Yeni düzenlemeyle hazineye 3.5 milyar akacak

Yeni düzenlemeyle hazineye 3.5 milyar akacak

Sağlık alanında yapılan yeniliklerin kimisi vatandaşı güldürürken kimisine de gıptayla bakıyoruz. Düzenlemelerin doğru karar olup olmadığını uzun vadede göreceğiz. İnsan sağlığına verilen değer arttıkça yapılan hizmetlerde bu ölçüde artıyor.

Son düzenlemelere göre hastalardan alınacak olan reçete parası ve muayene katılım payı ile et hazinesine 3.5 milyar lira akacakmış. Böylelikle yeni yılda sağlık için vatandaşın cebinden daha fazla para çıkacak. Bildiğiniz gibi önceleri özel hastanelere veya üniversite hastanelerine giderken muayene katılım parası veriyorduk ancak yeni düzenlemeye göre aile hakimlerine de aynı ücret verilecek. Ayrıca reçete için alınan 2 lira da 3 lira oluyor. Eğer ilaçlarınız üç kutudan fazlaysa kutu başı birer lira fazladan ödeme yapmanız gerekecek. Şimdilik vatandaştan yükselen şikayetler çoğunlukla aile hekimlerine dahi gidilirken verilmesi gereken muayene katılım ücreti 3 liradan yana. Reçete parası olarak geçen bu 3 liraya vatandaşın canı fena sıkıldı.

Yapılan araştırma üzerine oluşturulan raporda ülkemizde geçtiğimiz yıl iki yüz doksan dört milyon hasta muayene edilirken bu yıl bu sayının üç yüz elli milyonu aşacağı öngörülüyor. Tabi bu da ne kadar fazla hasta o kadar katılım payı ve bir o kadar da reçete parası demek oluyor. Hastaneye giden hasta sayısının yüzde kırkını acil hastalarının oluşturduğu göz önüne alınınca bu kadarlık bir katılım payının da ödenmediği görülüyor.  Şuan ki düzenleye göre özel hastanelere 12 lira muayene ücreti ödüyoruz, üniversite hastanelerine ise 5 liralık bir muayene katılım ücreti veriyoruz. Tabi muayenenin ardından yazılan her bir reçete için de 3 liralık bir ödeme de yapıyoruz ve üçüncü kutu ilacın ardından her ilaç için 1 lira ödememiz de gerekmekte. Bu da vatandaşın sağlık için daha çok para harcayacağı anlamına gelmekte. Bu harcamaların devlet bütçesine katkısı da ortalama 2.8 milyarlık bir muayene katılım payı ücreti ve 618 milyon liralık da reçete parası demek oluyor.

Daha önce vatandaş sağlık hizmetleri için para ödemezken yeni uygulamaya eklenmiş olan aile hekimi için üç liralık bir ödemenin olması sağlık hizmetlerinde de artık paralı bir dönemin başladığının en büyük kanıtı sayılmakta.

Sağlık hizmetlerinde paralı döneme geçişle ilgili birçok yorum yapıldıysa da uygulama şuan artık yaşantımızın tam orta yerinde bulunmakta. Hastaların belli bir miktar ödemeleri halinde sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekleri düşüncesi ise birçoğumuzu huzursuz etmiş bulunmakta. Devlet yaptığı bu uygulamayla dikkatleri üzerine çekti. Bu konuda görüşlerini bildiren Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci,“Katkı payları alınmasıyla birlikte hastanelerde muayenelerin paralı olduğu döneme girmiştik. Aile hekimliğinde reçete parası alınmasıyla artık birinci basamak sağlık hizmetleri de paralı olmuş oldu” dedi.

 

Yapılan uygulamada hem muayeneden hem de reçetelerden para alınması sonucu sağlık hizmetlerine parasal değer biçilmesinin ülkemizin sosyal devlet ilkesiyle uyumsuzluğu da birçok kişi tarafından dile getirilmekte. Bazı vatandaşların ise bu ücretleri ödeme gücüne sahip olmadıkları göz önünde bulundurulunca alınan kararların doğruluğu tartışma konusu olmaya devam ediyor. Vatandaş paran yoksa hasta olma fikrini dile getirmeye başladı bile. Yeni dönem sağlık konusunda daha ne tür yeniliklere gebe bekleyip göreceğiz. Sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı güler diliyoruz.

 

Sevilay Gürsoy

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam