Normal ve sağlıklı bir kilo vermenin aylık bir limiti var mıdır?

Bir okurumuzun sorduğu sorusu üzerine verdiğim cevap

 

Gönderen K-orn;

Gönderim Saati: 18 Ekim 2011; 21:32:54

Hocam merhabalar. Size bir konuda danışacakım. Sizin sağlık yazıları konusunda oldukça faal olduğunuzu gördüm ve paylaştığınız yazılarını fln hep okuyorum, şimdi sormak istediğim şey kilo problemiyle ilgili. elbette de sizin alanınıza girmeyebilir bu branşını bilmiyorum ama yinede aşşağı yukarı bişeyler söyleyebilirsiniz. 1.69 boyunda 86 kiloyum. Düzenli olarak 3 haftadan beri diyet + hergün 1 saat hızlı tempo yürüyüş ve koşu(cardio) yapıyorum. Başladığım zaman 89 kilo idim şuan 3 kilo verdim. günde ortalama 500-650 ckal arası spor ile kalori yakıyorum. yaşım 21 almam gereken günlük kalori miktarı 2000-2500 ckal arası. Şimdi ben normalde 500-650 ckal arası spor yaptığım günlerde gün içersinde maksimum 1500 kilokaloriyi geçmeyecek şekilde yemek yiyorum. bugün sporumu 90 dakikaya çıkardım. 90 dakika sonunda 820ckal harcadığımı gördüm.

     Şimdi sormak istediğim. sence kilo vermeye bu çizgide devam mı ediyim? yoksa sporu ve yakılan kalori miktarını daha da arttırayım mı? 500-600’den 800 ckal’ye çıktım bunun içim besinlerde de artış göstereyim mi yeme açısından. Suyu da günde yeteri kadar içiyorum. suyu çok seviyorum örneğin sabah kalkar kalkmaz 2 bardak rahatlıkla içiyorum, gün içindede sıvı tüketimini genellikle hep sudan yana kullanırım. ve günde 3 öğün yiyorum. Sabah – öğlen – akşam olmak kaydıyla. Bu verileri göz önünde bulundurarak bir hekim olarak. 3 haftada 3 kiloyu normal mi buluyorsun yoksa yaptığım spor ve besinlerden kısmam ile az mı buluyorsun.? ayrıca bu periyodda günde sence maksimum ne kadar kalori harcamalıyım?

     Acaba vücudumu fazlamı yoruyorum( gerçi vücut alıştı ilk 2 gün yorgunluk hissettim artık hissetmiyorum) birde metabolizmamı hızlandırman için basit şeyler söyleyebilirmisin. mesela evde koşu bandım var, mekik aletim var, şınavada başladım ama şınav için önce kollarımı güçlendirmem gerektiğini anladım. 20den fazla çekemiyorum. Mekik içinse pek zayıflattığını sanmıyorum. Bence karın kaslarını çalıştırarak ve geliştirerek kilo verildiğinde sarkma olmasını engelliyor. Sence bu programa devam etmeliyim? Eklemem veya çıkartmam gereken şeyler varsa önerilerini beklemekteyim.

     Unutmadan ekleyeyim: Ailemde annem ve babam şeker ile tansiyon hastası olduğundan kesinlikle 3 beyazdan uzak duruyoruz benide küçüklükten beri öyle yetiştirdiler. Tuzu çok çok az bir miktarda tüketiyorum. Bu hastalığa sahip olan insanların kullandığı miktarda. Şeker dersen son 3 haftadır hayatımda yok. 1 aydır kola içmiyorum tatlı yemiyorum çayı şekersiz içiyorum ve azım bunlarada alıştı. ara ara canım çok isterse çikolata yiyorum onda da en az kalori miktarına sahip olanı seçiyorum. Bir diyetisyene gidecek vaktim inan olmadığı için szie bir danışayım dedim evet önerilerinizi dikkatle dinliyorum… Bu uzun PM’yi okuyup ilgilendiğiniz için şimdiden teşekkür ederim…

.

Normal ve sağlıklı bir kilo vermenin aylık bir limiti var mıdır? Yaşa günlük kalori limitleri Nelerdir?

Normal ve sağlıklı kilo vermenin limiti bir ayda normal kilonun %10’unundan fazlasını vermemektir. Daha sağlıklı olan ise normal kilonun %5-6’sı kadar aylık bir kayıptır. Yani sizin için düşünecek olursak ayda vermeniz gereken sağlıklı kilo miktarı 4.5-5.5 kilo arasıdır. Maksimum vermeniz gereken kilo miktarı aylık 8 kiloyu aşmamalıdır. Sanırım diyetinize diyetisyene giderek başladınız. Bu yüzden diyet hakkında ek bir yazı yazmayacağım size uygun diyet yazılabilmesi için sizin muayene edilerek, yaşam tarzınız öğrenilerek, sevdiğiniz yiyeceklerle beraber, iradenize uygun diyet programı uygulanmalıdır. Kısacası bunu yapabilmek için sizi görmemiz gerekiyor, eğer diyetisyene gitmediyseniz en yakın zamanda uğrayıp size uygun bir program uygulanmasını sağlayın ve diyetinizi eksiksiz, iradeli uygulamaya çalışın.

 

Normalde yaşa göre ve kişinin aktivitesine göre günlük kalori harcama tablosu vardır. Bu tabloya göre sizin için ( yaşınıza ve aktivitenize ( spor yaptığınızı düşünecek olursak ) uygun olan kalori yakma miktarı 2000-3000 kalori arasında değişmektedir. Bu oran bayanlar için 1500-2500 kaloridir. Normal sedanter ( oturan spor yapmayan ) bir erkek ortalama 1400-1600 kalori harcar, aynı oran bir bayan için 1200-1450 kaloridir. Bu harcanan kalori miktarları yaşla beraber azalmaktadır. Yaş ilerdikçe vücut daha az kalori yakar bunun nedeni de vücuttaki hareketin ve kas miktarının azalmasıdır.

 

Bu oranlara bakarsak sn k-orn daha fazla kalori yakmanızı gerektirecek bir durum görülmemektedir zaten neredeyse maksimum limitte günlük kalori harcıyorsunuz. Daha fazla kalori yakmak vücudunuzda daha fazla serbest radikal ( toksik madde ) oluşmasına neden olacak, vücudunuzu oluşturduğu serbest radikaller ve laktik asit dokularınıza zarar vermeye başlayacak ve kaş yaparken göz çıkarmanıza sebep olacaktır. Fazla sporun zararları konusuna şimdi geçiş yapabiliriz artık.

Yazının Tamamına Ulaşabilmek İçin:

Kilo Vermekle ilgili Okur Sorusu 

 

Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle…

Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR….

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam