Türkiye’de ilk kez yapıldı!

Türkiye’de ilk kez yapıldı!

Tıbbın yeni başarılarıyla her gün farklı haberler yayınlıyor ve insanları hayretler içinde bırakan operasyonların gerçekleştirilmesinin gururunu yaşıyoruz. Ülkemizde gerçekleştirilen operasyonlar artık birçok anlamda kendi kendimize yetebildiğimizin hatta dünya standartlarından da ötede olduğumuzu gösteriyor. Basının yakından takip ettiği yüz nakillerinin ardından gerçekleştirilmesi imkansızmış gibi görülen ve gerçekleştirilen operasyonlardan birinin de haberi Eskişehir’den geldi. 73 yaşındaki Azize Merdoğlu öksürük şikayetiyle hastaneye getirildi ve karaciğerine saplanmış bir balık kılçığı olduğu tespit edildi. Beş santimlik kılçık Acıbadem Eskişehir Hastanesi’nde gerçekleştirilen bir operasyonla çıkarıldı.
 yüksek ateş ve öksürük şikayetleri artınca yakınları tarafından hastaneye kaldırıldı. Yapılan incelemelerin ardından Merdoğlu’nun karaciğerinde balık kılçığı tespit edildi ve gerçekleştirlen laparoskopi yöntemiyle, göbek deliğinden çıkartıldı. İlk anda vücudundaki enfeksiyonun giderilmesi adına antibiyotik tedavisi verilen hastayı Genel Cerahi uzmanı Opr. Dr. İhsan Oruk ameliyat etti.
Çok imkansız gibi görülen bu vakanın aslında hastanın birkaç yıl evvelinde yediği bir balıktan kaynaklandığı ve balığın kılçığının mide eritilememesi sonucu mideyi delerek karaciğere saplandığı belirtildi. Mide delinmesiyle birlikte hastanın enfeksiyonunun arttığı bununda ateşin sebebi olduğu belirtilirken hastanın karaciğerinde de apseye neden kılçık gerçekleştirilen operasyonla göbek deliğinden çıkartıldı. Ülkemizde ilk defa gerçekleştirilen bu operasyonla ilgili Opr. Dr. İhsan Oruk şöyle konuştu:“Bir çoğumuz balığı görünce dayanamayız. Balık çok faydalı bir yiyecek. Ama balığı yerken de çoğu zaman ufak tefek kılçıklar yutarız. Hastamız Azize Merdoğlu’nun birkaç yıl önce yediği balığın omurga kılçığı önce midesini delmiş. Mide delinmesiyle ilgili enfeksiyon başlamış. Enfeksiyon sonucunda karaciğer ve mide arasında yapışıklıklar oluşmuş. Kılçığın yaptıkları bununla da bitmemiş. Mideyi delerek tahriş eden kılçık, gelip karaciğerin sol lobuna yerleşmiş. Burada 7- 8 santimetrelik bir apse oluşturmuş. Son günlerde kuru öksürük ve ateş şikayeti ile hasta bize müracaat etti. Yapılan tetkikler sonucunda hastamızda 5 santimetrelik bir cismin varlığı tespit edildi. Ardından hemen operasyona aldık. Göbek deliğinden girerek laparoskopi yöntemiyle önce kılçığı aldık daha sonra da apseyi boşalttık. Yaptığımız operasyonu araştırdığımızda, Türkiye’de daha önce yapılmadığını tespit ettik. Türkiye’de ilk defa bir balık kılçığı, mideyi delerek karaciğere yapışması nedeniyle laparoskopi yöntemiyle çıkartıldı. Hastamızın sağlık durumu çok iyi.”

Sevilay Gürsoy

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam