Türkiye’nin 2. yüz nakli taburcu oldu

Türkiye’nin 2. yüz nakli taburcu oldu

Son dönemlerde tıbbın mucizevi ellerinin ülkemizde gerçekleştirmiş oldukları operasyonlar insanlık adına ciddi adımlar atıldığını göstermekte. Yapılan organ nakilleri içerisinden en çok dikkat çeken elbette yüz nakilleri oldu. Türkiye’nin ilk yüz naklinden olumlu haberler alırken şimdi de ikinci yüz naklinin taburcu haberiyle yüzler güldü.

Türkiye’de ikinci yüz nakli olarak tarihe adı geçen Cengiz Gül, operasyonun ardından tam yetmiş beş gün sonrasında hastaneden yeni yüzüyle taburcu oldu. Gül, “Yeni yüzüm umduğumdan daha iyi oldu. Çok mutluyum” dedi.

Yüz nakilleriyle dünya basınının da dikkatini çeken Türkiye, bu sınavı da alnının akıyla atlatmış durumda. Yüz nakillerinden biri olan Cengiz Gül, organ bağışında bulunan aileye minnettar olduğunu söyledi. Yeni hayatında haber spikeri olmak istediğini belirten Gül, “Uzun zaman oldu dışarı çıkmayalı. Dışarıyı özlemişim. O yüzden mutluyum” dedi ve sözlerine doktorlarına teşekkürle devam etti; “Hacettepe Üniversitesi’ne, doktorum Serdar Hoca’ya, ameliyatta yer alan bütün doktorlara, hemşirelere çok teşekkür ediyorum. Üzerimde çok hakları var. Benim için çok uğraştılar. Her şey için çok teşekkür ediyorum.’’ dedi. Radyo-Televizyon bölümünde tahsil yapan Gül, kendini hep haber spikeri olarak hayal ettiğini ifade etti.

Cengiz Gül’ün operasyonunu gerçekleştiren Doç. Dr. Serdar Nasır, operasyonla ilgili şöyle konuştu: “74 gün boyunca, ameliyat sonrası çok büyük bir sorun yaşamadık. Tahmin ettiğimiz ölçüde ameliyat süreci devam etti. İlk zamanlarda bir yutma zorluğu, konuşma zorluğu ve sesinin çıkmama sorunu oldu. Şu anda tamamen normale döndü. Bugün 74. gün ve taburcu ediyoruz. 15 gün sonra tekrar göreceğiz. Takip eden dönemde biraz daha yüzüne şekil vermek için küçük ameliyatlar daha yapacağız. Bu ameliyatlardan biri boynunu germek için olacak. Kulağın beslenmesi için tükürük bezi de eklemiştik. Belki o tükürük bezini çıkartacağız. Cengiz şu anda yeni bir hayata başlamak için hazır.”

İlerleyen günlerde kontrollerin nasıl olacağını anlatan Nasır, “Bir kaç defa daha 2 hafta aralıklarla görürüz. Daha sonra aylık periyotlar şeklinde kontroller yapacağız. Bir tek bize gelmeyecek, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar aldığı için Hacettepe Nefroloji Bölümü tarafından takip edilecek. Nasıl karaciğer ve böbrek nakli hastaları takip ediliyorsa onlardaki aynı işlemler yapılacak” dedi.

On beş günde bir kontrole gelecek olan Gül’ün daha sonra sırayla bazı küçük operasyonlar daha geçireceği belirtildi. Plastik cerrahide de operasyon geçirecek olan Gül için dört beş aylık bir zaman geçirilmesi gerektiği belirtildi. Tükürük bezinin zaman içinde küçüldüğünü belirten Nasır, “Çünkü o büyük bir estetik sorun yaratıyordu, şu anda yüzde 50 oranında gitmiş oldu. Belki o ameliyata ihtiyaç olmayacak. Ancak ilk alıcıdan yüzünü aldığımızda biraz büyükçe bir doku aldık. Özellikle boynunu içerecek şekilde aldık. Orada bir miktar fazlalıklarımız var. Onu da Cengiz’in boyun bölgesinde bazı izleri var. Onu da kapatmak için kullanıp biraz daha girip çene açısını oluşturmaya çalışacağız. 6 ay sonra 2. küçük ameliyatlar yapılacak” dedi.     

Cengiz Güle yüz nakli yapıldığı sırada kol-bacak nakli gerçekleştirilmiş olan hastanın vefat haberini almanın verdiği psikolojiyle çok zorlandıklarını ifade eden Nasır, “Gerçekten hayatımın en zor dönemlerini yaşadım. Bazen dibe vurduğum anlar da oldu” diyerek Cengiz’de her şeyin iyi gitmesinin kendisine çok büyük bir moral kaynağı olduğunu belirtti. Ameliyattan sonraki süreçte, hasta-doktor ilişkisinden çok ağabey-kardeş gibi olduklarını dile getiren Nasır, “Bana en büyük güç Cengiz’in kendi yüzünü beğenmesi oldu. Zor zamanlarımda ayakta durmama en büyük etken buydu. O yüzden de çok seviniyorum. Diğer hastalardan çok daha ayrı bir ilişkimiz oldu kendisiyle. Bana zor zamanlarımda destek olan bir dost gibiydi başarılı ameliyat olması. Bundan sonra da inşallah hiçbir sorun yaşamaz. Her şey hayatta istediği gibi olur. Çok mutluyum onun için, umarım o da çok mutludur” dedi.

 

Sevilay Gürsoy

 

Tibbiyardim.com Yazarı     


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam