Sonunda beklediği nakil gerçekleşti!

Sonunda beklediği nakil gerçekleşti!

Her organ nakliyle yeni bir hayat doğar, birileri hayata tutunur. Belki bir hayata tutunma hikayesinin de baş rollerini siz oynarsınız, kim bilir…
En olmaz dediği anda hayali gerçekleşen Ali İhsan Kendirci, artık hayata tutunabilecek. Konya’da yaşayan Kendirci, otuz yıldır şeker hastası ve bu hastalığın pençesinde önce böbrek sonra da pankreas nakline ihtiyaç duyuldu. İki yıl önce böbrek sorunu büyüyünce ablasının böbreği nakledilen Ali İhsan Kendirci (43) acil pankreas nakline ihtiyaç duyunca arayış başladı. Daha önce iki defa nakil için pankreas bulundu ancak uyum sorunu yaşandığı için operasyon gerçekleştirilemedi. Hastaneden gelecek haberi bekleyen Kendirci’nin umudu motosiklet kazasında hayatını kaybeden Burak Duman oldu. Henüz 16 yaşındaki Burak Duman’ın ölümünün ardından organları bağışlanınca tekrar hastaneye çağırılan Kendirci’nin yüzü bu defa güldü. Dokuların uyumlu olduğu tespit edilince ameliyat masasına yatan Kendirci sağlığına kavuştu.
Hastanenin nakil listesinde adı bulunan hasta için organ nakil bölümünün koordinatörü Doç. Dr. Murat Tuncer,“Organ bağışı olunca hemen uygun olabilecek hasta listesine baktık. Kendirci’nin uygun olduğunu anlayınca öğleden sonra kendisine ulaştık. Aynı gece nakil işlemini gerçekleştirdik” dedi.
Eğer hasta nakil için hem böbrek hem de pankreasa ihtiyaç duyuyorsa öncelikli olarak böbrek nakledilmeli diyen Tuncer, sözlerine şöyle devam etti:“Kendirci böbrek naklini 2 yıl önce olmuştu. Uyumu zor olan pankreas da hastamıza son derece uygundu. Çok başarılı bir nakil oldu. Böbrek nakli de önemli ancak, pankreas nakli yaşam kalitesi açısından daha fazla önem taşıyor. Hastamız artık istediğini her şeyi yiyebilecek.”
Ülkemizde maalesef ki organ bağışı konusunda katılım yok denecek kadar az. Organ bağışları yetersiz olduğu için organ nakilleri de gecikiyor. Bağışlarla ilgili konuşan Tuncer, beş ay boyunca on üç kez karaciğer nakli gerçekleştirdiklerini, yüz doksan yedi kez de böbrek nakli yaptıklarını anlattı. ,pankreas naklini ise uyumu zor olduğu için sınırlı yapılabildiğini belirten Tuncer, Ali İhsan Kendirci’nin naklini ise beş ayda üç defa yapıldığını ve ikisinin uyumsuzluk sorunu nedeniyle etkin olmadığını son nakilde hastanın sağlığına kavuşturulabildiğini anlattı.
Pankreas bulunduğunu haber alan Kendirci, o günü şöyle anlattı; haberi alınca çok heyecanlandım ve hemen eşimle birlikte yola çıktık arabayı olabildiğince hızlı kullandım. Sağlığıma kavuşmam için organ bağışında bulunan aileye her gün dua ediyorum diyen Kendirci,“Haberi alınca kendi aracımızla eşimle yola çıktık. Bir an önce Antalya’ya ulaşabilmek için arabayı mümkün olduğunca hızlı kullandım. Organ bağışlayan aileye her gün dua ediyorum. Hayata yeniden gelmiş gibiyim” dedi.
Ali İhsan Kendirci’nin eşi Ayşe Kendirci olay gününü şöyle anlattı:“Daha önce iki kez nakil fırsatı yakamamıştık. Ama sorunlar nedeniyle gerçekleşmemişti. Ama bu defa olacağını hissettim. Artık bayram günlerini hastanede geçirdiğimiz günler geride kaldı. Çok mutluyuz. Herkesin organ bağışında bulunması gerekir.”
Ülkemizde organ bağışına yönelik sürekli bilgilendirme yapılsa dahi bu konuya çoğu insan sıcak bakmıyor. Dini ibarelerle ilgili ön yargıları bulunan insanlar için bilgiler sunulsa da halen bunu savunanlar mevcut. Ancak bir insanın hayata tutunabilmesini sağlamak, insanoğluna sunulan nimetlerden faydalanılabilmesi için, tıbbın insanlığa hizmet edebilmesi için organ bağışı gereklidir.

Sevilay Gürsoy

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam