Uyku Süresini Nasıl Kısaltırım

Bir Okurumun Sorduğu Soru Üzerine Verdiğim Cevap:

 

Soru Soran: Serdar Bey;

Saat uyuyunca o yorgunluk günümün içine ediyor.arkadaşlarım 4-5 saat uyuyor.sınavları uyumadan çalışıyor.ben ise uyumadan sınava girsem hiç bişe yapamıyorum.bilinç durumum 0lanıyor.asalak gibi oluyorum xD.
YANİ SORUNUM
kilo nasıl alırım
uyku süresini nasıl kısaltırım.

 

Cevap:

Öncelikle kusura bakmayın biraz geç cevap yazıyorum başka bir üyenin sorusunu cevaplandırıyordum. Önce 2. sorunuzdan başlıyalım:
2. Uyku Süresini Nasıl Kısaltırım ?
Uyku periyotlar halinde oluşur bunlara rem periyotları denir her insanın rem periyotu farklıdır, kimisine göre bu süre 1 saatken kimisine göre 1.30 saattir rem periyotları 50 dakika ile 1.30 saat arasında değişmektedir. Uykunun kalitesi uyku süresince kaç rem periyotunun tam olarak (uyanmadan) geçirildiğidir. Kendinize uygun bir uyuma saati bulmalısınız kimi insanlar için bu süre 6 saat kimileri için ise 7-8 saattir. Önemli olan uykudan uyanacağınız anda ram periyotlarının ortasında olmamanızdır eğer rem periyodunu bölerseniz uykunuzu tam olarak alamamış gibi hissedersiniz ve gününüz yerlerde sürünerek ve kendinizi kötü hissederek geçer. Kendinize en uygun saati bulmak için bir kaç gün deneme yapın 7 saat sonraya saatinizi kurun ve yatın, daha sonra 7.30 saat’e daha sonra başka bir saate kurun hangi saatte yataktan kalktığınızda kendinizi dinç hissediyosanız sizin fizyolojinize uygun saat odur.

 

Dediğim gibi insanlar remlerin ortalarına gelmemek koşuluyla 5 saat uykuyla bile yetinebilirler ancak yapılan araştırmalara göre 5 saat uyuyan insanların 8 saat uyuyan insanlara göre konsantrasyon kabiliyetlerinin %20 daha düşük olduğunu söylüyor. Rem periyotlarınıza dikkat ederseniz eminim sizde kendinize en uygun olanı bulacak ve ona göre uykunuzu tam olarak almış biçimde uyanacaksınız.

1.Sorunuz için ise sizin yardımınıza ihtiyacım var öncelikle boyunuzu ve kilonuzu öğrenmem lazım ?

 

 

Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…

 


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam