Sağlıklı Diyetin’in Sırları

Sağlıklı Diyetin’in Sırları

Her insan fazla kilolarından dolayı yakınır. Bazı insanlar, yaşamları boyunca bir çok lezzetlerden tat almadan hayatlarını sürdürürler. Fakat bazı insanlarsa her istediklerini yerler, dikkat etmezler. Buna rağmen fazla kilo almazlar. Ve kilolarını daima korurlar. Eğer sağlıklı bir şekilde ve aynı zamanda kısa sürede fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız bazı önemli aşamalardan geçmeniz gerekecektir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin bazı önemli sırları vardır.

1. Buzdolabınızı Diyet (Light) Ürünlerle Doldurun

Eğer ki zayıflamaya karar verdiyseniz, öncelikle buzdolabınızı buna hazırlamanız gerekiyor. Yağlı yiyecekleri hemen buzdolabınızdan uzaklaştırarak bunu uygulayabilirsiniz. Diyet ürünleri tüketmek ilk adım olabilir. Light ürünleri tüketen bir kişinin en az 200 kalori kadar az aldığı tespit edilmiştir.

2. Beyaz Ekmek Değil de Tam Tahıllı Olan Ekmekler Tercih Edin

Tahıl içeren ekmekler kalori bakımından, hemen hemen beyaz ekmeklerle aynı miktardadır. Fakat yapılan araştırmalara göre tahıllı ekmeklerin beyaz ekmeklere oranla daha çok tok tuttuğu tespit edilmiştir. Bu yönden büyük avantaj sağlamaktadır.

3. Düzenli Bir Şekilde Uyuyun

Vücut sağlığı için uyku düzeninin etkisi çok büyüktür. Tam zamanında uyumak ve tam zamanında uyanmak, vücudunuzun düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır. Böylelikle metabolizma hızınız kolaylıkla düşmeyecektir. Öğlenleri uyunan uykunun sonrasında metabolizma hızınız daha çabuk düşebilirir. Bu nedenle gece uyumak en sağlıklı çözümdür.

4. Kahvaltı Yaparken en Doğru Tercihleri Yapın

Sağlığımız için en önemlisi sabah kahvaltısıdır. Bu nedenle sabah kahvaltısında yediğimiz gıdaların neler içerdiklerine çok dikkat etmeliyiz. Ve ona göre tüketmeliyiz. En sağlıklı olanları; peynir, domates, salatalık zeytin’dir. Bunun yanı sıra yeşillikte tercih edilebilir. Az miktarda tam tahıllı ekmek yemek de kahvaltı öğünleri arasındadır. Ayrıca bir de yemememiz gereken besinler vardır. Örneğin; reçel, bak ve kaymak. Ayrıca  kalori açısından oldukça fazla olan besinler arasında kakao kreması da görülebilir. Bu gıdaları çok fazla tüketmek kilo almanızı engelleyebilir. Çok fazla kaloriye sahip oldukları için enerji almanızı sağlayacak, bu da sizin kilo vermenizi yavaşlatacaktır.

5. Sabah Kahvatınızı Mutlaka Yapın

Kahvaltı yapılmadan başlanılan günü hiç olmamış gibi sayabiliriz. En önemlisi de sabah uyandıktan hemen sonra, yaklaşık 1 saat geçmeden yapılan kahvaltı metabolizma hızını önemli oranda düşürür.

Diyet Yaparak Kilo Vermek Mümkün Müdür?

Diyet denilince ilk akla gelen fazla olan kilolardan kurtulmak Gelir. Aslında bunun “sağlıklı bir şekilde kilo vermek” olarak anlaşılması gerekir. Düzen ve proğram içerisinde, kontrollü bir şekilde bilinçle uygulanan yöntemlerin tümüne diyet denir. Bilinçli olarak bu yolları takip ediyorsak, diyet ile kilo vermek mümkündür.

Kilo Hakkında

En önce kilonuzu, tartıya çıktığınızda iyi anlamanız gerekiyor. Gösterilen rakam sizde neyi belirtiyor? Yağ, ve kaslar sadece diyet yapılarak tam anlamıyla zayıflamaz. Aynı şekilde vücudumuzda su halinde olan kilo da sadece diyet yaparak kesin sonuç vermez. VÜcudumuzda değişiklikler, kilo vermeler gözlemlenir fakat, bu bizi kesin sonuca götürmek. Kısa süre sonra verdiğimiz kiloları geri alabiliriz. Hatta daha fazlasını da almak mümkündür. Kilo verdikten sonra alınan kilolar yağ şeklinde gelecektir. Bu aşamada spor ve egzersizlerinizi düzenli bir şekilde yapmanız gereklidir.

Aç Kalmak Tam Anlamıyla Bizi Çözüme Götürür mü?

Diyet hakkında çok fazla bilgisinin olmamasının rağmen “bende yapabilirim” diyerek kendisini aç bırakan kişiler de vardır. Yediğimiz besinlerde çok büyük oranda kısıtlamalar yaparak kilo veremezsiniz, ancak aç kalırsınız. Bu şekilde de vücudunuz çok daha fazla yağ biriktirir. Anlaşılacağı üzere aç kalınara kilo veremezsiniz.Sadece aç kaldığınızla kalırsınız.

 


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam