağlıklı Yaşlan” olduğunu ifade etti. Sloganı yerinde ve doğru bir slogan olarak değerlendiren Recep Akdağ şöyle konuştu, ”Biz fani insanlarız. Hepimiz ölümü tadacağız, ölümden kurtuluş yok. Ancak insan sağlıklı bir yaşamı da seçebilir. Ölüm vakti gelinceye kadar hastalıklı bir yaşam biçimi de seçebilir. Bu bizim irademizle alakalı bir husus.”

 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ sağlık anlamında birçok önerinin yanında esas kişinin kendi kendisine dikkatinin önem arz ettiğini vurguladı. Bakan Akdağ şu ifadeleri kullandı: ”Türkiye toplumu son yıllarda çok şişmanladı. Son 10-15 yılda bir takım tedbirler alacağız, alıyoruz. Ancak Sağlık Bakanlığı, kişilerin ne yiyeceğine, ne içeceğine doğrudan o kişi adına karar veremez. Bireyin kendisi buna kara verecek. 4 meseleye itina edersek sağlıklı yaşama şansımızı çok artırırız. Bunlardan birisi şişman olmamaktır. Eğer şişmanlamışsak kilo vermeliyiz. Bunu sağlamak için çok yememeliyiz. Yeterinden fazla tüketmemeliyiz ve hareket etmeliyiz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yakında yaptığı araştırma şunu gösterdi: Türkiye’de vatandaşlarımızın yüzde 64’ü hiç hareket etmiyor, egzersiz yapmıyor. Ancak günlük işlerini yapmak için bir yerden bir yere hareket ediyorsa onu da araçla yapıyor. Merdiven dahi çıkmıyor. Asansöre biniyor. Bu gerçekten toplum için çok garip. Biz Anadolu toprağında dedeleri günde 10-15 kilometre yürüyen bir toplumdan oturan bir toplum haline geldik. Çok fazla televizyon seyrediyoruz. Çocuklarımız bilgisayar başında çok fazla zaman kaybediyor. Bu gerçekten sağlığımızı ileri derece de tehdit ediyor.”

 

Diyetler hakkındaki düşüncelerini dile getiren Bakan Akdağ, her önüne gelen bir diyetten bahsediyor dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti: ”Bunun en kestirme yolu acıkmadan sofraya oturmamalı, doymadan kalkmamalıyız. Sofraya her oturduğumuzda midemizin bir kısmını boş bıraktığımızı hissederek kalkmalı, tıka basa yememeliyiz. Çiğneyerek yavaş yemeliyiz. Bunu yaparsak yeme kültürümüzü doğru bir yöne döndürmüş oluruz. Bu ikisinin dışında iki önemli hususta bugün dünyanın başının belası olan iki zararlıdan kaçınmak gerekiyor. Bunlardan birincisi sigaradır. Şükürler olsun sigarada Türkiye ortaya koyduğu öncülük ile bütün dünyanın takdirini kazanmış durumda. Biliyorsunuz ki Başbakanımız sigarayla mücadelede Dünya Sağlık Örgütü’nün özel Başarı Ödülü’nü aldı.

 

Başbakanımızdan önce de örgütün Avrupa Bölgesi bu ödülü bana vermişti. Tabii bunu bütün toplumla birlikte gerçekleştirdik. Gittikçe nesillerimizi sigaradan korumaya doğru gidiyoruz. Bu devam edecek ancak bir de alkol var. Türkiye’de alkol tüketimi Avrupa’nın çok altında.”
Sağlıklı yaşamın sırlarını kendi görüşleriyle ifade eden Sağlık Bakanı Recep Akdağ toplulumumuza sağlıklı yaşayıp sağlıklı yaşlanmanın önemini kavratmalıyız dedi. Sayın Recep Akdağ’ın sağlık hizmetlerinden ödün vermeden ilerleyeceklerini ve AK Parti’nin de vatandaşa hizmetlerinin devam edeceğini ifadelerine ekledi.

 

Sevilay Gürsoy

Tibbiyardim.com Yazarı

 

 


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam