Uyku Nedir?

UYKU NEDİR?

Uyku insanın dinlenmeye geçtiği düşünce karmaşasından arındığı, sinir sisteminin dinlendiği ve bağışıklık sisteminin tamir işiyle uğraştığı zaman dilimidir. İnsan yemek yemeye, spor yapmaya, eglenceye nasıl zaman ayırıyorsa uykusuna da aynı şekilde zaman ayırmalı. Gündelik hayatta karşılaştığı sorunlarla daha iyi baş edebilmesi için sağlıklı bir vücut, sağlıklı bir zihin çok önemli bunu için düzenli ve yeterince uyku olmazsa olmaz.

            İnsanlar arasında cinsiyete, yaşa, kiloya göre uyku süreleri değişmektedir. Dünya sağlık örgütüne göre bir insanın günlük uyku ihtiyacı 8 saat olarak hesaplanmıştır. Ama kişinin ihtiyacı olan uyku süresi onun için yeterli olan saat kadardır. Kimi insanlara 4 saat uyku yeterken kimilerine 8 saat az gelebilmektedir. Yeterince uyumak insana beynini daha iyi kullanabilmesi açısından duyduklarını daha iyi idrak edebilmesi açısından çok önemlidir.

            Çocuklarda uyku süresi yetişkine nazaran daha fazladır. Yeni doğan günde yaklaşık 16 saat uyurken ilkokul çağındaki çocuklara 9-10 saatlik uyku yetebilmektedir. Ebebeynlerin dikkat etmesi gereken en önemli hadiselerden biriside çocukların uykusuna özen göstermek olmalıdır. Çocuklarını da kendi uykularıyla bir tutmak ailelerin yaptıkları en önemli hatalardan biridir. Şunu bilmeliyiz ki çocukların büyümelerinde, zihinsel gelişimlerinde düzenli ve yeterli uyku çok büyük bir öneme sahiptir.

            Yapılan araştırmalara göre karanlık bir ortamdaki uyku sırasında vücuttan melatonin salgılanıyor. Bu salgılanan melatonin hormonu kanser hücrelerini engelleyici, vücudu yaşlanmaktan korucuyu etkisinin olduğu uzman hekimler tarafından tespit edilmiştir. Çocukların yattıkları ortamın yeterince karanlık olmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Melatonin hormonu gece 23:00 ile sabah 05:00 arasında karanlık ortamda salgılanabilmektedir.

Rüya görme

            Rüya görme olayı sadece REM evresinde değil uykunun tüm evrelerinde görülebileceği son zamanlarda yapılan araştırmalarla tespit edilmiştir.Rüya dediğimiz görüntüler geçmiş zamanlarda veya gün içerisinde etkilendiğimiz olayların uyku sırasında bilinç altımızdan yansıması şeklinde tanımlayabiliriz.Bazen bu rüyalar çok farklı parçalardan meydana geliyor ve hiçbir anlam veremiyoruz bazense bizi çok etkileyen olaylar gibi bir bütünsellik içerebiliyor.Rüyaların gelecekten haber verdiği de büyük bir hurafeden ileri gitmemektedir, bunun hakkında hiçbir bilimsel kanıt bulunamamıştır.

Diğer Konulara ulaşmak için alttaki yazılarıda okuyabilirsiniz :

Uyku Nedir ?

Uykunun Dönemleri Nelerdir ?

Horlama Sendromu Nedir ?

Uyku Apnesi Nedir ?

Uyuyamama Hastalığı (İnsomnia) Nedir ?

Huzursuz Bacak Sendromu (Restless leg Syndroma) Nedir ?

Narkolepsi (Aşırı Uyku Eğilimi) Nedir ?

Uykusuzluğun Tedavisi ve  Uyku Bozukluklarının Tedavisinde Pratik Yöntemler Nelerdir?

Sağlık Memuru Adem TEKE

Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle….

Kontrol Eden: Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam