Türkiye uyumuyor!

Türkiye uyumuyor!

 Güne zinde başlamanın tek doğru yolu iyi bir uykudan geçiyor. Vücudun kendini resetleme anı gibi düşünülen uyku anı vücudun kendini topladığı ve toksinlerin atıldığı an olarak geçiyor. Ancak ülkemizde birçok insanın uyku problemi yaşadığı tespit edilmiş.
Türk Uyku Tıbbı Derneği’nin yapmış olduğu araştırmaya göre ülkemiz insanlarının ciddi sağlık sorunlarından biri olan uyku problemlerini birçok insanın yaşadığı anlaşıldı.
Uyku sorunu yaşayan birçok insanın bunun farkında bile olmadığını ifade eden Dernek Seçilmiş Başkanı ve Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Aksu, birçok kişinin muzdarip olduğu bu duruma dikkat çekip halkı bilinçlendirmek adına Doç. Dr. Ahmet Uğur Demir iş birliğiyle bir araştırma yaptıklarını söyledi. Belirtilen araştırmada yaklaşık beş bin kişinin uyku problemlerine dayalı sağlık sorunları bulunduğu belirlendi. Aksu araştırmadan kayda değer bilgiler elde edildiğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:“Araştırma sonucunda elde ettiğimiz verilere göre, 5 bin 21 kişinin yüzde 20.9’u insomnia adı verilen bir anlamda uyuyamama sorunu ile karşı karşıya. Katılımcıların yüzde 21.8’i düşük uyku kalitesi, yüzde 13,6’sı uykuda solunum bozukluğu riski sorunu taşıyor. Araştırma grubunun yüzde yüzde 5.5’i uykulu kitleyi oluşturuyor. Katılımcıların yüzde 5.1’i ise gece bacak ağrılarına neden olan uykusuz bacak sendromu hastalığı taşıyor. Bu verilere bakıldığında araştırma sonuçlarına göre, insanlar ciddi şekilde uyku sorunu yaşıyor, ama birçoğu bu sorundan habersiz.”

Kaliteli yaşamın şifresi olarak gösterilen düzenli uyku her birey için gerekli. Bunu yerine getiremeyenlerde gün içinde uyuklama, dikkat bozukluğu ve günlük yaşamı idame ettirememe sorunlarıyla karşı karşıya kalabilmekteler. Uyku problemi bulunan kişilerin verimsiz yaşamlarına eklenen birçok hastalığında ardında aslında uykusuzluk yatıyor. Yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve felce varana kadar ciddi hastalıkların sebebi olabilen uyku problemleri için Aksu:“Aynı araştırmanın sonuçlarına göre, araştırmaya katılan kişilerin yüzde 7,1’inde kalp hastalığı sorunu görülürken, bu oran huzursuz bacak hastalarında yüzde 18,6’ya, uykulu kitlede yüzde 15,4’e ve uykuda solunum bozukluğu sorunu yaşayanlarda yüzde 15,2’ye çıkıyor. Aynı şekilde, genel kitlede yüksek tansiyon görülme oranı yüzde 13,6 iken, bu oran uykuda solunum bozukluğu yaşayanlarda yüzde 43,4’e ve huzursuz bacak hastalarında yüzde 37,3’e ulaşıyor. Felç hastalığının görülme oranı genel kitlede yüzde 0,6 olarak karşımıza çıkarken, huzursuz bacak hastalarında felç görülme oranı yüzde 1,5 ve düşük uyku kalitesi olan insanlarda yüzde 1,4’e çıkıyor. Yani, uyku sorunu sadece gece uykusuzluğu çekme anlamına gelmiyor. Gece iyi uyuyamayan insanların yaşam kalitesi düşüyor, aynı zamanda bu insanlarda kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve felç gibi hayati öneme sahip hastalıkların görülme oranı da artıyor.”dedi.
Uykunun yaşamımızdaki yeri yadırganamaz ancak uyku sorunu yaşadığının farkında olmayan birçok insanın da bulunduğu bu araştırmayla gözler önüne serilmiş durumda. Daha kaliteli bir yaşam için daha sağlıklı olabilmek için iyi uyumalı ve uyku problemleri hissedilir hissedilmez doktora baş vurmak en doğrusu olacaktır. Tıbbın sağlayacağı sonsuz imkanlarla bu soruna da çözüm bulunabileceği ifade edilmekte. Prof. Dr. Murat Aksu, uyku problemlerinin fark edilmesi durumunda bazı ilaçlarla yada bazı cihazlarla tedavinin mümkün olacağını ifade etti.

Sevilay Gürsoy

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam