Sonunda Acil Servis Ekibi’ne de saldırdılar!

Sonunda Acil Servis Ekibi’ne de saldırdılar!

Eskilerin ‘Hızır Acil’ dedikleri insan hayatını kurtarmak adına hızlı hareket eden ve bu uğurda hayatlarını hiçe sayan 112 Acil Servis ekibi de sağlık personellerine karşı çığla büyüyen şiddetin kurbanı oldu!

Sağlık personellerine yönelik bir şiddet haberi de Samsun İlkadım ilçesinden yükseldi. Hasta haberini alan 112 Acil Servis ekibi hastayı almaya gittiler ancak hastanelik edildiler. Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi’ne götürülmek üzere onkoloji bölümünde yatan overse hastası Necmiye E. (66) ambulansa alındı ve hastanın yakınları da hastayla birlikte ambulansa binmek istedi.Acil servis ekibi sadece bir kişinin hastanın yanında gelebileceğini söyleyince kıyamet koptu. Hasta yakınları bunu duydukları anda ambulanstaki sağlık personellerine saldırdılar. Saldırıya uğrayan ambulans şoförü Tuncer Altın, Acil Tıp Teknisyenleri Yasir Zorlu ve Behice Karaman olayın şokunu atlatır atlatmaz polisi aradı. Acil servis personellerinin şikayeti üzerine saldırganlar göz altına alındılar.

Olayı anlatan ambulans şoförü Tuncer Altın, “Hasta yakını ambulansa 2 kişi binmek isteyince biz de Sağlık Bakanlığı’nın talimatı üzerine alamayacağımızı söylememize rağmen bize hakaret edip, darp ettiler. Biz de bunun üzerine şikayetçi olduk” dedi.

Olaydan çok etkilenen bayan sağlık personeli Behice Karaman, hasta yakınlarını uyardıklarını şu sözlerle ifade etti: “Ben kendilerini uyardım. Ambulansa fazla kişi alamayacağımızı söylememize rağmen beni dinlemediler. Bana bile yumruk sallamaya çalıştı. O arada Yasir arkadaşımız araya girerek beni kurtardı. Normalde hasta yakını almanın hep yasak olduğunu söyledik ama biz yine her şeye rağmen bir kişi alabileceğimizi ifade ettik. Bizi dinlemediler ve darp etmeye çalıştılar. Biz de şikayetçi olduk.”

Hayat kurtarmak için sağlık personellerinin eli kolu olan acil servis ekibinden Yasir Zorlu’nun bu sözleri ise olayın esas bam teline dokunmakta: “Olay, arkadaşlarımızın anlattığı gibi oldu. Diyecek hiçbir şeyim yok. Teşekkür ediyoruz halkımıza!”

İl Sağlık Müdürü Mustafa Kasapoğlu, olayın ardından yaşananları şöyle ifade etti: “Müdürlük olarak Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. İl Sağlık Müdürlüğü Hukuk Büromuzda bulunan avukatlar aracılığıyla 112 ekiplerimize saldırı gerçekleştirenler hakkında yasal prosedür içersinde 112 ekiplerimize her türlü hukuki desteği vereceğiz.”

Sağlık personelleri arkadaşlarının uğradıkları bu şiddeti protesto ettiler ve eylemcilerin sözcüsü olarak 112 Acil Servis’ten ATT Oğuz Çevik, “112 Acil Ambulans ekibimize bugün hasta yakınları tarafından yapılan şiddeti nefretle kınıyor, ‘artık yeter’ diyoruz. Biz, sağlık çalışanları olarak evlerine kadar gittiğimiz, yardım elini uzattığımız, 7 – 24 saat sağlık hizmeti verdiğimiz insanlar tarafından kötü muamelenin artık bitmesini istiyoruz. Kolluk kuvvetlerinin ve yargının bizim yanımızda olduklarını hissetmek istiyoruz” dedi.

İnsan sağlığı için durmaksızın bir çaba veren sağlık personellerinin bunlara layık görülmesi ne üzücüdür… Bu konuya değinen Çevik, “Biz, hastalara yardım etmek istiyoruz. Hiç kimsenin bu şekildeki muamelesini hak etmiyoruz. İnsanca elimizin insanca karşılanmasını istiyoruz. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan girişimlerin yeterli olmadığı aşikardır. Vatandaş her elini kaldırdığında bir sağlıkçının canının yanmasına hatta ölümle sonuçlanmasına neden olan olaylara ‘artık yeter’ diyoruz. Acil sağlık hizmeti sunarken, bir de böyle insanlarla uğraşmak istemiyoruz. Can güvenliğimizin sağlanmasını istiyoruz”dedi.

Acil Servis ekipleri eylemi ambulanslarına binip siren çalarak sonlandırdılar.

 

Sevilay Gürsoy

 

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam