Tuz yasağı Giresun’da başladı!

Tuz yasağı Giresun’da başladı!

 

Geçtiğimiz günlerde sizlere sunduğumuz bir haberin içeriği toplumumuzun tuz tüketimindeki hatalarını içeriyordu. Tuzun gereksiz kullanımının hipertansiflere etkilerinden ve böbrek üzerindeki olumsuzluklarından bahsetmiştik. Bu anlamda ‘tuzu bırakın’ uyarısı yapılmıştı ve bu adımı ilk Giresun ilimiz atmış bulunmakta.

Giresun’da görev yapmakta olan Vali Dursun Ali Şahin kent için bir genelge yayınladı. Bu genelgeye göre artık ildeki restoran masalarında tuzluklara yer olmayacak. Sağlıklı nesiller için sağlıklı yaşamın kapılarının aralanması gerektiğine inanan Vali Dursun Ali Şahin tuzlukların masalardan kaldırılmasıyla ilgili yayınladığı genelgenin ardından, ”Dünya Sağlık Örgütü’nün tespit ettiği günlük tuz tüketim miktarı 5 gramdır. Bu oran Türkiye’de 15-18 gram arasında, Karadeniz Bölgesi’nde ise 20 gramdır. Bu yüksek bir rakam. Ekmeklerdeki 1,75 olan tuz oranı Türk Gıda Kodeksi’ne göre 1,4’e düşürüldü. Bu oran Türk halkının tuzu ne kadar sevdiğini de göstermekte” dedi.

 

Bilinçli bir toplum için uygulamaların gerekliliği göz önüne alınınca Giresun’daki bu uygulama takdiri hak etmektedir. Sonuçta fazla tuz tüketimi insan yaşamının kalitesini düşürerek kişinin böbrek hastalıklarına yakalanma, hipertansiyon hastası olma ve kalp hastalığına yakalanma riskine hızla yaklaşmasına sebep oluyor. Bu konuda konuşan sayın vali, ”Devletin görevi, vatandaşın sağlığını korumaktır. Biz de bu amaçla lokanta ve restoranlarda, hatta evlerde dahi masalardan tuzlukların kaldırılmasına yönelik bilinç oluşturmak istiyoruz. Bu durum insanlarımızın sağlığı bakımından son derece önemli. Türkiye’de 4 kişiden biri ya hipertansiyon ya kalp yetersizliğinden ölüyor. Bu hastalıkların tetikleyicisi niteliğinde olan fazla tuz kullanımının düşürülmesi halinde ölüm oranları da düşecektir. Maalesef 3 beyazı en çok kullanan ülkelerden biri de Türkiye. Karadeniz’de ise tuza karşı bağımlılık Türkiye ortalamasından daha fazla.” dedi.

Yeni neslin sağlık anlamında bilinçlendirilmesi için günümüz yetişkinlerinin duyarlı olması gerektiğini vurgulayan Şahin, ”Daha sağlıklı kişilerin yetişmesi devlet için arzu edilen bir konu. Biz de bu konuda çalışma başlattık. Geçtiğimiz günlerde fırıncılar, lokanta ve restoran sahipleriyle toplantımızda bu konuyu dile getirdik. Bunun üzerine tavsiye niteliğinde bir genelge yayımladık. Masalardaki tuzlukların kaldırılmasını istiyoruz. Tuzluklar göz önünden kaldırıldığında fazladan tuz konması ihtiyacı duyulmayacak” dedi.

 

Sevilay Gürsoy

 

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam