SGK’dan SMS Bilgilendirme Servisi

SGK’dan SMS Bilgilendirme Servisi

 

SGK’dan bizler için sunulan hizmetlere bir yenisi daha ekleniyor. SGK birçok konuda bilgi sahibi olmamızı daha da kolaylaştırmak adına farklı bir başarıya imza atıyor. Yapılan uygulamaya göre yeterli bilgiye sahip olmadığımız bazı konularda dilediğimiz anda kısa mesajla bilgilendireceğiz ve hakkımızı biliyor olduğumuz için daha rahat hareket edebileceğiz.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) güvencesiyle çalışan biri olarak haklarınızı tam bilmiyor musunuz, bir sorunla karşılaştınız ve ne yapmanız gerektiği konusunda bilginiz yok mu, şahsi konularda sigorta bilginiz yok mu, sigortalısınız ve işten ayrılacaksınız ancak kafanıza takılan bir soru mu var işte o anda SGK SMS bilgilendirme servisi sizin danışmanınız oluyor ve gereken konuda sizi bilgilendiriyor.

Birçoğumuz emzirme yardımı hakkında, geçici iş görmezlik konusunda, aylık bağlama ve cenaze ödemeleri gibi konularda sıkıntılar yaşarız ve ne yapmamız gerektiğini öğrenmek için birçok kişiyle konuşup günler sonra ancak bilgilenebilmekteyiz. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmette sınır yok diyerek bu anlamda da vatandaşın elinden tuttu.

Peki Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bu hizmeti ne şekilde sunuyor bir de bu konunun detaylarını öğrenelim. Yapmanız gereken şey sorununuzu yazıp ‘’5502’’ye göndererek interaktif mesaj uygulamasıyla gelecek olan yanıtı beklemek. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) vatandaşın bilgiye daha hızlı ulaşabilmesi adına sunduğu bu hizmetle kurum hizmetlerini tanıtıyor. Böylelikle ilke edinilen sürekli ve kesintisiz olarak ilk elden bilgi ulaştırılması tam olarak gerçekleştirilmiş oldu. Vatandaşla iletişimin daha iyi olmasını sağlayacak olan bu sistem sık sık kullanılacak gibi görülüyor.

Bu hizmet aynı zamanda zaman kaybının önüne geçecek, hizmetlerin daha çabuklaştırılması sağlanıyor, posta giderleri azaltılarak otokontrol sağlanıyor ve kaçak olma ihtimali azaltılıyor.

Sunulacak olan hizmet manüel, online ve interaktif  uygulamalardan oluşacak. Manüel SMS uygulamasında ilk aşama olarak 7 Eylül 2011’de başlatılmış.

SMS Bilgilendirme Servisi ile vatandaşın Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat giderek yapmanız gereken birçok işi bir telefonla halledebileceksiniz ve zamanınız size kalacak.

Uygulamaya 81 ilin 362 sosyal güvenlik merkezinde başlatıldı. Manüel sistemin hizmeti 334 standart, 69 değişken olacak şekilde 403 mesaj şablonu oluşturulmuş durumda. SGK’nın 7 Eylül 2011-5 Nisan 2012 tarihleri arasında vatandaşlara 481 bin 432 kısa mesaj olarak gönderilmiş.

SGK online hizmetleri içinde sunacağı işveren sigortalı ve hak sahiplerine ücretsiz olarak SMS’le bilgilendirme yapmaya başladı. Hizmetten faydalanmak isteyen vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak GSM numaralarını vermeleri yeterli olacak. SGK’nın web sayfasına eklenen E-SGK/SMS Bilgilendirme bölümünden bilgi giriş güncellemeden yararlanabilirsiniz.

Sisteme kayıt olurken TC kimlik numaranızı kullanacaksınız ve her TC kimlik numarası için bir telefon kaydı kullanılabilecek.

Bu hizmet için telefonunu sisteme kaydettirenler, “şahıs ödemeleri, çölyak ödemeleri, 4A-4B-4Csigortalı tescil, 4A-4B-4Csigortalı işten ayrılış, 4A-4B toptan ödeme,4Cikramiye ödeme, 4B-4Caylık bağlama, 4A-4B geçici iş göremezlik, 4A-4B emzirme yardımı ödemesi, 4A hizmet borçlanmaları, 4A emekli ödemeleri ve 4A cenaze ödemeleri” gibi konularda SMS ile bilgilendirme yapılmaya başlandı.

İnteraktif mesaj uygulaması içinde alt yapı çalışmaları hızla tamamlanıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu bunun için Avea, Vodafone, Türk Telekom ve Turkcell’le protokol imzalamaya hazırlanıyor.

Sevilay Gürsoy

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Etiketler

1 Yorum

  1. ahmet dedi ki:

    SGK nın akıllı sms sistemi ile pek çok sorunu başarılı olarak çözdüğünü görüyoruz..

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam