Siğil Nedir ? Neden Oluşur ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Siğil Nedir ? Neden Oluşur ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Öncelikle siğil HPV(Human Papilloma Virus) virüsünün sebep olduğu , vücut mukozasına yerleşen bir virüs enfeksiyonudur. Her yaşta görülebildiği üzere genelde 10-20 yaşları arasında sıktır. Boyutları ve sayıları değişkendir. Bulaşma yolları genelde temasladır. Ancak direk bulaştığı anda siğil yapamazlar. Çünkü deri virüsler için engeldir. Eğer deride herhangi bir travma durumu varsa siğiller oluşabilir.Genital bölgede buluna siğiller cinsel ilişki yoluyla da bulaşabilirler.

İnsan vücudunda siğil çıkması herhangi bir hastalık göstergesi değildir. Ancak tüm vücudu tutmuş sayıca fazla siğiller olduğunda vücudun immun sisteminde (bağışıklık sistemi) bir sıkıntı olabileceği düşünülmelidir.

Normalde siğiller ağrı ve hayatı olumsuz etkileyebilecek durumlar yaratmaz. Kimileri tedaviye bile gerek kalmadan geçebilir. Bu yüzden pek bir zararları yok denebilir. Ancak kadınlar da genital bölgelerde çıkan siğiller önemsenmelidir. Çünkü bu siğiller önemsenmediğinde rahim ağzı kanserine neden olabilirler.

Bazı durumlar siğillerin artmasına ve ya oluşmasına sebep olabilir. Bunlar hamilelik , stres , sıkıntı, üzüntü gibi durumlardır.Şimdi Sizlere birazda HPV virüsünden bahsetmek istiyorum.

HPV virüsü nedir ?
HPV (Human papilloma virüs) virüsü insan da mukozal enfeksiyonlara ve genital siğillere yol açan bir virüstür. Birçok virüs gibi Hpv virüsüde bulaştığında hücreler içerisine yerleşir ve zamanla kendini göstererek enfeksiyonlara yol  açar. Bu yüzdendir ki HPV virüsü kesin tedavisi olmayan bir virüstür.

Nasıl Bulaşır ?
Biraz önce bahsettiğimiz gibi deri HPV virüsü için koruyucudur ve sağlam deriden insana bulaşamaz. Ancak derideki travmalar sonrası bulaşabilir. Bir diğer bulaş yolu ise cinsel yoldur. Bu yüzden çok sayıda cinsel eşi olan kişilerde ve bu kişilerin eşlerin de yaygındır.

Nasıl Tedavi Edilir ?
Hpv virüsü vücutta hücreler içersine yerleştiği için kesin bir tedavisi yoktur. Ancak kitle olan yerlerin mümkün olduğunca temizlenmesi gereklidir.

Şimdi geldik siğillerin tedavisine.Tedavideki asıl amacımız siğilin tamamen ortadan kaldılmasıdır. Bunun için birçok yöntem vardır. Bunlardan bazıları asit salisilik , 5-fluorourasil içeren solüsyonlar, lazer tedavisi , elektrokoter ile yakma tedavisi , kriyoterapi (Sıvı azot tedavisi) gibi birçok yöntem kullanılabilir. Bu tedavilerin hiçbiri tamamen her şeyi ortadan kaldırmaz. Çünkü hücreler içerisine yerleşip kalan birçok HPV virüsü vardır. Bunlar ilerleyen zamanlarda tekrar nükse sebep olabilirler. Tedavi tam uygulanmazsa , hastada bağışıklık sistemi ile ilgili herhangi bir sıkıntı varsa siğiller yeniden oluşabilirler.

Stj. Dr. Kenan Aydın ,

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Etiketler

2 Yorum

  1. aslan balcı dedi ki:

    Konu hakkında size katılıyorum. Ünlü bir tıp hekiminin yazdığı bir dizi çalışma ile ben de sağlık sorunuma çözüm bulmuştum.

  2. nazmi çakır dedi ki:

    sayın hocam sizlere benim hayanda ufak fındık tanesi üc adet siğil var bunları nasıl tedavi edebilirsiniz bana yardımcı olusanız memmun olurum

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam