Turizime sağlık desteği

Turizime sağlık desteği

Sağlık sektöründeki dev adımların atılması, ülkemiz adına gurur verici bir tablo ve sektördeki modernleşmenin önünün açılması anlamına gelmektedir. Ülkemiz ziyaretinde bulunan turistlere yönelik, serbest sağlık bölgelerinin yapılması, ülkemizin adına popülerliğini artırmakla kalmayıp daha cazip hale getirmiş olacaktır.
Sağlık bakanlığının hummalı çalışmalarının amacı, yapılacak tüm sağlık hizmetlerini ihraç kapsamında olmasındandır. Bakan, yapılan bu girişimin sağlık turizminde yeni girişimcilerin ve yatırımcıların önünü açacağına inandığını söylüyor.
Sağlık turizminde önemli adımlar attığını anlatan bakan, özellikle yaşlı ve termal turizmine ciddi anlamda yatırımlar yapacakların belirterek, ”Sağlık Serbest Bölgeleri dediğimiz, 1-2 milyar dolarlık onlarca büyük tesis kuracağız. Bu kapsamda çok ciddi yatırımlar olacak. Bugün Sağlık Serbest Bölgesi dediğimizde, içinde hastanesi, üniversitesi, konaklama tesisleri olan büyük bir köyden, şehirden bahsediyoruz” dedi.
Aydın, turizme önemli derece de katkıda bulanacağına inandığı proje ile ilgili kanun çıkarıldığını bildirdi. Proje için alt yapı çalışmalarının aralıksız devam ettiğini belirten Aydın, temel kriter olarak kural, işletme, önce vergi gibi kriterleri tespit ederek, ”Sonra Sağlık Bakanlığı’ndan, verilecek sağlık hizmetleri ile ilgili usul ve esasları belirleyen yönetmelikler çıkacak. Bunlar tahmin ediyorum yıl sonuna kadar ilan edilecek. Bundan sonra bütün dünyaya, ‘Serbest Sağlık Bölgeleri’ni şu şartlarda, kurallarda açacağız’ diyerek, kriterlerimizi ortaya koyacağız. Ondan sonra yatırımcının gelmesi için çalışmalar başlatılacak” diye konuştu.
İlk etapta 1-2 yerde Serbest Sağlık Bölgesi kurmayı planladıklarını belirten Aydın, şunları kaydetti:
”Çok sayıda olmayacak bunlar. Çünkü dünyadaki örneklerine baktığımız zaman bir ülkede 1-2 tane ancak bulunuyor. Öyle onlarca düşünmüyoruz, ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim: İlk başta birkaç tane kurup, buraların mükemmel bir şekilde işlemesini sağladıktan sonra, diğer yerlerde de ilerleyen tarihlerde yenileri tabii ki kurulacaktır. Ancak önemli olan ilk başta kurulacak olanların sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlamaktır. Bunlar tamamen yatırımcının talebi, bakanlığın değerlendirmesi ve Bakanlar Kurulu’nun kararı ile belirlenecek yerde kurulacak. Bu konuda uluslararası uçuşa müsait, ulaşımı kolay, cazibe merkezi olan büyükşehirler daha ön planda tabii ki. Ama en önemlisi yatırımcının gelip, ‘Ben şuraya yatırım yapacağım’ demesidir. Sonra da hukuken Bakanlar Kurulu karar verecektir.”

!980 den sonra özellikle gelişmiş ülkelerde hizmet satımının ileri seviyeye geldiği, bu bağlamda dev şirketlerin ön ayak olduğu bu sistem, ülke ekonomisine de kalkındırmaktadır. Önlerinde güzel örnekler olduğunu anlatan bakan, ülkemizin hizmet satımı konusunda söz sahibi olması gerektiğini dolayısıyla hem ülke bazında hem de sektör bazında kalkınmanın kaçınılmaz olduğunu sözlerine ekledi. Bakan Aydın, ”Serbest Sağlık Bölgeleri ile hizmet satımı alanına dev bir adım atmış olacağız. Artık Türkiye hizmet satımında da etkisini hissettirecek. Bugüne kadar kurulan serbest bölgelerde sadece mal ihracatı söz konusudur. Bu yeni nesil sistemde ise hizmet ihracatı, sağlık turizmi ihracatı şeklinde olacak. Buralara sunulan tüm sağlık hizmetleri ihracat kapsamına girmiş olacak. Bu yerler bir malın ihracatında verilen tüm teşvikleri almış olacak.”
Aydın, Türkiye’nin bölgesinde sağlık alanında lider olabilmesi için çalıştıklarını ifade ederek, ”Bunun için çok ciddi yatırımlar gerekiyor. Bu tip atılım ve yatırımlarla Türkiye’yi alanında cazibe merkezi haline getireceğimizi umut ediyoruz” görüşünü kaydetti.
Sürekli basamak atlamakta olan ülkemiz, modernleşme adına bir adım daha atmak üzere. Sınırların ötesinden ülkemizin görünümü bir tarafa, duruşumuzun ne kadar net ve kararlı olduğunu göstermek ülkemiz adına cesaretli bir davranıştır. Söz sahibi olmak ve sürekli ileriye gitmek tek gerçeğimiz olmalıdır.

Sevilay Gürsoy

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam