Erkek Kısırlığında Semen Analizi

Erkek Kısırlığında  Semen Analizi

Semen Analizi ( Sperm Örneği Analizi ) :

İnfetilite(kısırlık) tanısında büyük bir önem arzeden semen analizi, kısırlık nedenini araştırma konusundaki en önemli testlerde bir tanesidir. Hastaya sperm ( semen ) örneği vermeden önce 3-5 gün cinsel ilişkiye girmemesi ve mastürbasyon yapmaması istenir, kısacası hastadan cinsel perhiz yapması istenir. Daha sonra hasta kliniğe geldiğinde eline bir kap verilir ve yan odaya geçip kabı sperm örneğiyle doldurması istenir. Yan odada genelde hastanın psikolojik-ereksiyonunu kolaylaştırmak için erotik bir film vardır. Hasta bu filminde aracılığıyla erekte olup kaba sperm örneğini doldurur. Az sonra semen ( sperm ) analizinde nelere dikkat ettiğimizi yazacağım ancak öncellikle belirmem gereken birkaç önemli nokta var:

Çok Önemlli !!! Semen Analizinde Dikkat edilmesi gereken noktalar :

1-) Bir kez yapılan semen örneklemesi eğer sonuç POZİTİF( İnfetilite ( kısırlık) lehine sonuç çıktıysa ) ise anlamlı değildir. ( Sonuç pozitifse ( kısırlık aleyhinde çıkmışsa) test bir kez bile yapılsa anlamlıdır )

2-) Bir hastaya infertil(kısır) demek için, ilk testen sonra yaklaşık 6 hafta ara ile 2 test daha yapılması gerekmektedir. Ayrıca kısır dediğimiz hastalarda bile özel bir yöntem olan TESE (Testicular sperm extraction ) yöntemiyle testisin içerisinden sperm toplanıp, tüp bebek yöntemiyle %50 gebelik sağlanabilir. Burda ki kısırlık dediğimiz tanım doğal yollardan çocuk sahibi olamayacak bireyler içindir. Tese yöntemi ileride anlatılacaktır. Testlerin özellikle farklı merkezlerde yapılması önerilmektedir. Çünkü bu test biyolog çalışanları tarafından yapılmaktadır ve test sonucu biyolog arkadaşımızın tecrübe, bilgi ve becerisine göre yorumlanmaktadır. Bu yüzden herhangi bir yerde hatalı çıkan bir sonuç, diğer bir yerde doğru çıkabilir.

Klinikte bu labaratuvar yanlışlıklarına sık rastlanabilmektedir. Size bir örnek verelim:

Bir hasta düşününki sperm testi 1. Seferde Pozitif(kısırlık) çıkıyor. Hasta daha sonra hastaneden aldığı sonucu bir doktor arkadaşına yorumlatıyor. Doktor arkadaşı testin pozitif çıktığını ve önceki tedaviyi de gözden geçirmeyi unuttuğu için hastaya “ Sen çocuk sahibi olamazsın, sonuç maalesef pozitif “ diyor. Bu olayın ardından yaklaşık 4 ay sonra hasta eşinin hamile olduğunu öğreniyor. Doktoru arayıp bunun mümkün olup olmadığını, kendisinin çocuk sahibi olamayacağına göre, çocuğun kendisinden olup olmadığını soruyor.

Doktorun aklına daha sonra bu testi kaç kez yaptırmıştın diye sormak geliyor, Hasta “ Bir kez “diyince , doktor  testin en az 2 defa tekrarlandığında sonucun doğru çıkabildiğini söyleyip, çıkan test sonucunun yanlış olabileceğinden bahsediyor. Bu konuşmaları paralel bağlantıdan dinleyen hastanın eşi “ Kocamı bunca yıl yanlış tanımışım, benden şüphe ediyor ve onu aldattığımı düşünüyor, bana hiç güvenmemiş ! “ diyerek, kocasıyla tartışıp boşanma davası açıyor. Çift boşanıyor ve bu güven sorunu yüzünden asla görüşmüyorlar.  ( Yaşanmış bir olaydan alıntıdır ).

Bu ve bunun gibi durumlar yüzünden test mutlaka en az 2 defa daha tekrarlanmalıdır.

Semen Analizinde ( Sperm Örneğinde ) Normal Değerler:

1-) Sperm Miktarı: 3-5 cc                   2-)PH=7,2-8

3-) Likefaksiyon: 5-40 dakika ( Yani spermin dışarıya çıktıktan sonraki eriyerek katılaşma süresi)

4-) Dansite ( Yoğunluğu )= 1 cc spermde en az 20 Milyon en çok 150 Milyon Sperm Olmalıdır.

5-) Motilite( Hareketlilik)= Spermlerin %50’si hareket etmelidir.

6-) Morfolojik Yapı= Spermlerin %50’si normal yapıda bulunmalıdır.

7-) Fruktoz: 120-450mg/dl

😎 Lökosit: Spermde lökosit bulunmaz veya çok nadirdir <10. Eğer spermde lökosit bulunmuşsa vücudun savunma hücreleri spermleri yabancı bir doku gibi görüp saldırdığına işarettir. Yani immünolojik infertiliteden bahsedilebilir.

9-) Leucoscreen: < 1 Milyon /cc

Aldığımız bir sperm örneğine kaliteli diyebilmemiz için ileri hızlı(hareketli) ve yavaş hareketli sperm sayısının %50’den yüksek olması gerekmektedir. Sadece ileri hareket eden sperm sayısının ise %32’den yüksek olması gerekmektedir.

Unutulmamalıdır ki, spermlerin ancak %4’ü morfolojik, hız ve canlılık olarak muhteşem durumdadır. Yumurtayı dölleyen spermlerinde bu muhteşem spermatazooalar olduğu düşünülmektedir.

 

Semen Analizi ( Sperm Örneği ) Sonuçlarının Anlamları Nelerdir?

-Azospermi: Ejakulatta sperm olmaması

-Hipospermi: Ejakulatta alınan sperm miktarının 2cc’den ( bazı kaynaklara göre 1.5 cc ) az olması.

-Hiperspermi: Ejakulat miktarının 5cc’den fazla olması.

-Astenozoospermi: Hareketli sperm sayısının %50’den az olması.

-Teratozoospermi: Şekil bozukluğu (anormal) olan sperm ( kalitesiz sperm ) sayısının %70’den fazla olması.

-Nekrozoospermi: Tüm spermlerin ölü olması.

-Oligospermi: Ejakülatta cc’de bulunması gereken sperm sayısının 20 milyondan az olması.

-Polispermi: Ejakülatta cc’de bulunması gereken sperm sayısının 250 milyondan fazla olması.

 

 

Konunun Devamı içi aşağıdaki linkleri izleyiniz.

 

Konunun Bölümleri:

1-) Kısırlık Genel Bilgiler

2-) Erkek Kısırlık Nedenleri (Etyolojisi)  Nelerdir? 

3-) Erkek infertilitesin de ( Kısırlığında ) Tanı Nasıl Koyulur?

4-) Varikosel Neden Kısırlık Yapar?

5-) Varikosel Tedavisi?

6-) Erkek Kısırlığında  Semen Analizi? 

7-) Erkek Kısırlığının Tanısında Diğer Yöntemler?

😎 Erkek Kısırlığında Tedavi Nasıldır?

9-) Yardımcı Üreme Teknikleri Nelerdir?

10-) Sperm Elde Etme Yöntemleri Nelerdir?


 

Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle ….

Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2012 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…

 


facebook-paylas

Etiketler

40 Yorum

 1. mahmut dedi ki:

  hocam ben bu testi yaptırmadan bi kaç gün önce bi kaç kez erekte oldum ve sıvı geldi akşama testislerim çok fena ağrıdı nerdeyse yürümemi engelliyodu bu olaydan bi kaç gün sonra test verdim bu sonuçları etkiler mi ?

  • bahadir dedi ki:

   Kaç gün önce erekte oldunuz? Testten 3 gün önce ise test sonuçlarını etkilemez. Geçirdiğiniz atak bir prostit olabilir ancak tanı için bir ürologa başvurmanızı tavsiye ederim…

 2. atilla dedi ki:

  hocam ben bu testi yaptırırken ve öncesinde aşırı derecede stresliydim bu testin sonucunu etkiler mi hocam ?

  • bahadir dedi ki:

   Hayır sonucu değiştirmez, nedeni spermlerin 3 günde mevcut kapasite sınırına gelmesidir. Aslında spermler bir döngü içerisinde yapılırlar ve döngünün süreci birkaç haftadır, yani sizin verdiğiniz sperm örneği bir kaç hafta önce hazırlanan sperm örneklerinden oluşuyor bu yüzden anlık stresin bu testte herhangi bir yeri yoktur..

 3. atilla dedi ki:

  hocam bide 3 yıl önc yaptırdığım test normal sınırlardaydı yanlız bu testten sonra reflü ilacı kullanıyorum 3 senedir ve sayıda düşüklük oluşmuş reflünün etkisi olabilir mi bunda hocam?

  • bahadir dedi ki:

   Sn Atilla Bey;
   Reflü ilaçları Hidrojen pompa inhibitörler ve diğer mide koruyucu ilaçların böyle bir yan etkisi bulunmamaktadır. Sayıdaki düşüklüğün nedeninin ayrıntılı anemnez ve test sonuçları araştırılarak yeniden değerlendirilmesi uygundur. Bu konuda bir urologa başvurarak sayının düşme nedeni hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz, internet yoluyla bu sayının hangi nedenden düştüğünü bulmamız imkansız görünüyor. Bu yüzden ürologunuza başvurup konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

   Sağlıklı ve Mutlu Günler Dileğiyle…
   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR
   tibbiyardim.com editörü…

 4. ayhan dedi ki:

  Semen analizimi yorumlayabilir misiniz? nor.mor: %0 ne demek?

  perhiz: 4 gün
  viskozite: normal
  hacim: 3.5 ml
  ph: 8.0
  sıvılaşma zamanı: 30dk
  lökosit: 0*10^6/ml
  renk: opak sarı beyaz

  sperm kon: 39*10^6/ml
  nor.mor: %0
  baş ano: %22
  akrozom ano: %2
  orta kısım ano: %11
  kuyruk kısım ano: %3
  har+4: %0
  har+3: %0
  har+2: %31
  har+1: %7
  har+0: %62
  phss: %0

  mıx form: %62
  ımmatür form: %0
  yıkama yöntemi: sperm grad+swimm up
  yıkama sonrası kon. : 20*10^6/ml
  yıkama sonrası har. : %100
  toplam har.sperm: 20*10^6/ml
  yıkama sonrası hacim: 1 ml

  amorf: %8
  piriform: %2
  yuvarlak: %2
  sivri: %3
  büyük baş: %0
  küçük baş: %0
  çift baş: %0
  başsız: %6
  akromozomsu yuvarlak: %0
  pınhead: %1
  yarıkbaş: %0

  YORUM: 6 *10^6/ml yuvarlak hücre görüldü.

  • bahadir dedi ki:

   Sn Ayhan Bey;

   Öncelikle biraz yoğun olduğumdan ve geç cevap yazabildiğimden dolayı affınıza sığınıyorum. Burada görünen değerler üzerine bir kaç yorumum olacak.

   Sperm hacmi yeterli miktarda: hacim: 3.5 ml

   nor.mor: %0
   baş ano: %22
   akrozom ano: %2
   orta kısım ano: %11
   kuyruk kısım ano: %3

   Ancak sperm kalitesi yetersiz. Bu sonuca göre normal görünümlü sperm sayısı %0 ‘a yakın bir değerde.

   har+1: %7
   har+0: %62

   Ayrıca spermlerin hareketliliğinin’de yetersiz olduğunu görüyoruz.

   Bu da doğal yollarla çocuk sahibi olmanızın zor olduğunu gösteriyor. Ancak hiç telaş etmenize gerek yok çünkü tüp bebek dediğimiz yönteme uygun olup olmadığınız konusunda doktorunuza danışabilirsiniz. Bu yöntemde sizin sperminiz mikroskop aracalığıyla seçilerek yumurta içine enejkte edilip ana rahmine yerleştiriliyor. Yinede sonuçlarının güvenilirliği açısından farklı merkezlerde de test yaptırıp yorum isteyiniz. Aynı zamanda ayrıntılı doktor muayenesinden de geçmeyi unutmayınız infertilite çok geniş bi konudu ve bu konu yazıda da belirttiğimiz gibi bir çok alanı ilgilendirir. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Sağlıklı ve Mutlu Günler Dileğiyle…

   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

   Tibbiyardim.com Editörü..

 5. Bora dedi ki:

  Slm hocam öncelikle soruları cevaplandirdiginiz icin tesekur ederim.sperm deGerlerim volum 1.5cc renk açık sarı pH 8.5 vikozite normal likefaksiyon 15 dk fruktoz pozitif Spermatoza sayısı 5.000.000cc. Total spermatozoa sayısi. 7 500 000 yuvarlak hücre sayısı 8 200 000 Lokasit 1.710.000 Hızlı ileri hareketli %0 yavaş ileri hareketli %5 yerinde hareketli %15 hareketsiz %80 bas %46 boyun%19 kuyruk%27 sonucum bunlar 2 yıldır cocuğumuz olmuyor esim doktora gitti lh hormonu biraz düşük çıktı başka araştırma yaptırmadı sizce sorun bendemi esim de arastirilmalimi?

 6. murat dedi ki:

  merheba benim sperm sonuçlarımda bi problem varmı diye merak ediyorum. şimdiden cevabınız için teşekkürler.
  likefikasyon: 20dk
  viskozite :normal
  görünüm :opak
  hacim :3.1 cc
  ph :7.9
  renk :krem
  mikroskopi : 10-15 lökosit görüldü.

  normal hareketli: 1 saat(45)2 (40)3 (35)
  yerinde hareketli:1 saat(40)2 (45)3 (50)
  hareketsiz :1saat (15)2 (15)3 (15)

  sayı 1 cc’de : 16.000.000
  tüm enjekte : 49.600.000

  morfolaji
  normal yüzdesi : %30
  boyun anomalisi : %20
  baş anamalisi : %40
  kuyruk anamalisi: %10

  • bahadir dedi ki:

   Merhaba Murat Bey;

   Hacim + PH + Renk + Mikroskopi + Hareket normal fakat 1cc’deki sperm sayısı alt sınırımızın biraz altında ve özellikle Sperm morfolojisi ( görünümü ) istediğimizden düşük. Ancak endişelenmeyin normal yolla bir gebelik sağlanamıyorsa 1 Yıl süre içerisin de . Tüp bebek şansınız mevcuttur. Bu yüzden 1 Yıl içerisin de gebelik sağlayamazsanız yetkili merkezler de tüp bebek şansınızı deneyebilirsiniz.

   Sağlıklı ve Mutlu Günler Dilekleriyle…

   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR.

 7. ismail g. dedi ki:

  merhaba. bu bakırköyde yaptırdığım bir test sonucu:
  abstinans süresi :4 gün
  liquifaksiyon süresi: 30 dk.
  viskozite : +
  volüm : 5 cc
  pH : 7.2
  fruktoz : 420 mg / dl
  aglütinasyon : yok
  sperm sayısı : 52.000.000 / cc
  total sperm sayısı : 260.000.000
  round cell sayısı : 800.000 / cc
  lökosit sayımı : 100.000 / cc
  eritrosit : 0
  immatür germ hücre sayısı : 700.000 / cc
  ________________________________________________________

  motilite sınıflama :

  liquifaksiyondan sonra 1.saat 2.saat

  4. derece % 14 — —
  3. derece % 25 — —
  2. derece % 11 — —
  1. derece % 7 — —
  0. derece % 46 — —

  _________________________________________________________

  morfolojik değerlendirme:

  normal sperm oranı : & 4

  anormal sperm oranı : % 96

  diğerleri önemsiz herhalde ki ( ??? ) boş bırakılmış.

  bir doktor sperm hareket hızı konusunda uyardı tekrar tahlil istedi ama bunu hızlandırmanın yolunu internet dışında bulamıyacağız sanırım 🙁 . kimse düzgün bir açıklama ve çözüm yolu göstermiyor. şimdiden tşk.

  • bahadir dedi ki:

   Merhabalar ismail bey;

   Teratozoospermi yani anormal sperm sayınız %70 ‘in üzerinde ve Spermlerin hareketlilik sayısı olması gerekenden daha düşük ancak, çok endişelenmenize gerek yok eğer doğal yollardan gebelik oluşturulamıyorsa ve spermlerde ki genetik konformasyonda bir bozukluk yok ise, tüp bebek yöntemiyle gebelik sağlanabilir. Tüp bebek yönteminde sizin spermlerinizden şekli ve hareketliliği düzgün olan hücreler seçilip uygun bir ortamda dölleme tekniğine dayanır.

   Mutlu ve Sağlıklı Günler Dilerim.

 8. abbas dedi ki:

  1 ml sperm sayısı 69 000 000
  normal morfoloji %2
  hareketli (duzgun)%7
  hareketli (yavaş)%58
  hareketli /yerinde)%4
  hareketli-hareketsiz%31
  bu sonuclara gore cocuk sahıbı olma imkanı var mi? ve ya sonuclar kotu ise nasıl duzeltebilirim

 9. ömer dedi ki:

  Merhaba benim aglutunasyon çok fazla görüldü. Çocuk sahibi olabilir miyim?
  Görünüş:opak
  viskozite:normal
  Likefaksiyon:20 dk
  Hacim:3ml
  konsantrasyon:51 mil/ml
  hizli hareket li:% 31
  Yavaş hareketli:% 2
  Yerinde hareketli:% 1
  Hareketsiz:% 17
  Lökosit:5-6
  Aglutunasyon:cok fazla

 10. EMRAH dedi ki:

  görünüm : opak
  volüm : 0,8
  ph:8
  ileri çok hızlı hareket : 20 <<< 2 saatte 15
  iler hızlı hareket : 20 <<< 2 saatte 20
  ileri yavaş hareket : 10 << 2 saatte 10
  yerinde hareket : 5 z<< 2 saatte 5
  hareketsiz : 45 <<<<50
  normal yapılı : 46
  anormal yapılı : 54
  baş anomalisi : 34
  boyun anamolisi : 17
  kuyruk anamolisi : 3
  sperm sayısı : 232 milyon

 11. abdulsamet dedi ki:

  Iyi gunler hocam.
  Yaptirdigim sperm testinde sperm sayisi 0 cikti.
  Bol yuvarlak hucre goruldu diye yazildi.
  Semen analizi yapilmadan onceki tum etkenlere uydum.
  cipronatin 750 mg ilac verildi bir ay sonra tekrar gorunup hormon testi yapilacak dedi.
  Gorulen yuarlak hucre nedir. Iyi calismalar hocam

 12. levent dedi ki:

  merhaba hocam sperm sayım 55000000 ilk 1 saat içinde hareketliliği %15 2 .saatte %10 gibi değerler içermekte değerler bunu gösteriyor çokta güvenmediğim bi hastanede yaptırdım ve ayrıca bende varikoselde mevcut.. 3 sene önce ameliyat olmama rağmen 3 sene sonunda nüksettiğini öğrendim eğer çocuk yapamaz denilirse tekrar bi ameliyat daha olmayı düşünüyorum.. ve ben bu sperm testini 1 kez yaptırdım.. ve doktor bu şartlar altında hemen ameliyatı önerdim sizin yazınızı okuduktan sonra yeniden güvenilir bi hastane ve laboratuvarda test yaptırmak istiyorum..

 13. mustafa dedi ki:

  iyi gunler ben sperm testi yaptırdım ve hersey 0 cıktı yani kısırım . bu testten once 3 gun bişi yapmadm ama testten onceki gece porno izledim bosalmadm ama bi damla zevk suyu cıktı neden bunu yaptın derseniz sabah testte zorlanmak istemedm biraz sacmaladım yani sonra sabah kaba bosaldım ütüde ısıtılmış havluya sarıp labaratuvara 20dk ulaştrdım sizce bunlar bi etkenmi yoksa gercekten 0mı benm sonuclarım biraz şoktayım

 14. merih dedi ki:

  hocam bende 1.5 varikosel var 6 ay once test yaptım ama doktorum sınırda olduğumu ve 6 ay beklememi solemişti 2.testi yaptırdım cuma gunu gidicem doktora ama sizde danışmak istiyorum test sonclarım
  ph kutuda bişi yazmıo
  volum 2.3
  sperm sayısı 43 m
  top sprem 98.90
  total motilite %65
  ileri haraketli(+4,%)(a) 5
  yav i haraketli (+3,%(b) 50
  yerinde haraketli (+2,%) 10
  haraketsiz % 35 vitalite kutu boş
  gibi şimdiden teşekkür ederim

 15. önemli dedi ki:

  Kolay gelsin hocam eşimin spermiyogrami
  Motilite kategori A % 7 , B % 50 , C % 14 , D % 29Miktar 2ml
  Görünüm gri
  Konsantrasyon 14milyon/ml
  Vizkozite yok
  Likefaksiyon süresi 30dk
  Cinsel perhiz 3 gün
  Sperm agglutinasyonu yok
  Normal Sperm % 8
  Baş şekil anamolisi % 36 [ (8) pin head , (16) büyük , (8) yuvarlak , (4) elonge]
  Mid piece anamolisi % 32 [(16) stoplazmik droplet , (16) bend]
  Kuyruk anamolisi % 16 [ (8) coiled , (4) kısa, (4) kalın]
  Miskt anamolisi% 8
  Lökosit yok
  Ve hocam biyo kimyada seks hormon baglayici globulin düşük çıkmış aralik 17.3-65.8 sonucu 15.10,
  Ultrason sonucunda ise solda valsalva ile cok zayıf reflü akim izlenmektedir
  Lütfen yorumlarınız, şimdiden teşekkürler

 16. ihsan dedi ki:

  Miktar 2ml.
  Gorunum krem-opak
  Reaksiyon 8
  Sivilasma 30dk
  Viskozite normal
  1ccde spermotozoitsayisi 32milyon
  Tum ejakulatta sperm sayisi 64 milyon
  1saat hareket % 75
  2 saat hareket % 65
  Normal yapili % 75
  Bas anomalisi % 15
  Kuyruk anomalisi % 10
  Mikroskopik inceleme her sahada 25-30 germ hucresi ve partikuller goruldu

  Hocam bi sorun varmi yorumlayabilirmisiniz … simdiden tesekkurler

 17. ebru öztürk dedi ki:

  Hocam selamlar
  Ésimin sonuçlarını yorumlayabilir misiniz.
  perhiz 3gun
  sivilasma 50 dk
  viskozite normal
  hacim 3ml
  ph 8
  lökosit 0×10^6
  Renk opak sari beyaz
  sperm kon 18×10^6
  Nor mor %0
  Bas ano %23
  Akrozom ano %1
  Orta kisim ano %11
  Kuyruk kisim ano %5
  A (ileri hareketli) 5×10^6 %28
  B(yerinde hareketli) 2×10^6 %11
  C (hareketsiz) 11×10^6 %61
  phss %28
  Mix form %60
  Immatur form %0
  Yikama yontemi grad
  yikama sonrasi kon 34×10^6
  Yikama sonrasi har %29
  Toplam har sperm 10×10^6
  Yikama sonrasi hacim 1ml
  amorf %14
  Piriform %2
  Yuvarlak %0
  Sivri %5
  Buyuk bas %0
  Kucuk bas %2
  Cift bas %0
  Bassiz %0
  Akrozomsu yuvarlak %0
  Pinhead %0
  Yarikbas %0
  Tesekkur ederim hocam

 18. funda dedi ki:

  Merhaba,test sonucunda bol lokosit ve 5-6 erikrosit goruldu yaziyor yorumlarmisiniz

 19. serkan dedi ki:

  Abstinans Süresi: 4 gün

  Liquifaksiyon Süresi: 30 dk

  Viskozite: +

  Volüm: 2 cc

  pH: 7.2

  Sperm Sayısıı: 39.000.000/cc

  Total Sperm Sayısı: 78.000.000

  Round Cell Sayısı: 600.000/cc

  Lökosit Sayımı: 50.000/cc

  Eritrosit: 0

  İmmatür Germ Hücre Sayısı: 550.000/cc

  Direkt Mikroskopi hpf(400x) sahasında: BOL SPERM 2-3 ROUND CELL GÖRÜLD

  4.Derece Motilite: %21

  3.Derece Motilite: %27

  2.Derece Motilite: %5

  1.Derece Motilite: %10

  0.Derece Motilite: %37

  Morfolojik Değerlendirme: Kruger Strict Kriterler

  Normal Sperm Oranı: 0

  Anormal Sperm Oranı: 100

  Hocam sonuclar bunlar en kısa zamanda yorumlarsnız memnun olurum duruum ne cıddı bırsey var mı?

  • bahadir dedi ki:

   Anormal sperm oranı çok fazla, sperm hareketleri yeterli düzey olan %50 civarında, normalde lökosit bulunmamalı sayımda. Ciddi birşey var mı derseniz var. Uzmanınız durumu daha detaylı anlatacaktır. Öncelikle lökositlerin nedeni araştırılmalı infeksiyon vs? Anormal olan spermlerin nedeni araştırılmalı ? Problem mevcut .

 20. ismail B dedi ki:

  perhiz: 5 gün
  viskozite: normal
  hacim: 4.5 ml
  ph: 8.0
  sıvılaşma zamanı: 25dk
  lökosit: 0*10^6/ml
  renk: opak sarı beyaz

  sperm kon: 17*10^6/ml
  nor.mor: %0
  baş ano: %23
  akrozom ano: %0
  orta kısım ano: %9
  kuyruk kısım ano: %4
  A (ileri hareketli): 5×10^6/mL %29
  B (yerinde hareketli): 1×10^6/mL %6
  C (hareketsiz): 11×10^6/mL %65
  phss: %29

  mıx form: %64
  ımmatür form: %0
  yıkama yöntemi: sperm grad AGLUTINASYON
  yıkama sonrası kon. : 33*10^6/ml
  yıkama sonrası har. : %27
  toplam har.sperm: 9*10^6/ml
  yıkama sonrası hacim: 1 ml

  amorf: %17
  piriform: %4
  yuvarlak: %0
  sivri: %2
  büyük baş: %1
  küçük baş: %0
  çift baş: %0
  başsız: %0
  akromozomsu yuvarlak: %0
  pınhead: %0
  yarıkbaş: %0

  YORUM: 2 *10^6/ml yuvarlak hücre görüldü.

  Yorumlarınızı rica ederim hocam.. saygılar

  • bahadir dedi ki:

   Doğal yollarla gebelik oluşması için çok iyi bir sperm örneği değil ancak, eğer gebelik doğal yollarla oluşamıyor ise, tüp bebek yöntemiyle gebelik sağlanabilir. Sperm kalitesini artırıcı takviye ilaçlar ise doğal yoldan gebelik oluşması da beklenebilir.

   • Bekir dedi ki:

    Hocam iyi günler bir üroloji doktoruna gittim sonuçların normal oldugunu söyledi ve proviron,klomen yazdı 6 ay bi kullan sonrasına bakarız dedi. Sonra eşinizin bir kadın doğuma gittik bu sonuçlarla sizin cocugunuzun olması çok düşük ihtimal sesi direk tüp bebek yaptırmanız gerekir dedi. Hangisine inanayım anlamadım. Test sonuçlarımı yorumlayabilirmisiniz
    Volüm: 4 ml
    Ph:8
    Aglütinasyon:yok
    Likefikasyon:45 dk tamamlandı

    Semen rengi: kirli beyaz
    Semen kokusu: hafif kokulu

    Lökosit(x milyon/mL): 2-3
    Eritrosit (x milyon/ml):1-2
    İmmatür germhücre :1-2
    Epitelyal hücreler:2-3

    Trichomos vasginals: görülmedi
    Sayı: 8 000 000 ml

    Fonksiyon
    Class A hızlı düz hatta hareket: %0
    Class B yavaş,düz hatta hareket:%5
    Class C yerinde hareket:%5
    Class D hareketsiz: %90

    Canlılık oranı Class A+B+C :%10

    Sperm morfolojik analiz
    Normal:%85
    Anormal:%15

    Senil:%2
    Juvenil:%2
    Normalbaşlı boyun anomalili:%3
    Çift kuyruk anamalisi :%2
    Kıvrık kuyruk anomalisi :%3
    Uzun kuyruk anomalisi:%3

    Spermlerimi hareketlendirmem ve güçlendirmem gerekiyor galiba birde coğaltmam tabiki. Bunu nasıl yapabilirim bunun caresi yokmu. Tüp bebekmi şansım başka yokmu
    Şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim

    • bahadir dedi ki:

     A+B+C canlılık miktarı gereken oranın baya altında olmakla beraber normal yollarla döllenme sağlanamıyorsa, in vitro fertilizasyon (tüp bebek ) dediğimiz yöntem ile rahatlıkla çocuk sahibi olunabilir. Geçmiş olsun dileklerimle.

 21. Murat dedi ki:

  Merhaba hocam sorum su ve acilen sizden haber bekliyorum pskolojim bozuldu
  Miktar 2,5 ml
  Görünüm Krem opak
  Reaksiyon 8,5
  Sıvılaşma 35 dk
  Viskozite normal
  1 ccde spermotozit sayısı Santrifüz önce ve sonrası hareketli hareketsiz spermatozon görülmedi
  Mikroskobik inceleme Her sahada 4 5 lökösit görüldü..

 22. gurbuz tastan dedi ki:

  merhaba hocam;
  ben test yapturdim acaba kisirlik varmi yada tedavi gerekirmi bilgu verirseniz cok duacinizim.
  miktar:2.9
  renk gorunumu:krem opak
  ph:8
  likefiye suresi:60 dk
  aglutinasyon:3
  hucre yogunlugu:3 milyon
  lökosit:600
  1 saat hareketlilik:10 %70
  2saat hareketlilik:5 %60
  morfoloji
  normal:12
  bas anomani:53
  kuyruk anomani:23

 23. hakan dedi ki:

  SPERM MORFOLOJiSi (KRUGER KRITERLERINE GORE)

  I-NORMAL MORFOLOJILI SPERM YUZDESI : %8

  II-BAS ANOMALiSi : %91

  1-Akrozomal Defektler : %5

  2-Strukturel Defektler(amorf,megalo,kucuk,

  uzun, birden fazla ve vakuolar basli) : %86

  III-BOYUN ve ARAPARCA (MIDPIECE) ANOMALISI : %6

  IV- KUYRUK ANOMALISI : %0

  (Kuyruksuz, kuyruk aci, birden fazla kuyruk, duzensiz kuyruk anomalisi)

  V-SITOPLAZMIK CIKINTI : %0

  VI-NORMAL BASI OLUP BOYUN, ARAPARCA ve KUYRUK ANOMALISI : %1

  SEMEN ANALIZI SONUC REFERANS ARALIKLARI ALT SINIRLARI

  (D.S.O 2010 Kriterlerine Gore)

  Miktar (ml) :3.9 >= 1.5ml

  pH :7.0 >= 7.2

  Likefikasyon Suresi(37C) :15 dakika = %40

  1. Saatte Ileri Hareketli Sperm Yuzdesi:%65 >= %32

  Toplam Sperm Sayisi (milyon/ejekulat) :1084.2 >= 39 milyon

  Sperm Yogunlugu (milyon/mL) :278.0 >= 15 Milyon/ml

  Normal Morfolojili Sperm Yuzdesi :%Ektedir >= %4

  Yuvarlak Hucre (milyon/ml) :<1.0 <5 Milyon / ml

  Lokosit (milyon/ml) :<1.0 <1 Milyon / ml

  Not :Tekrarlanan sperm yogunlugu: 264.0 (milyon/ml)

  Semende calisilan diger testler, Fruktoz, Vital inceleme ve Sperm Oto Antikorlari(Mar testi) ayrica talep edilirse calisilabilir.

  Laboratuvarimizda genetik testler kapsaminda Sperm DNA hasari Testi ve Sperm FISH testi calisilmaktadir. OZEL NOT :Semen analizi icin numune verilmeden once 5 gun seksuel perhiz yapilmis oldugu belirtilmistir.

  mesaj yarım gibi görünüyor diye tekrar yolluyorum

 24. özkan dedi ki:

  Hocam sperm analizim düşük mü yarumlar mısınız Görünüm: kirli beyaz Ph : 8 Viskozite: normal Volüm: 2 likefaksiyon: 30 dk Mikroskobi değer: her sahada silme eritrosit görüldüğünden sağlıklı değerlendirme yapılamamıştır Sperm miktarı: 52.3 Aktif sperm : 19.51 Motolite: 37.6 Sınıfı a: 12.5 Sınıf b: 18.8 Sınıf c : 6.3 Sınıf d : 62.4 A+b oran :31.3 A+b miktar: 16.26

  Kaynak : https://www.tibbiyardim.com/erkek-kisirliginda-semen-analizi.html

  • bahadir dedi ki:

   A+B miktarı gereken oranın biraz altında olmakla beraber normal yollarla döllenme sağlanamıyorsa, tüp bebek dediğimiz yöntem ile rahatlıkla çocuk sahibi olunabilir. Geçmiş olsun dileklerimle.

 25. Hyrye dedi ki:

  Absdians süresi 2 gün
  Mikta 2,5 cc
  Renk Opelasan
  Ph 7,0
  Vizkosite normal
  Lifefaksiyon 35 dk
  1cc deki spermatozoa –
  Total spermatoz –
  MOTOLİTE (100 spermatozoa)
  A (hızlı hareketli) %-
  B (yavaş hareketli) &-
  C (yerinde hareketli) &-
  D (hareketsiz) &-
  Yuvarlak hücre konsantrasyonu – 350 000
  Normal yapılan &-
  A. Normal yapı &-
  Baş defekti &-
  Boyun defekti %-
  Kuyruk defekti &-

  Bu sonuçlar ne demek oluyor lütfen yardımcı olur musunuz.

 26. Hyrye dedi ki:

  Bizim durumumuzda olan varsa yardımcı olsun.

 27. Bzkkk dedi ki:

  Hocam öncelikle kolay gelsin. Benim analizimi de yorumlar misiniz?
  Perhiz süresi:3
  Numune tipi:fresh
  Görünüm: abnormal
  Likefikasyon: abnormal
  Hacim:0.9
  Viskosite: abnormal
  Ph:8.0

 28. Bzkkk dedi ki:

  Lokosit konstransyonu: >=1 Sperm konstransyonu: 42.1 Toplam hareketli(a+b+d): 70 Ileri hizli hareketlilik(a): 59 Yerinde hareketli(b): 11 Hareketsiz(d): 30 Morfoloji(kruger): 21 Hareketli sperm konstrasyonu: 29.5 Ileri hizli hareketli sperm konstrasyonu: 24.9 Fonksiyonel sperm konstrasyonu: 10.0 Ortalama hiz: 13 Hareketli sperm indexi: 206 Toplam sperm sayisi: 37.9 Hareketli sperm sayisi: 26.6 Ileri hareketli sperm sayisi: 22.4 Fonksiyonel sperm sayisi: 9.0 Normal sperm sayisi: 7.9

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam