Türkiye’nin ilk bağışıklık sistemi tedavisi!

Türkiye’nin ilk bağışıklık sistemi tedavisi! 

Yapılan bilimsel araştırmaların verdiği sonuçlardan biri olan kök hücreyle yapılan nakillerden akılda kalan bir örnek şimdi gözler önünde. Türkiye’de ilk kez yapılmış olan bir ameliyatla bir fert hayata tutunmuştu. Bu nakil on sekiz yıl öncesinde yaşanmış ve günümüze dek uzayan bir yaşam öyküsüne öncülük etmişti.

Bundan tam on sekiz yıl öncesinde daha sekiz aylıkken Hacettepe Üniversitesi’ne (HÜ) getirilen Ceylan’a ”Ağır immün yetmezliği” teşhisi konmuştu. Ömer Emre Ceylan’ın kurtulmasını sağlayan nakil ablasından geldi. Ailenin dayanışmasına doktorların mucizevi elleri değince günümüze uzanan bir sağlık öyküsü ortaya çıktı.Şuan hiçbir sağlık sorunu bulunmayan Ömer Emre Ceylan, on sekiz yaşına girdi ve Türkiye’nin ilk kök hücre nakli olarak hafızalara kazındı.

Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi’nde gerçekleştirilen nakli Prof. Dr. İlhan Tezcan gerçekleştirdi. Yıllar öncesinde yapılan nakille hayata tutunan Ömer Emre Ceylan, ”Benden önceki iki kardeşime göre şanslıyım. Artık çok iyiyim. Hiçbir sağlık sorunum yok. Doktorlarıma teşekkür ediyorum” dedi. Ailenin üçüncü erkek çocuğu olan Ömer’in de diğer kardeşleri gibi hasta olduğu fark edilince onun yaşaması için aile çaba sarf etmeye başladı. Ö. E. Ceylan’ın babası Şevki Ceylan, ”İstanbul kazan biz kepçe hastalığa çare aramaya başladık.Sonra öğrendik ki Hacettepe’de ilik nakil ünitesi kurulum aşamasındaymış. Ömer’in durumu ağırlaşınca doktorlar, merkezin açılmasını hızlandırdı. Oğluma kök hücre nakli başarılıyla uygulandı” dedi.

Bebekleri henüz yirmi günlükken hastalığın nüksettiğini anlatan baba Ceylan sözlerine şöyle devam etti: ”Artık hastaneye yılda bir kez gelip kontrollerimizi yaptırıyoruz. Çok mutluyuz. Çocuğumuz doktorların gayretiyle kurtuldu. Ailelere tavsiyemiz, çocuklarında belirtiler olduğunda en yakın sağlık kuruluşlarına giderek detaylı şekilde araştırma yapılmasını istemeleri.”

 

Nakli gerçekleştiren Prof. Dr. İlhan Tezcan ”Naklin yapıldığı güne kadar ağır kombine immün yetmezliği hastalarını kaybediyorduk. Ömer Emre, bu hastalığa rağmen yaşayan ilk hastadır.”dedi.

Türkiye’nin ilk kök hücre nakli olarak hafızalara kazınan bu operasyonun baş kahramanı olan Ömer Emre Ceylan için Tezcan, artık sağlıklı bir insan” dedi.

 

Sevilay Gürsoy

 

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam