Sağlık personellerinden şiddete hayır çağrısı!

Sağlık personellerinden şiddete hayır çağrısı!

 Hemen hemen her gün yeni bir şiddet haberinin basında yer almasına artık sağlıkçılar da sessiz kalmayacak. Sağlık personellerinin dikkat çekmek istedikleri şiddet konusuna İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu’da değindi. Üst üste gelen şiddet haberleriyle ilgili Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde basın açıklaması yapıldı. Mekanın belirlenmesinde yine etken olan durum bir sağlık personeli olan 112 acil servisininin doktoru İsa Bugün’ün darp edilmesiydi. Basın açıklamasında Dokucu, şunları ifade etti:”Hastanede ambulans yerine park etmek konusunda ısrarcı olan, ikaz edildiğinde bu işi magandalığa kadar götürüp İsa kardeşime, burnunda iki ayrı kırık olacak şekilde bir saldırı gerçekleştirildi. Üzgün olduğum konu, bir polis arkadaşımızın hemen yakınında gerçekleşmesi.”
Bütün sağlık personellerinin hastalar için ellerinden gelenin en iyisini yaptığını ifade eden Dokucu,”Biz mutlaka tüm hastalarımız için elimizden geleni yapıyoruz. Ancak kimsenin bize Tanrısal güç vermemesi gerekiyor. Yaratmak Allah’a mahsustur, ölümde O’ndan doğumda O’ndan. Biz sağlık çalışanları olarak ancak kendi bilgimiz dahilinde elimizdeki imkan dahilinde onlara hayata tutunabilmeleri konusunda yardımcı olabiliriz” dedi.
Gerçekleşen her şiddet olayı aslında sağlık hizmetlerinin kesintiye uğramasına neden olmakta. Bu bölgede yardıma ihtiyacı olan hastalara ulaşım daha zor olabilmekte hele hele de şiddete maruz kalan bir acil servis personeliyse bu durumun daha da vahim olduğu görülmekte. Gerçekleşen saldırıyla ilgili Dokucu magandalık yakıştırmasında bulunurken sözlerine şöyle devam etti:”Bu menfur saldırıyı yapanların maliyeti sadece bu arkadaşımız açısından değil, bu sistemde ambulans günde 8-10 hasta taşıyor, en az 1 veya 2 kritik hastaya müdahale ediyor. Bu arkadaşların yaptıkları, kendi kişisel hırslarını gidermiş oluyor. Ancak İstanbul’da onlarca hastanın, birkaçı da kritik olmak üzere, müdahalesine engel olmuş oluyor. Biz de müdahillik dilekçesini savcılığa iletiyoruz. Çünkü biz Sağlık Müdürlüğü olarak bu konuda zarar görüyoruz, halkımız zarar görüyor.”
Şiddetin boyutlarının göstergesi olarak 112 Acil Servis Doktoru İsa Bugün’ün burnunun kırıldığını ifade edebiliriz. Doktorun saldırıya uğraması kadar kanları donduran diğer bir olaysa doktora saldırılırken “Olaya tepkisiz kalan” polis oldu. Görevini icra etmeyen polis hakkında da şikayette bulunacağını bildiren Bugün, amacının sadece vatandaşı ambulansın yerine park etmemesi gerektiği konusunda kibarca uyarmak olduğunu ancak şiddete maruz kaldığını anlattı.

Sevilay Gürsoy

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam