Yarık Dudak ve Yarık Damak Hakkında Bilgi ( Sağlık Personeli İçin )

YARIK DUDAK ve YARIK DAMAK

Yarık dudak ve yarık damak ayrı ayrı ya da birlikte görülebilir.Yarık dudak erkek çocuklarında,yarık damak ise kız çocuklarında daha yaygındır.

Etyolojisinde ( oluşumunda ) ailesel özellikler,gen anomalileri ( gen bozuklukları),çevresel faktörler ve teratojenler ( hamilelikte kullanılan ve bebeğe zarar veren maddeler )  üzerinde durulmaktadır.

Yarık dudak ve damak intrauterin hayatta ( anne karnında )  yüzün oluşumu sırasında embriyonik yapıların tam olarak birleşememesi nedeniyle oluşur. Maksiller ve premaksiller yapıların birleşmesi gebeliğin 5. ve 8. haftaları arasında olur.Damakların birleşmesi ise bundan yaklaşık 1 ay sonra(9-12. haftalarda) gerçekleşir.Bu birleşmedeki başarısızlık sonucu yaraık damak ve dudak gelişir.

  Yarık Dudak:Üst çene,dudak ve burnun gelişimi sırasında maksiler ucun burun yüksekliği ile birleşememesi nedeniyle oluşur.Yarık dudakta üst dişler ve diş eti olmayabilir.Üst dudağın birleşmesi tam olmadığı için burun genellikle yassıdır.Yarık dudak tek yada çift taraflı olabilir.Anomalinin (Sakatlığın ) derinliği ve genişliği değişebilir.Ciddi anomalilerde bebek oral kavite ( Ağız Boşluğu ) içinde vakum oluşturamaz ve bu nedenle etkili şekilde ememez.

   Yarık Damak:Embriyonik gelişim sırasında dilin her iki yanından vertikal ( yatay ) pozisyonda damaklar yükselir.Bu süreçte,çenenin gelişimi ile dilin aşağıya inmesi gerekir.Eğer bu gelişimde bir gecikme olursa damaklar oluşumlarını tamamlayamazlar.Yarık damak sadece yumuşak damağı içerebilir ya da sert damağa ve buruna kadar uzayabilir.Sert damak yarığında nazal kavite ile ile ağız arasında sürekli bir açıklık vardır.Bu açıklık nedeniyle beslenmede güçlük olur ve kolaylıkla enfeksiyon gelişebilir.Emme ya da yutma fonksiyonu bozulmuştur.Çocuk emse bile yedikleri burnundan geri gelir.

 

 

Yazan: Sn. Hemşire Hülya DEDE

Düzenleyen: Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…

 


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam