Üçüz ve Dördüz Gebelikler Hakkında Bilgi

Üçüz ve Dördüz Gebelikler Hakkında Bilgi

 

Üçüz Gebelik Şansı Nedir ? Üçüz Gebelik ne kadar sürer ?

 

Üçüz gebelik sıklığı Hellin kuralı denilen bir formüle göre hesaplanır. Bu formülüm hesaplaması şöyledir ; bir popülasyonda ikiz gebelik sıklığı 1/8 ise üçüz gebelik sıklığı 1/64 olacaktır yani ikiz gebelik oranının karesi ile hesaplanır. ( ikiz gebelik oranının karesi,  n kare formülü ) .Yardımcı üreme teknikleri ( tüp bebek vs. ) devreye girmesiyle üçüz doğum artık çok daha sık görülmektedir. Yapılan araştırmalarda üçüz gebelik sıklığı 10.000 doğumda 1 doğum olarak hesaplanmıştır.

 

Üçüz gebelikte hamilelik süresi normal gebeliklere göre daha kısadır. Ortalama hamilelik süresi 32-24 haftadır . Aynı zaman da üçüz gebeliklerde doğan bebeğin ağırlığı haftasında doğan bir bebeğin ağırlığına göre daha azdır ( 1800-1900 gram, miadında doğumda 2.5-4kg  arasında ) . Üçüz doğumlarda bebeklerin mortalilitesi ( bebeğin ölme olasılığı) ve annenin riski normal doğumlara göre daha fazladır. Üç bebeği, ikiye indirmek diğer bebeklerin yaşama şansını artırmaz ve tavsiye edilmemektedir. Üçüzlerde daha fazla doğumsal zorluk olduğundan dolayı sezeryan tercih edilebilir.

 

Dördüz veya Daha Fazla Gebelikler Hakkında Bilgi ?

 

Rahimde dört veya daha fazla bebeğin bulunmasıyla rahim olması gerektiğinden daha fazla  gerilir. Bir süreden sonra rahim bu gerilmeyi kaldıramaz ve kasılmalarla erken doğumu başlatır. Bu tip gebeliklerin çoğu ( IVF – Tüp Bebek ) yöntemi sonucu oluşmaktadır. Ortalama hamilelik süresi 30-31 hafta, ortalama bebek ağırlığı ise sadece 1200-1500g. kadardır. Doğum öncesi bebek ölümünü engellemek için bebek sayısını 2 veya 3’e indirmek önerilmektedir.

 

Beşizlerde başarılı doğum ve yaşadığı bildirilen litaratürde örnekler vardır. Buna rağmen tümü yaşatılan 6 ız ve 7’iz doğum henüz bildirilmemiştir.

 

Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle…

 

Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam