Ve bir doktor öldürüldü!

Ve bir doktor öldürüldü!

 

Doktorların uğradıkları hakaretlerden, sözlü tacizlerden ve darp olaylarından sık sık bahsederken sonunda beklenen utanç tablosu gerçekleşti. Görevi başında hastası için uğraşan bir doktor hastası tarafından bıçaklanarak öldürüldü! Bir utanç kaynağı olacak olan bu haber aslında dillere mühür vuruyor…

Geçtiğimiz günlerde saldırı ve darp haberleri sunmuştuk ve bu haberlerin ardından Gaziantep’te on yedi yaşında olan M.G. isimli şahıs Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde görev yapmakta olan Doktor Ersin Arslan’ı karnından ve göğsünden bıçaklayarak ağır yaraladı. Henüz gencecik olan Doktor Ersin Arslan hemen bulunduğu hastanede ameliyata alındı ancak artık bütün müdahaleler anlamsızdı. Mesleğinin baharında bir doktor toprağa verildi hem de hastası tarafından öldürüldü.

Olay günü M.G saat 13.15 sularında Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’ne gelerek Göğüs Cerrahisi Uzmanı Dr. Ersin Arslan’ın odasının bulunduğu servise geçti. Göğüs Cerrahisi Uzmanı Dr. Ersin Arslan’ın odasını bulunca odaya girip doktoru karnından ve göğsünden yaraladı. Doktor Ersin Arslan oracıkta kanlar içinde yere yığıldı. Odaya gelen bir arkadaşı tarafından fark edilen yaralı doktor hemen kendi hastanesinin üst katındaki ameliyathaneye taşındı. Yaralı doktor ameliyat edilirken zanlı M.G yaralamanın gerçekleştiği katta bir tuvalete saklandı; ancak Doktor Ersin Arslan’ın arkadaşları ve hastane personeli tarafından kısa sürede suç aleti olan bıçakla beraber bulunarak polise teslim edildi.

Henüz 17 yaşında olan M.G Çocuk Şube Müdürlüğü’nde gözaltına alındı ve olayın sebebi araştırılmaya başlandı. Kısa bir süre sonra edinilen bilgiye göre M.G’nin 80 yaşındaki dedesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Dr. Ersin Arslan’ın da içlerinde bulunduğu bir ekip tarafından ameliyat edilmiş ancak ameliyatın ardından ölmüştü. M.G. bu olayın ardından intikam almak amacıyla Göğüs Cerrahisi Uzmanı Dr. Ersin Arslan’a saldırdığını ifade etti.

Kötü haber tez yayılır! Göğüs Cerrahisi Uzmanı Dr. Ersin Arslan’ın yakınları olaydan haberdar olup hastaneye geldiler. Yaralı doktorun yakınları ve meslektaşları sinir krizi geçirdi. Ayrıca yaralı doktora kan vermek amacıyla çeşitli hastanelerden birçok doktor Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’ne akın etti.

Sabırsız bekleyişin ardından umutlar tükendi  ve Doktor Ersin Arslan’ın ameliyat masasından kalkamadığı öğrenildi. Saatlerce umutla bekleyen gözlerde umut yerini acı gözyaşlarına bıraktı. Ameliyattan çıkan doktorlar arkadaşlarının çeşitli yerlerindeki bıçak darbelerinin ardından çok fazla kan kaybettiğini ve sekiz ünite kan verilmesine rağmen ameliyat masasından kalkamadığını ifade ettiler. Hazin olayın ardından hastanede çalışan bütün doktorlar olayı protesto etti. Ancak giden geri gelmiyor…

Gaziantep Valisi Erdal Ata ile Emniyet Müdürü Süleyman Oğuz olayın ardından hastaneye gelerek Sağlık Müdürü Prof. Dr. Metin Karakök ve hastane Başhekim Ali Güven Fincan’dan vaka hakkında detaylı bilgi istediler. Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde bulunan bütün sağlık personeli acı olayın ardından olayı kınamak maksatlı iş bıraktılar ve eylem yaptılar. Kilis- Gaziantep Tabip Odası tarafından organize edilen yürüyüşe birçok doktorun, hemşirelerin ve sağlık personellerinin katılımda bulunduğu bilinmekte. Protesto yürüyüşünde; ’Doktora uzanan eller kırılsın’, ’Bakan şaşırdı, sabrımızı taşırdı’, ’Bakan yasanı al başına çal’, ’Bakan istifa’ sloganlarıyla şehir inletildi. Kilis-Gaziantep Tabip Odası Başkanı Lütfü Bay bu olayla ilgili şöyle konuştu, “Sağlıkta dönüşüm ile birlikte hasta memnuniyeti tek doğru olunca bize şiddet olarak dönüyor. Hiç bir şey sağlıkta şiddetin gerekçesi olamaz.”

Büyük bir öfkeyle gerçekleştirilen yürüyüş artık sabırların tükendiğinin bir ifadesiydi. Yürüyüş Demokrasi Meydanı’nda yapılan oturma eyleminin ardından sona erdirildi.

Olayın büyük bir cahillik örneği olduğunu ifade eden Gaziantep Valisi Erdal Ata sözlerine şunları da ekledi: “Doktorun sağlık durumu hakkında çok net bilgi veremeyeceğim. Ancak ameliyattan çıktıktan sonra ilgili doktor arkadaşlar sağlıklı bilgi verecekler. Olayın gelişimi tamamen cehaletten kaynaklanan bir olay. 1 hafta 10 gün önce dedesi burada tedavi olmuş. 80 yaşındaki kanser hastası olan dedesi tedaviden sonra hayatını kaybediyor, ondan kaynaklanan bir olay olduğu belirtiliyor. Ama maalesef üzücü bir olay. Temennimiz bu tür olayların bir daha ne ilimizde, ne de ülkemizde yaşanmaması. Ben bütün arkadaşlara geçmiş olsun diliyorum.”

 

Sevilay Gürsoy

Tibbiyardim.com


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam