Sigara Kullanımı ve Tedavisi

Sigara Kullanımı ve Tedavisi

 

Tütün kullanımı yada sigara kullanımı en önemli bilinen kronik hastalık ve ölüm sebebidir. Dünya genelindeki 4.9 milyon insan her yıl tütün ürünleri nedeniyle ölmektedir. Ölümlerin yarısı 35-69 yaş insanlar olmaktadır. Sigara içimi en önemli önlenebilir erken ölüm nedenidir. 25 yaşındaki bir sigara içicisinin içmeyene oranla yaklaşık 25 yıl ömrü kısadır. Sigarada bulunan 4000 den fazla toksik madde nedeniyle akciğer başta olmak üzere ağız, solunum yolu ve bir çok organ zarar görmektedir.

 

Sigara Kullanımının Zararları Nelerdir?

 

Sigaranın ilişkili olduğu 59 üzerinde hastalık tanımlanmıştır. Bunlardan yarısı ölümcüldür. Sigara sadece içene değil maruz kalana da ( pasif içiciler ) ciddi zararlar verir ve bu kişilerinde hastalanmasına sebep olur. Sigaranın neden olduğu hastalıklara yapılan harcamalar, kişideki iş gücü kaybı, sigara ücretleri düşünüldüğünde çok büyük maddi kayıpları da beraberinde getirir. Hatta ve hatta sigaranın insanlığa verdiği zarar neredeyse Japonya’ya atılan NÜKLEER BOMBA’DAN bile yüzlerce kat daha zararlı olduğu söylenebilir.

 

Sigara Kullanımının Maddi Zararları?

 

Sağlığını düşünmeyen sigara kullanıcılarına maddi kayıplarını kaba bir taslak olarak hesapladığımızda 20 yaşında sigaraya başlayan (günde 1 paket tüketen ) bir birey 50’sine gelebilirse eğer bu süre zarfı içerisinde yaklaşık olarak 50.000 TL ( 30.000 $ ) sigaraya vermiş olacaktır. Sigaranın neden olduğu hastalıklara vermiş olduğu harcamalar bu hesaplamanın dışında tutulmuştur.

 

Yazarın Notu:    

Sigarayı bırakmanın çok kolay bir iş olduğunu düşünmüyorsanız, bu konuda size yardımcı olabilecek birçok kurum ve kuruluş var. Sigarayı bırakmada kanıtlanmış tedavi yöntemleri mevcuttur. Davranışsal bilişsel tedavi, psikososyal destek ve nikotini yerine koyma tedavisi ( Nikotin bandı, sakızı ) gibi yöntemler mevcuttur. Ayrıntılı bilgi için sigarayı bırakma merkezlerine ve doktorunuza başvurabilirsiniz. Unutmayın ki sigara İNSANOĞLUNUN kendi eliyle icat ettiği ve kendini zehirleyen en önemli KİTLE İMHA silahıdır. Sigarayı bırakmak ve mutlu bir hayata başlamak iki parmağınızın ucunda, kırın ve sağlıklı yaşama merhaba diyin.

 

Mutlu Ve Sağlıklı Günler Dileğiyle….

 

Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam